- Wielu z nas tworzy listy postanowień noworocznych.
- Na listach znajdują się cele związane ze zdrowiem, sportem, hobby, ale też nietypowe.
- W styczniu realizujemy plany z listy, a później nasz zapał słabnie.
- Dagmara Seliga, psycholożka, podpowiada jak wytrwać w postanowieniach.
Co wpisujemy na listy postanowień?
Okazuje się, że listy postanowień noworocznych nie zmieniają się od lat. Wśród najpopularniejszych celów są te związane z naszym zdrowiem i zdrowymi nawykami. Jeśli ktoś wytrwa w swych postanowieniach w tej dziedzinie, może to uznać za duży sukces.
Marta Zinkiewicz, Czwórkowa reporterka, zdradza, że wciąż na wielu listach znajduje się rzucenie palenia. I choć palenie w ostatnich latach stało się bardzo niemodne i wiemy, że osoby palące zatruwają płuca nie tylko swoje, ale także osób, które wdychają ten dym, to wciąż wielu zmaga się z tym nałogiem.
Na listach postanowień noworocznych pojawiają się też sport, nowe hobby, zmiana nawyków żywieniowych, ale i nietypowe cele, np. przeprowadzenie remontu czy przebiegnięcie maratonu.
Słomiany zapał
Dzięki naszym sylwestrowym listom w styczniu zapełniają się siłownie. Jednak już w lutym okazuje się, że nasz zapał do ćwiczeń był słomiany. Nie jesteśmy zbyt wytrwali w swych postanowieniach.
- Bardzo często realizację noworocznych postanowień utrudnia nam pewne obciążenie związane z tym, że włączamy w sobie takie ciśnienie, że to musi być zrealizowane - mówi Dagmara Seliga, psycholożka. - Myślimy i wierzymy w swoją samodyscyplinę, a to jest bardzo trudne. Przy ilości obowiązków i spraw, które mamy na głowie, trudno wytrwać w noworocznych postanowieniach - dodaje.
Niestety nasza siła i wiara w realizację noworocznych postanowień słabnie już pod koniec stycznia.
Jak wytrwać w postanowieniu?
Są jednak sposoby, które pomogą nam wytrwać w postanowieniu. Przede wszystkim nasza lista nie może być zbyt długa. Warto zacząć od jednego celu, wdrażać go przez kilka miesięcy nowego roku, by po tym czasie dołączyć do niego kolejne postanowienie. - W tej chwili chcemy mocniej, bardziej, więcej. Mam tego za dużo. Żyjemy w kulturze perfekcjonizmu, bardzo wysokich oczekiwań i stawimy wysoko poprzeczkę - mówi psycholożka. - Nawet gdy osiągamy pewne cele, to tego nie dostrzegamy. Widzimy tylko to, co jeszcze powinniśmy. Zaczynamy żyć powinnościami i komunikatami: muszę, powinnam, wypada. Jesteśmy w pędzie i idziemy za tym - dodaje.
Warto zdać sobie sprawę z otaczającej nas presji i zwolnić. Realizować swoje cele we własnym tempie, po swojemu.
05:26 czwórka pierwsze słyszę 28.12.2021.mp3 Co trafia na nasze listy postanowień noworocznych i jak wytrwać w tych planach? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
***
Tytuł audycji: Pierwsze słyszę
Prowadzi: Gosia Jakubowska
Materiał przygotowała: Marta Zinkiewicz
Data emisji: 28.12.2021
Godzina emisji: 8.16
pj