- Ponad połowa ludzkości nie umie pływać. A to bardzo przydatna umiejętność. Nigdy nie jest za późno by zacząć się uczyć.
- Inaczej uczy się pływać dorosłych, a inaczej dzieci.
- Nauka pływania to przede wszystkim dbanie o własne bezpieczeństwo, a w drugiej kolejności otwiera nas na inne natywności związane z wodą.
Ewa Potopianek, Mentorka pływania, uczy pływać od 2000 roku. Podczas studiów na Akademii Wychowania Fizycznego nauczyła się mówić do ludzi, do grup. Przez wiele lat prowadziła zajęcia w basenie dla bobasów, dziś skupia się na nauce pływania dla dzieci i dorosłych niepływających.
"Uwielbiam pracować z niepływającymi, początkującymi"
- Uwielbiam pracować z niepływającymi, początkującymi. Przy tej pracy mam do czynienia z tym bezcennym uśmiechem po pierwszym zanurzeniu, po pierwszych przepłyniętych metrach, po pierwszym skoku do wody - przyznaje gościni Adama Smolarka. - Moja praca polega też na zaopiekowaniu się lękiem przed wodą.
Wielu dorosłych wstydzi się tego, że nie umieją pływać. W rozmowach milczą na ten temat, zbywają to śmiechem. Ewa Potopianek podkreśla jednak, że światowe statystyki pokazują, że tylko 50 procent ludzi na świecie potrafi pływać, a polskie dane wskazują, że jedynie 1/3 Polaków czuje się w wodzie dobrze, potrafi pływać.
19:33 czwórka budzikom śmierć 22.08.2024 mentorka pływania 9.12.mp3 Dlaczego warto nauczyć się pływać - podpowiada Ewa Potopianek (Budzikom śmierć!/Czwórka)
Jak nauczyć się pływać?
- Dzieci nie wstydzą się, że nie umieją pływać. Dopiero około 8-10 roku życia ten wstyd się pojawia. Przy nauce pływania dzieci i dorosłych stosuję różne metody. Przy dzieciach to zabawa w wodne roboty, w podlewanie deszczem, dorosłym zasady pokazuję nieco inaczej, konkretniej - zdradza instruktorka. - Tu w metodyce nauczania są ogromne różnice.
Wśród uczniów mentorki pływania zdarzają się przeróżne osoby, z bardzo różnym stosunkiem do wody. - Jedni boją się przejść mostem nad wodą, inni wejść do wody, a jeszcze inni zanurzyć głowę, oderwać nogi od dna czy położyć się na plecach - wymienia. - Każde z tych doświadczeń warto przeżyć, co pozwoli nam oswoić lęki.
Nauka pływania kraulem
Mamy wiele stylów pływackich. Wiele osób uczących się pływać skupia się na kraulu, który jest jednym z trudniejszych. Ewa Potopianek przyznaje, że tego stylu uczy na końcu, bo technika oddychania jest tu bardzo wymagająca. - To, czego uczymy się, ucząc się pływać, to bezpieczeństwo - podkreśla. - Uczymy się pływać, by być bezpiecznymi i zaradnymi w przeróżnych sytuacjach, jakie mogą nam się zdarzyć nad wodą. Umiejętność pływania ma przede wszystkim ratować życie - a później otwiera nas na przeróżne sportowe umiejętności.
Czwórkowa gościni podczas nauki pływania poleca swoim kursantom m.in. wejście do wody w ubraniach. - Zróbmy to choćby po to, by obyć się z tym uczuciem. Jedne ubrania pomogą nam płynąć, inne będą nas ciągnąć w dół. Warto tego doświadczyć w bezpiecznych warunkach - zaznacza. - Technika w pływaniu jest drugorzędna, choć oczywiście im jest lepsza, tym efektywniej pływasz, mniej się męczysz. Ale jest wiele ważniejszych rzeczy niż piękny kraul.
Pływanie i medytacja
Adam Smolarek i Ewa Potopianek zwracają uwagę na nieco inny aspekt pływania niż tylko nauka, bezpieczeństwo, technika. - Gdy już potrafisz pływać, to jest w tym coś z medytacji - ocenia dziennikarz Czwórki.
- Ja to nazywam drugim dnem nauki pływania. Korzyści z pływania są niesamowite. Żaden sport na ladzie nie da ci tego, co da ci pływanie - mówi Mentorka pływania. - W pływaniu:
- nie obciążamy stawów,
- ciało jest w pozycji poziomej,
- kręgosłup odpoczywa,
- uszy są w wodzie - mamy wyciszony dźwięk, możemy skupić się na sobie, na swoim oddechu.
- Jak już jesteś na etapie, że tańczysz z wodą, to jest to cudowna rzecz, coś bezcennego.
***
Tytuł audycji: Budzikom śmierć!
Prowadzi: Adam Smolarek
Gość: Ewa Potopianek (@mentorka pływania)
Data emisji: 22.08.2024
Godzina emisji: 9.12
pj/wmkor