"Przeterminowane dzieci". Mieszkanie z rodzicami - wybór czy przymus?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2024 14:45
Kim są "gniazdownicy"? Dlaczego mieszkają z rodzicami? Na ile to efekt sytuacji ekonomicznej - cen mieszkań, trudności we wzięciu kredytu, a na ile wygoda? Wiek opuszczania domu rodzinnego w Polsce należy do najwyższych w całej Unii Europejskiej.
Gniazdownicy to osoby w wieku 25-34 lata, które z różnych przyczyn wciąż mieszkają z rodzicami.
Gniazdownicy to osoby w wieku 25-34 lata, które z różnych przyczyn wciąż mieszkają z rodzicami.Foto: shutterstock.com/SpeedKingz

Coraz częściej w Polsce osoby w przedziale wiekowym 25-34 lat, które nie założyły rodziny, mieszkają z rodzicami. W lipcu tego roku GUS przygotował raport na temat tzw. gniazdowników, z którego wynika, że w 2022 było takich osób około 1,7 mln, co stanowi około 33 proc. całej populacji ludzi w tym wieku.


Posłuchaj
81:03 czwórka bez tabu 23.10.2024 mieszkanie z rodzicami 20.05.mp3 Kim są gniazdownicy, "przeterminowane dzieci"? Czemu wciąż mieszkają z rodzicami? (Bez tabu/Czwórka)

 

Wiele osób uważa, że jest to przede wszystkim związane ze wzrostem cen mieszkań. Inni wskazują na wygodnictwo "przeterminowanych dzieci". Jakie są inne powody? O tym, Jakub Jamrozek rozmawiał ze swoimi gośćmi. Czwórkowe studio odwiedzili: socjolożka Dagmara Szczepańska, Marlena Ewa Kazoń, psychoterapeuta par i małżeństw, Tomasz Mądry, starszy analityk z zespołu ds. zrównoważonego rozwoju, Polski Instytut Ekonomiczny oraz Hanna Országh-Szturo, biotechnolożka, która mieszka z rodzicami.

Gniazdowników jest coraz mniej?

Dagmara Szczepańska zwraca uwagę, że temat dorosłych dzieci mieszkających z rodzicami badany jest w Polsce przez socjologów od 2005 roku, a w Stanach Zjednoczonych zajęto się tym jeszcze wcześniej. Wskazuje, że odsetek gniazdowników w społeczeństwie maleje (w 2012 roku wynosił 43 procent, teraz 33 procent). - Ciekawostką jest też fakt, że większość dorosłych mieszkających z rodzicami stanowią mężczyźni - aż 63 procent - mówi. - A kolejną, że południe Europy wiedzie prym jeśli chodzi o odsetek osób mieszkających z rodzicami np. Włochy. Najniższy wynik ma Skandynawia. 


Pokolenie gniazdowników w Polsce Pokolenie gniazdowników w Polsce

Na Czwórkowym profilu facebookowym zapytaliśmy też Was: W jakim wieku nie wypada już mieszkać z rodzicami? Na to pytanie odpowiedzieli też nasi goście. 

***

Tytuł audycji: Bez tabu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Dagmara Szczepańska (sociolożka), Marlena Ewa Kazoń (psychoterapeuta par i małżeństw), Tomasz Mądry (starszy analityk z zespołu ds. zrównoważonego rozwoju, Polski Instytut Ekonomiczny), Hanna Országh-Szturo (biotechnolożka, która mieszka z rodzicami).

Data emisji: 23.10.2024

Godzina emisji: 20.04

gV/wmkor/pj

Czytaj także

Dorosłość i tęsknota. Jak opuścić rodzinny dom?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2016 11:30
– Wszystkie emocje, które są związane z rozłąką, czyli tęsknota, smutek, poczucie osamotnienia, można oswoić – mówiła psycholog i psychoterapeutka Anna Jędrzejuk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Socjoterapia - czym różni się od psychoterapii i do kogo jest skierowana?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2023 17:40
O socjoterapii w kontekście pracy z dziećmi i młodzieżą oraz o placówkach wsparcia dziennego opowiadają doktor Adam Nyckowski, adiunkt i kierownik Katedry Wychowania, Kultury i Profilaktyki na Uczelni Korczaka oraz Filip Zbrzeżny, student uczelni, a także wychowawca w placówce.
rozwiń zwiń