Medale, bilety, proporczyki... Jak powstają kolekcje pamiątek sportowych?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2024 15:41
Z widowiska sportowego możemy wrócić z biletem na wydarzenie, odznaką bądź innym okolicznościowym gadżetem. To już pamiątka, od której możemy zacząć budować kolekcję. A zbiory potrafią zaskakiwać i osiągać zaskakujące wartości. - Każdy, kto się interesuje sportem, w jakiś sposób zbiera pamiątki. To bilety, proporczyki, teraz mamy na meczach smyczki - wymienia Piotr Dębski, kolekcjoner pamiątek sportowych.
Piotr Dębski i Michał Numer Raz Witak
Piotr Dębski i Michał "Numer Raz" Witak Foto: Piotr Podlewski/Polskie Radio
  • Kiedy mamy do czynienia z pamiątką sportową? Kolekcjoner Piotr Dębski wyjaśnia, że to na przykład przedmioty z wydarzeń, z którymi wiążą się wspomnienia.
  • Na kolekcję gadżetów sportowych mogą składać się proporczyki, medale czy drukowane programy. Popularne obecnie są również jubileuszowe przypinki klubów sportowych.

Zanim rozpoczniemy budowanie swojej kolekcji, należy odpowiedzieć sobie na jedno pytanie - mówimy bardziej o gadżetach czy pamiątkach sportowych? - Gadżet kojarzy mi się raczej z czymś firmowym, co jest rozdawane reklamowo. Natomiast w momencie, gdy ktoś cokolwiek kolekcjonuje, wiąże z tym jakieś wspomnienia lub po prostu lubi dany klub czy rejon - ocenia Piotr Dębski.

Gość radiowej Czwórki rozpoczął gromadzenie pamiątek sportowych od kupna odznak na Jarmarku Dominikańskim. Jak jednak zaznacza, przedmioty do kolekcji często można zdobyć bez konieczności płacenia; można dokonać wymiany lub podjechać po wybrane gadżety. - Trzeba gdzieś podjechać, kogoś znaleźć, z kimś porozmawiać. (...) Czasami jest to bardzo trudne, bo człowiek się na przykład dowiaduje, że malutki klub w Polsce wydał coś pamiątkowego i trzeba do niego dotrzeć - opowiada.


Piotr Dębski i jego pamiątki sportowe Piotr Dębski i jego pamiątki sportowe

Pamiątki sportowe - czyli co?

Co możemy traktować jako pamiątkę sportową? To najrozmaitsze rzeczy - odznaki, bilety, maskotki, proporczyki, drukowane programy, ale i... medale. - Są różnego rodzaju medale pamiątkowe i medale uczestnictwa. Ale jeśli chodzi o medale za zdobycie miejsca, to są one rzeczą bardzo trudną do zdobycia. Z reguły trafiają one na różnego rodzaju aukcje - wymienia rozmówca Michała Witaka.

Z biegiem lat coraz trudniej jest zdobyć niektóre przedmioty i porozmawiać ze sportowcami. - Dostęp tak naprawdę z roku na rok jest coraz bardziej ograniczony. Pamiętam pierwsze igrzyska, na które pojechałem, gdzie można było podejść do sportowców, ścisnąć rękę czy wymienić się odznakami. Ze względów bezpieczeństwa staje się to coraz bardziej trudne; to nie jest tak, że oni nie chcą - zaznacza kolekcjoner na antenie Czwórki.

A co cieszy się popularnością wśród kolekcjonerów? Jak mówi Piotr Dębski, obecnie panuje moda na kolekcjonowanie "setek", czyli odznak wydawanych przez kluby na stulecie działalności. - Zaraz po odzyskaniu niepodległości, w 1920 i 1921 r. powstało dużo klubów, teraz są wydawane ich odznaki; różnym sumptem i różnej jakości. (...) Jeśli chodzi o cenę, to mówimy nie o tysiącach dolarów jak przy medalach i zniczach, ale setkach złotych w najlepszym wypadku.


Posłuchaj
16:59 CZWORKA (mp3) 2024_08_06-08-18-44.mp3 Medale, bilety, proporczyki... Jak powstają kolekcje pamiątek sportowych? (Budzikom śmierć!/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Budzikom śmierć!

Prowadzi: Michał "Numer Raz" Witak 

Gość: Piotr Dębski (kolekcjoner pamiątek sportowych)

Data emisji: 06.08.2024

Godzina emisji: 8.18

qch/wmkor

Czytaj także

Igrzyska olimpijskie i nowoczesne technologie. Jak pokazywać sport na ekranie?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2024 20:50
Letnie igrzyska olimpijskie w Paryżu to najważniejsza z imprez sportowych roku. Jak zwykle jest to czas olbrzymich emocji zarówno dla zawodników, jak i wielbicieli sportu, którzy na bieżąco będą śledzić zmagania najlepszych z najlepszych. W Czwórce sprawdzamy, jak nowoczesne technologie pomagają fanom sportu być na bieżąco z tym, co się dzieje na igrzyskach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fotografia sportowa. Jak zrobić dobre zdjęcie?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2024 15:56
Trwają igrzyska olimpijskie w Paryżu. To czas intensywnej pracy nie tylko dla sportowców i dziennikarzy, ale też fotoreporterów. Jak pracuje się na tak dużym wydarzeniu sportowym? Jak walczy się o najlepsze ujęcia? O tym opowiada w Czwórce Adam Nurkiewicz, fotograf sportowy. 
rozwiń zwiń