Pan Winyl: winyl dla młodych stał się gadżetem

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2024 17:00
Sprzedaż czarnych płyt bije rekordy popularności. - Od 17 lat obserwujemy ciągły wzrost sprzedaży płyt winylowych - mówi Tomasz Olszewski, znany jako Pan Winyl. - Ciekawostką jest, że ponad połowa kupujących winyle nie ma gramofonu. 
- Dziś winyl może być dobrem inwestycyjnym - Pan Winyl
- Dziś winyl może być dobrem inwestycyjnym - Pan WinylFoto: Martyna Ogonek/Czwórka
  • Od 17 lat nieprzerwanie rośnie sprzedaż płyt winylowych. 
  • Płyty winylowe można traktować jako dobro inwestycyjne, ale młodzi lubią je jako gadżet - opowiada Tomasz Olszewski, Pan Winyl. 
  • Technologia wytłaczania płyt winylowych nie zmieniła się od lat 40. XX wieku, wtedy została opatentowana. 

Rośnie sprzedaż płyt winylowych

Liczba niezależnych brytyjskich sklepów muzycznych sprzedających płyty gramofonowe wzrosła w ciągu 10 lat trzykrotnie, a w całym 2023 sprzedaż przekroczyła 6 milionów sztuk. Wzrost sprzedaży winyli odnotowywany jest też w Polsce. - Raczej nie jest to renesans słuchania muzyki z czarnych płyt. Ponad połowa kupujących winyle nie ma gramofonu - mówi Pan Winyl w "Budzikom śmierć". - Winyl stał się gadżetem, który stawia się na półce, obok innych przedmiotów związanych z muzyką. 

Marcin Matuszewski smutno przyznaje, że dziś cała muzyka przeszła na cyfrę, a wydawnictwa fizyczne stają się dobrem kolekcjonerskim. - Może to być dobro inwestycyjne - ocenia Tomasz Olszewski. - Statystyki Spotify pokazują też, że młodzież chce mieć winyl swojego ulubionego artysty. 

Czwórkowy gość, uprawia winylową propagandę, promuje płyty winylowe, ale działa też jako twórca winyli. 


Posłuchaj
10:57 czwórka budzikom śmierć 22.07.2024 pan winyl 8.19.mp3 O winylach opowiada Tomasz Olszewski, Pan Winyl (Budzikom śmierć!/Czwórka)

 

- Chętnych na wydawanie muzyki na winylu jest ogrom. Niestety nie w każdym przypadku winyl będzie się sprawdzał, ponieważ nie zawsze ma to sens ekonomiczny. To bardzo droga impreza - przyznaje promotor. 

Ile kosztuje winyl?

Płyta winylowa to fizycznie kawałek plastiku o wadze od 80 do 140 gramów. Koszt takiego krążka to około 2-3 euro. - Ale do tego plastiku trzeba dokleić dodatkowe koszty produkcji muzycznej - wyjaśnia. - Ta technologia działa dalej tak, jak w 1948 roku, gdy Peter Goldmark opatentował LP czyli Long Playing Disc. Niektóre elementy produkcji zostały unowocześnione, ale to wciąż stara dobra prasa, która wyciska płytę. 

Były próby drukowania płyt winylowych na drukarce 3D, ale te drukarki okazały się niezbyt dokładne. 

Czytaj także:

- Żyjemy w bardzo dziwnym czasie dla rynku muzycznego. Platformy streamingowe zdemolowały rynek muzyczny, AI teraz robi to samo. Ludzie chcą się ratować, a ratunkiem dla nich jest nośnik fizyczny, ale tu też jest konkurencja - mówi gość Czwórki. 

Najlepiej wciąż na winylach sprzedają się reedycje legendarnych albumów. Przeciętny niszowy zespół ma trudności ze sprzedaniem 100-150 płyt. - Niestety jest coraz gorzej, nakłady idą w dół, a koszty rosną.


Zobacz także:


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez panwinyl.pl (@panwinyl.pl)

*** 

Tytuł audycji: Budzikom śmierć!

Prowadzi: Marcin "Duże Pe" Matuszewski

Gość: Pan Winyl czyli Tomasz Olszewski 

Data emisji: 22.07.2024

Godzina emisji: 8.09

pj

Czytaj także

Jacek Świdziński i "Festiwal". Pierwszy komiks z Paszportem Polityki

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2024 11:40
Festiwal Młodzieży, który odbył się w Polsce w 1955 roku, czyli tuż przed "odwilżą", był wyjątkowym wydarzeniem w historii PRL. - Postanowiłem ugryźć ten temat z wielu stron i opowiedzieć o odczuwaniu świata na moment przed eksplozją - mówi Jacek Świdziński, autor komiksu i laureat Paszportów Polityki 2023 w kategorii Książka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dobre kreski". Jak dziś wygląda polski komiks?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2024 13:30
- Na Zachodzie pisma satyryczne żyją i mają się świetnie. W Polsce już ich nie ma, za to prężnie działają autorzy komiksów. To właśnie z myślą o nich przygotowaliśmy cykl "Dobre kreski" - mówią kuratorzy wystaw w warszawskiej Lengrenówce. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak Piotruś Pan przelatywałem nad tym wszystkim – mówi Grzegorz Rosiński w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2024 17:40
W warszawskim PKiN-ie trwa imponująca wystawa "Grzegorz Rosiński w ilustracjach", absolutne must have każdego wielbiciela komiksów. A w Trójce artysta zdradza dlaczego kocha Pałac Kultury, w jaki sposób osiągnął sukces na Zachodzie, dlaczego najlepszym kuratorem wystawy jest jego syn.
rozwiń zwiń