Alko-tubki wycofane. Czy to rozwiązuje problem dostępności alkoholu w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2024 09:27
Pojawienie się "alko-tubek" wywołało skuteczny protest terapeutów uzależnień, rodziców i osób publicznych. To jednak nie rozwiązuje problemu dostępności alkoholu w Polsce, na co zwracają uwagę Czwórkowi goście. - W samej Warszawie jest więcej punktów sprzedaży alkoholu niż w całej Szwecji - alarmuje Jagoda Władoń-Wilecka, specjalistka psychoterapii uzależnień. 
Alkotubki ponownie zwróciły uwagę na problem dostępności alkoholu w Polsce.
Alkotubki ponownie zwróciły uwagę na problem dostępności alkoholu w Polsce.Foto: Shutterstock

Alko-tubki czyli małe saszetki z alkoholem nagle pojawiły się w sklepach. Reakcja specjalistów, terapeutów, ekspertów, ale i rodziców była błyskawiczna. Ten produkt, wyglądający jak musy dla dzieci, natychmiast został wskazany jako ogromne zagrożenie. Nie obyło się bez reakcji rządu i działań Rzecznika Praw Dziecka. Producent przeprosił i produkt wycofał. To jednak nie kończy sprawy problemy dostępności alkoholu w Polsce. 


Posłuchaj
83:28 czwórka bez tabu 07.10.2024 alkotubki 20.06.mp3 Jakie działania są potrzebne, by ograniczyć dostępność alkoholu w Polsce? (Bez tabu/Czwórka)

 

Alko-tubki miały być produktem, który przyciągnie miłośników tzw. małpek, niewielkich butelek z alkoholem, których w Polsce sprzedaje się dziennie około 3 milionów sztuk. Z danych wynika, że 1/4 tych butelek z mocnym trunkiem sprzedawana jest przed południem. 

Wg ostatnich dany Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju europejska średnia spożycia alkoholu na osobę w wieku co najmniej 15 lat wynosiła w 2021 roku 11,3 litra, w Polsce 11,7 litra. 

- Reakcja na alko-tubki i ich szybkie wycofanie ze sprzedaży to kamień milowy, ale też kropla w morzu potrzeb w zakresie tej tematyki - zwraca uwagę Karolina Flacht, z duetu Para Psychologów. - Potrzebne jest wielokierunkowe działanie, np. w kwestii dostępności alkoholu na stacjach benzynowych. 

Podobne zdanie ma również Jagoda Władoń-Wilecka, specjalistka psychoterapii uzależnień, dyrektor Ośrodka Monar w Wyszkowie i sekretarz Zarządu Głównego Stowarzyszenia Monar. - Od lat mówimy głośno o potrzebie zmiany ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Dostępność alkoholu w Polsce jest przerażająca - podkreśla. - W Warszawie jest więcej punktów sprzedaży alkoholu niż w całej Szwecji. Czterokrotnie przekraczamy normy WHO. 


Alkotubki ponownie zwróciły uwagę na problem dostępności alkoholu w Polsce. O tym w Czwórce mówiła m.in. Jagoda Władoń-Wilecka. Jagoda Władoń-Wilecka i Jakub Jamrozek w studiu Czwórki.

Ekspertka przypomina, że aktualna ustawa o wychowaniu w trzeźwości to przepis z 1982 roku, nieadekwatny i nieprzystający do współczesności.

Czytaj także:

Dlaczego "alko-tubki" mogły trafić do polskich sklepów? Jakie mamy prawo dotyczące reklamowania i sprzedaży alkoholu? Jakie mogą być skutki społeczne, zwłaszcza w kontekście dzieci i młodzieży? O tym Jakub Jamrozek rozmawiał ze swoimi gośćmi: Jagodą Władoń-Wilecką, specjalistką psychoterapii uzależnień, dyrektor Ośrodka Monar w Wyszkowie i sekretarzem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Monar, Moniką Adamczyk, autorką profilu na alkodramaty, Karoliną Flacht i Bartoszem Ślaskim, psychologami i psychoterapeutami uzależnień, znanymi jako Para Psychologów)

***

Tytuł audycji: Bez tabu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Jagoda Władoń-Wilecka (specjalistka psychoterapii uzależnień, dyrektor Ośrodka Monar w Wyszkowie i sekretarz Zarządu Głównego Stowarzyszenia Monar), Monika Adamczyk (autorka profilu na alkodramaty), Karolina Flacht i Bartosz Ślaski (psychologowie i psychoterapeuci uzależnień, znani jako Para Psychologów)

Data emisji: 07.10.2024

Godzina emisji: 20.13

pj

Czytaj także

Marta Markiewicz: kiedyś żyłam melanżem, dziś organizuję trzeźwe imprezy

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2024 10:09
Marta Markiewicz od ponad 7 lat jest trzeźwa. Kiedyś alkohol i narkotyki towarzyszyły jej na każdej imprezie. Dziś wciąż lubi imprezować - robi to na trzeźwo - do wspólnej zabawy zaprasza na SobeRave, które organizuje. Jako asystentka zdrowienia pomaga też uzależnionym wejść na drogę bez używek. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nocna prohibicja na stacjach paliw? Rząd rozważa zmianę w przepisach

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2024 13:51
Ministerstwo Zdrowia chce nocnego zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jest już projekt, którym po wakacjach ma zająć się Sejm. Takie rozwiązanie wprowadzono już w niektórych krajach, między innymi Szwecji czy na Litwie; część państw zezwala z kolei na kupno wyłącznie alkoholu niskoprocentowego. Czy na taki ruch powinna zdecydować się również Polska?
rozwiń zwiń