Literacka Nagroda Nobla 2024 dla Han Kang

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2024 16:12
"Wyczulona na ból najsłabszych" - tymi słowami Komisja Noblowska określiła twórczość tegorocznej laureatki. W naszym cyklu "O co chodzi z tymi Noblami?" Weronika Puszkar przybliża sylwetkę Han Kang i wraz z ekspertami komentuje werdykt komisji.  
Literacka Nagroda Nobla 2024 dla Han Kang
Literacka Nagroda Nobla 2024 dla Han KangFoto: materiały prasowe

Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za rok 2024 otrzymała południowokoreańska pisarka Han Kang "za intensywną prozę poetycką, która mierzy się z historycznymi traumami i obnaża kruchość ludzkiego życia". To pierwsza osoba z Korei Południowej, która została nagrodzona Noblem w dziedzinie literatury. 

W audycji "Popołudniówa" Weronika Puszkar w ramach cyklu "O co chodzi z tymi Noblami?" wspólnie z ekspertami objaśnia istotę osiągnięć tegorocznych noblistów, przybliża ich sylwetki oraz na bieżąco komentuje z nimi werdykt Komisji Noblowskiej.

Posłuchaj
08:01 Popołudniówa 10.10.2024 Nagorda Nobla z literatury godz.14.41.mp3 O co chodzi z tymi Noblami? O Nagrodzie Nobla w dziedzinie literatury mówi Weronika Puszkar (Popołudniówa/Czwórka)

 


Kim jest Han Kang? 

Han Kang pochodzi z uzdolnionej literacko rodziny - jej ojciec jest uznanym powieściopisarzem. Pisarka rozpoczęła swoją karierę w 1993 roku od publikacji kilku wierszy w magazynie "Literature and Society". Jej debiut prozatorski miał miejsce w 1995 roku w zbiorze opowiadań "Love of Yeosu". Z kolei międzynarodową sławę zdobyła w 2007 roku, kiedy ukazała się jej powieści "Wegetarianka".

Zobacz także:


Twórczość noblistki jest dobrze znana polskim czytelnikom. W tłumaczeniu na nasz język ukazały się trzy książki jej autorstwa: "Wegetarianka", "Nie mówię żegnaj", "Nadchodzi chłopiec", "Biała elegia". 

Ta ostatnia pozycja jest najbardziej osobistą powieścią w dorobku autorki. Opowiada o żałobie, odrodzeniu i wytrwałości ludzkiego ducha. Han Kang zdobyła za nią Międzynarodową Nagrodę Bookera w 2018 roku. Oprócz pisania tegoroczna noblistka zajmuje się także sztuką i muzyką.



Wyczulona na ból najsłabszych i niesprawiedliwości społeczne

W uzasadnieniu nagrody wskazano, że "prace Han Kang charakteryzują się podwójną ekspozycją bólu, korespondencją między udręką psychiczną i fizyczną, z bliskimi powiązaniami z myślą Wschodu. W swojej twórczości Han Kang konfrontuje się z historycznymi traumami i niewidzialnymi zestawami reguł, a w każdej ze swoich prac obnaża kruchość ludzkiego życia. Ma wyjątkową świadomość powiązań między ciałem i duszą, żywymi i umarłymi, a dzięki swojemu poetyckiemu i eksperymentalnemu stylowi stała się innowatorem we współczesnej prozie" - czytamy w laudacji Komisji Noblowskiej. 

Jako przykład szczególnej wrażliwości pisarki podano powieść "Lekcje greckiego" opowiadającą o romansie między młodą kobietą, która straciła zdolność mówienia, a jej nauczycielem, który stracił wzrok. "Książka jest piękną rozprawą nad stratą, intymnością i ostatecznymi możliwościami posługiwania się językiem" - czytamy w mediach społecznościowych Komitetu.

W swojej twórczości Han Kang nie boi się również podejmować tematów politycznych. W powieści "Ludzkie czyny" opisała masakrę, jakiej w jej rodzinnym Gwangju w 1980 roku dokonało południowokoreańskie wojsko. Straciły w niej życie setki bezbronnych cywilów. Pisarka, przedstawiając tę tragiczną historię z perspektywy świadków, oddała głos ofiarom.


