Jak odmłodzić polskie miasta? I po co?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2024 07:18
Jak pokazują wyniki trzeciej edycji Indeksu Zdrowych Miast, nasze ośrodki miejskie stoją przed poważnym problemem - ich mieszkańcy są coraz starsi. Jak władze lokalne radzą sobie z koniecznością dostosowania miast do tych zjawisk demograficznych? Czy mają pomysł na przyciągnięcie młodych mieszkańców? O tym rozmawialiśmy we wtorkowej audycji "Bez tabu".  
Na zdjęciu: prof. Anna Domaradzka, Joanna Węgrzynowska, Martyna Obarska i Jakub Jamrozek
Na zdjęciu: prof. Anna Domaradzka, Joanna Węgrzynowska, Martyna Obarska i Jakub JamrozekFoto: Justyna Janas/Czwórka

W Polsce zachodzą obecnie istotne zmiany demograficzne. Jak wynika z danych GUS oraz z najnowszego Indeksu Zdrowych Miast Polskie miasta szybko się starzeją, Polaków ubywa i wyludnia się wiele największych aglomeracji. W latach 2021–2023 mediana wieku wzrosła w 58 miastach, a spadła tylko w siedmiu. Do 2060 roku liczba ludności naszego kraju spadnie aż o 6,7 miliona.

W związku z powyższym przed wieloma samorządami w najbliższych latach stoją wyzwania dotyczące konieczności dostosowania miast do tych zjawisk demograficznych. Mieszkalnictwo, opieka zdrowotna, rekreacja, komunikacja - czy włodarze naszych miast, planując działania w tych obszarach, biorą pod uwagę strukturę wieku mieszkańców za dwie czy trzy dekady? Czy samorządy mają jakiś pomysł na przyciągnięcie młodych mieszkańców do swoich miast? O tym rozmawialiśmy w naszej wtorkowej audycji "Bez tabu".

Naszymi gośćmi byli: Joanna Węgrzynowska (kierowniczka ds. ESG Grupa LUX MED, współtwórczyni Indeksu Zdrowych Miast), Anna Domaradzka (socjolog miasta z ISS UW, kierownik zespołu Civil City Lab), Olga Sowa (geograf miejski), Martyna Obarska (SWPS, ekspertka miejska zaangażowana w badania potrzeb mieszkańców miast i wicenaczelna Magazynu Miasta).


Posłuchaj
84:15 Bez tabu 29.10.2024 Jak odmłodzić polskie miasta godz.20.06.mp3 Jak odmłodzić polskie miasta? I po co? (Bez tabu/Czwóka)

 

Czy da się uratować miasta przed starzeniem?

Indeks Zdrowych Miast obejmuje obszary: ludności, zdrowia, usług komunalnych i społecznych, edukacji, mieszkalnictwa, środowiska, infrastruktury, przestrzeni, dostępu do kultury. Analizuje m.in. realizowane programy zdrowia publicznego, umieralność z powodu wybranych chorób cywilizacyjnych, powierzchnię terenów zielonych czy jakość powietrza. Mówiąc najogólniej, dzięki niemu jesteśmy w stanie określić dobrostan mieszkańców danego miasta, a na podstawie zdobytych danych zaplanować i wprowadzić zmiany w tych obszarach polityk miejskich, które tej zmiany potrzebują. Pozwala też śledzić m.in. wzrost i spadek liczby mieszkańców miast. Dzięki niemu wiemy na przykład, że 2023 roku najstarsi byli mieszkańcy Sopotu. Z kolei najmłodsi żyją w tych miastach, które przyciągają nowych mieszkańców, czyli w Rzeszowie, Wrocławiu, Krakowie i Warszawie. W przeważającej większości polskie miasta stają się jednak coraz starsze. Czy jest to powód do niepokoju?  

Zobacz także:


- To, co może być nie tyle powodem do niepokoju, ile powodem troski władz miasta, to fakt, że społeczeństwo się starzeje i należy wprowadzić jakieś programy, które by tę starość poprawiły. Nie jest w porządku, że te starzejące się osoby są przy okazji chore, nieaktywne, nieszczęśliwe, mają niski komfort życia. Nie powstrzymamy starzenia. Ale to, co możemy zmienić, to to, żeby osoby, które wchodzą w ten późniejszy etap życia, były zadowolone i znalazły w mieście dla siebie zarówno zdrowe środowisko życia, jak i obszar do takiej późnożyciowej aktywności - mówi Anna Domaradzka. 

Jak można osiągnąć te cele? Zapraszamy do wysłuchania audycji! 



***

Tytuł audycji: Bez tabu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Data emisji: 29.10.2024

Goście: Joanna Węgrzynowska (kierowniczka ds. ESG Grupa LUX MED, współtwórczyni Indeksu Zdrowych Miast), Anna Domaradzka (socjolog miasta z ISS UW), Olga Sowa (geograf miejski), Martyna Obarska (SWPS, ekspertka miejska zaangażowana w badania potrzeb mieszkańców miast i wicenaczelna Magazynu Miasta)

Godzina emisji: 20.04

AGJ/wmkor

Czytaj także

Miasto bezpieczne, czyli jakie? To zależy od odczuć mieszkańców

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2024 12:34
Każdy chce mieszkać w bezpiecznym mieście. Co jednak stanowi o tym, że w danej aglomeracji nie odczuwamy zagrożenia? Okazuje się, że to złożone zagadnienie. - Papierkiem lakmusowym jest to, czy Polacy czują się bezpiecznie w swoich miastach - ocenia insp. Katarzyna Nowak, rzeczniczka Komendy Głównej Policji. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Związki partnerskie - dlaczego są potrzebne w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2024 11:48
Związki partnerskie stają się standardem dla europejskich społeczeństw. Oprócz bycia formalnym potwierdzeniem relacji z najbliższą osobą gwarantują one szereg prawnych regulacji zabezpieczających związek w podobny sposób, co małżeństwo. W audycji "Bez tabu" o potrzebie zmian opowiedzieli Krzysztof Tomasz Zwierzchlejski, Renata Kim, Przemysław Staroń, Małgorzata Eysymontt, Daniel Bąk, Joanna Śmiecińska i Jowita Wycisk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy wciąż się wstydzą. A Ty? - "Otwarte Studio Czwórki" [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2024 21:55
Wstyd powoduje duże poczucie dyskomfortu i jest strachem przed oceną innych lub nas samych we własnych oczach. To uczucie związane ze świadomością siebie, swojego ciała, otoczenia i wymogów kulturowych czy społecznych. O wstydzie, bez wstydu - z udziałem psycholożek, pedagożek, psychoterapeutek - rozmawiali Justyna Dżbik-Kluge i Kuba Jamrozek.
rozwiń zwiń