Czy lubisz swoje ciało?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2024 11:00
Ciało to nasz dom. To dom, który kochamy, i o który dbamy lub dom, którego nienawidzimy. O ciało pytaliśmy w audycji - "Bez tabu".
Nasze ciało może być źródłem naszej mocy, ale też kompleksów. Jak traktować je dobrze?
Nasze ciało może być źródłem naszej mocy, ale też kompleksów. Jak traktować je dobrze?Foto: Shutterstock/Cristina Conti

Zdarza się, że ciało upiększamy ale i oszpecamy. Czasem musimy się go nauczyć od nowa. Bywa, że je odsłaniamy lub szczelnie zakrywamy. Powody naszych zachowań wobec naszych ciał mogą być przeróżne. Jedne wynikają z mody, inne z wychowania, naszych doświadczeń, przebytych chorób, rodzinnego domu, kultury, w której żyjemy. Nasz stosunek do własnej fizyczności bywa afirmujący, ale też nienawistny. Nie zawsze jest to relacja łatwa, bywa że przynosząca cierpienie. 

Czy lubisz swoją ciało?  - w lipcu - miesiącu kąpieli i plażowania - zadaliśmy to pytanie słuchaczom Czwórki.

Naszymi gościniami były:

  • Marta Markiewicz, twórczyni "Nagiej kawy",
  • Bianca Beata Kotoro - psycholożka psychoterapeutka, psychoseksuolożka, seksuolożka, która pracuje z osobami ze stomią (Uniwersytet SWPS), 
  • Joanna Szmurło, specjalista terapii uzależnień, kierownik Revenu Ośrodek Psychologiczny,
  • Monika Mamzeta, doktor na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych - "Idzie rak będzie znak” to zorganizowany przez nią międzynarodowy konkurs na projekt tatuażu, który powstanie w miejscu po jej piersi. 

***

Na audycję z cyklu "Bez tabu" we wtorek (02.07) o godzinie 21.00 zaprosił Jakub Jamrozek

pj

Czytaj także

Praca z nawykami. Jak może nam pomóc w codziennym życiu?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2024 15:15
Psychoterapeutka Anna Mochnaczewska przekonuje, że nie ma magicznych rozwiązań ani cudownych recept na szczęście. Istnieją nawyki, które możemy wyrobić i utrwalić w naszym życiu. - Praca z nawykami to istotna część naszego samorozwoju. W tym bardzo pomocna jest perspektywa "zdrowego dorosłego" - mówi terapeutka w Czwórce. - Im więcej jesteśmy w tym trybie, tym więcej przeżywamy sytuacji w zgodzie ze sobą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Porozmawiajmy o otyłości. "To choroba, a nie styl życia"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2024 14:00
- Choroba otyłościowa jest chorobą śmiertelną. Walka z nią nie sprowadza się do pracy nad sylwetką, tylko do ratowania życia - mówi psycholog Adrianna Sobol z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. 
rozwiń zwiń