Polski akcent w twórczości Han Kang

Co ciekawe, w twórczości tegorocznej noblistki możemy wskazać związki z Polską. Akcja powieści "Biała elegia" toczy się w Warszawie po II wojnie światowej, a sama książka powstała po zimowym pobycie Han Kang w Polsce.

O skomentowanie decyzji Komisji Noblowskiej dotyczącej przyznania nagrody Han Kang Weronika Puszkar poprosiła m.in. dr hab. Żanetę Nalewajk-Turecką z Instytutu Literatury Polskiej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego:

- Kibicowaliśmy oczywiście Ryszardowi Krynickiemu, wybitnemu polskiemu poecie, który był nominowany w tym roku do nagrody. To jest autorka, która nie boi się eksperymentu i wyboru trudniejszej formy, jaką jest z pewnością proza poetycka. Nie boi się eksplorować takich wątków jak utrata, odosobnienie, popadanie w szaleństwo i walka o próbę odzyskiwania własnego głosu, próbę odzyskiwania języka - mówi ekspertka.



Literatura czytelna i dostępna dla wszystkich

Weronika Puszkar w swoim reportażu o skomentowanie decyzji Komisji Noblowskiej poprosiła również dr hab. Karola Samsela z Instytutu Literatury Polskiej Wydziału Polonistyki UW:  

- Ta nagroda jest położeniem nacisku na literaturę czytelną i dostępną również dla polskiego czytelnika. Co ważne, uhonorowanie Han Kang jest przede wszystkim odejściem od europocentryzmów i pokazaniem uniwersalności wyborów Akademii Szwedzkiej. Ta decyzja oznacza, że "zwracamy się w stronę Wschodu i odzyskujemy uwagę czytelnika popularnego". Dotychczasowi nobliści to byli najczęściej autorzy niszowi. To byli styliści, mistrzowie cyzelatorstwa. Na przykład Annie Ernaux ma w sobie taki tradycyjny, z ducha francuskiego, proustowski rys pisania. A tu mamy do czynienia z czymś zupełnie innym. Przede wszystkim z inną kulturą językową. Wydaje mi się, że Komisja Noblowska swoją decyzją daje do zrozumienia, że nie tylko magia długich zdań i nie tylko epika długiego frazowania, ale wiara w uniwersalność doświadczenia i czytelność przekazu jest istotna - mówi ekspert.


***

Na cykl "O co chodzi z tymi Noblami?" od poniedziałku (7.10) codziennie o 15.00 w "Popołudniówie" zaprasza Weronika Puszkar

AGJ/wmkor

Czytaj także

Nobel Wisławy Szymborskiej. Poezja jako sposób na życie

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2024 05:55
Literacka nagroda Nobla została przyznana Szymborskiej 28 lat temu za "poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi wyjść na światło we fragmentach ludzkiej rzeczywistości".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Literacki Nobel 1980 - Czesław Miłosz. Poeta od urodzenia

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2024 05:49
44 lata temu, 9 października 1980 roku, Czesław Miłosz został laureatem Literackiej Nagrody Nobla. Często pytano go o miejsce poezji w jego życiu. Czesław Miłosz miał na to gotową odpowiedź. – To tak jak pytanie zwrócone do konia: jaką rolę w pana życiu odgrywa siano – mówił.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Kronhold: przed nami zadanie odkrycia twórczości Louise Glück

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 21:25
- Osobiście znam niewiele jej wierszy. Sięgnąłem po zbiór umieszczony w antologii pani Julii Hartwig "Dzikie brzoskwinie". Podejrzewam, że Nobel spowoduje, że sięgnę po książki tej autorki. Właśnie się zorientowałem, że można łatwo nabyć jej eseje, bo ona także pisywała o poezji - mówił poeta Jerzy Kronhold o tegorocznej laureatce literackiej Nagrody Nobla, Amerykance Louise Glück.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Literacka Nagroda Nobla 2023. Otrzymał ją Jon Fosse

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2023 15:30
Jon Fosse otrzymał literacką Nagrodę Nobla 2023. Norweski pisarz i dramaturg jest uznawany za jednego z najwybitniejszych współczesnych dramatopisarzy skandynawskich.
rozwiń zwiń