Czy jesteś częścią "hustle culture"?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2025 08:00
Hustle culture to zjawisko, które promuje nieustanną pracę, samodoskonalenie i dążenie do sukcesu, często kosztem odpoczynku, równowagi i zdrowia psychicznego. Czy to wciąga młode pokolenia?
Słowo hustle można dosłownie przetłumaczyć jako pośpiech lub rwetes.
Słowo "hustle" można dosłownie przetłumaczyć jako "pośpiech" lub "rwetes".Foto: Ground Picture/Shutterstock

Młodsze pokolenia, szczególnie osoby w wieku 20 lat, są często bombardowane przez media społecznościowe obrazami ludzi, którzy osiągają sukcesy dzięki ciężkiej pracy 24/7. Z jednej strony, hustle culture motywuje do działania i podjęcia ryzyka, ale z drugiej - prowadzi do wypalenia, lęku przed porażką i presji, by "być zawsze w ruchu".


Posłuchaj
82:09 PR4_17.02.2025_20.14_Bez tabu 20.14.26 21.51.08.mp3 Czym jest hustle culture - sposób na sukces czy zabójca w białych rękawiczkach? (Bez tabu/Czwórka)

 

Pokolenie Z, przyzwyczajone do natychmiastowych efektów, jest szczególnie podatne na ten rodzaj presji.
Czy "hustle culture" możemy się oprzeć? Jak zorientować się, czy jesteśmy w jej szponach? Jak się z nich wyrwać? Te pytania zadaliśmy naszym gościom, którymi byli Barbara Doyle, psycholożka i psychoterapeutka, dr Ewa Odoj, filozofka oraz entuzjastka popularyzacji filozofii wśród młodzieży, Norbert Marek, head of talent w HR Hints, oraz Antonina Jankowska, uczennica drugiej klasy Liceum w Chmurze. 

Czytaj także:

Goście Kuby Jamrozka wspólnie zastanawiali się, do czego może doprowadzić hustle culture, sprawdzili jej zalety, a także wady. Antonina Jankowska podzieliła się spojrzeniem młodego pokolenia na pracę i naukę. Przyznała też, że sama dziś uczy się odpoczywać. - Nam często wydaje się, że odpoczywamy, a tak naprawdę w tym czasie skrolujemy Instagrama i TikToka, a tam non stop jesteśmy przebodźcowani i to nam szkodzi - mówi. - Uczę się dobrze odpoczywać, choć czasem też mam wyrzuty sumienia - przyznała. 

***

Tytuł audycji: Bez tabu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Barbara Doyle (psycholożka i psychoterapeutka), dr Ewa Odoj (filozofka oraz entuzjastka popularyzacji filozofii wśród młodzieży), Norbert Marek (head of talent, HR Hints), Antonina Jankowska (uczennica drugiej klasy Liceum w Chmurze)

Data emisji: 17.02.2025

Godzina emisji: 20.05

pj/kor


Czytaj także

Atmosfera w firmie i zdrowie psychiczne. Tak Zetki szukają pracy

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2024 16:00
Na rynku pracy rządzi pracownik. I stawia wymagania. - Jeśli chodzi o Zetki, dla nich ważna jest atmosfera w firmie i troska o zdrowie psychiczne - mówi Anna Kaniewska, eksperta rynku pracy Randstad.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studia, pasja czy praca? Co dziś wybierają młodzi?

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2024 10:12
Rynek pracy jest niezwykle dynamiczny, mówi się nawet, że 65 procent dzieci dziś rozpoczynających naukę będzie miało zawody, które jeszcze nie istnieją. Jak na aktualnym rynku pracy radzą sobie młodzi dorośli - na co stawiają?
rozwiń zwiń