Mariusz Waras. jak zostać ikoną street-artu?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2024 09:10
- Wyszedłem na ulice, żeby zostawić swój artystyczny ślad. Robiąc graffiti nie miałem jednak poczucia, że robię coś złego - opowiada Mariusz Waras - jedna z ikon świata street-arty. Prace artysty prezentuje traz CSW "Łaźnia" w Gdańsku. Patronem medialnym wystawy jest Czwórka. 
Mariusz Waras - praca Mountains.
Mariusz Waras - praca "Mountains".Foto: mat. prasowe/CSW "Łaźnia"
  • Mariusz Waras, znany też jako M-City, jest jedną z ikon światowego street-artu. 
  • Jego styl jest wynikową zarówno stoczniowej estetyki, klimatu blokowisk z wielkiej płyty lat 90., jak i wczesnej fascynacji światem cyfrowym i estetyką gier komputerowych.
  • Prace Mariusza Warasa można teraz oglądać na wystawie "LOOP" w Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia" w Gdańsku.
  • Czwórka jest patronem medialnym tej ekspozycji. 

Street-logo. Jak zostać ikoną street-artu?

Mariusz Waras, znany też jako M-City, jest jedną z ikon światowego street-artu. To wszechstronny artysta, autor około siedmiuset murali w ponad czterdziestu krajach, grafik, ilustrator, który zajmuje się również działalnością dydaktyczną, animacyjną i rewitalizacyjną oraz coraz częściej występuje w roli kuratora wystaw.

- Mam świadomość rozpoznawalności w niektórych grupach. W street-arcie określa się to mianem "street-logo", czyli powtarzalnością pewnego znaku. To świadczy o "ikonowatości" w tej dziedzinie sztuki - opowiada gość Czwórki. - U mnie jest to industrialna architektura i czarno-białe prace wykonane w technice szablonu.  

Mariusz Waras i jego "stoczniowy" styl  

Styl Warasa jest wynikową zarówno stoczniowej estetyki, klimatu blokowisk z wielkiej płyty lat 90., jak i wczesnej fascynacji światem cyfrowym i estetyką gier komputerowych Commodore 64.

- Wychowywałem się w Gdyni, otaczały mnie stoczniowe żurawie i temu krajobrazowi jestem wierny do dziś, bo moje pracownie mieściły się w różnych częściach stoczni. I nadal tu działam  - tłumaczy rozmówca Kasi Dydo. - Przez długi czas tworzyłem szablony, które wówczas były nowością. Szablon przypomina plakat - jest zamknięty w swojej formie. Robiłem je w formie modułów, dzięki temu rozmiar ściany przestał mieć dla mnie znaczenie.  

Posłuchaj
33:26 CZWÓRKA Girls Talk - waras 24.07.2024.mp3 Kwintesencja street-artu. Rozmowa z Mariuszem Warasem (Girls'talk/Czwórka) 

Eksperymenty z instalacjami

Artysta kojarzony dotychczas z monumentalnymi realizacjami malarskimi, wykonywanymi analogowo przy użyciu szablonów, w rzeczywistości coraz częściej odchodzi od tej techniki, aby eksperymentować z instalacjami przestrzennymi, tworzyć nietypowe, mobilne obiekty, badać nowe terytoria.

Przestrzenne obiekty Warasa można teraz oglądać na wystawie "LOOP" w Centrum Sztuki Współczesnej "Łaźnia" w Gdańsku. Praca prezentowana na głównej sali ekspozycyjnej składa się z projekcji w 360 stopniach, w której trójwymiarowe elementy reagują na obecność i ruch widzów w czasie rzeczywistym. Instalacja wykorzystuje Unreal Engine, jedno z najbardziej zaawansowanych narzędzi do tworzenia trójwymiarowych środowisk.

"LOOP". Pokoleniowy entuzjazm dla technologii 

- Inspiracją były przede wszystkim najnowsze narzędzia z obszaru AI, AR, VR oraz chęć eksploracji możliwości jakie one niosą – zarówno w procesie twórczym, jak i w poszerzaniu możliwości odbioru i interakcji. Odwołałem się również do swoich pierwszych fascynacji i działań w przestrzeni cyfrowej: początków demosceny, pikselowej estetyki, kolektywności, bliskości subkultur cyfrowych oraz subkultury grafficiarskiej, muzycznej i klubowej - opowiada Mariusz Waras. - Nawiązałem też do pokoleniowego entuzjazmu wobec nowych narzędzi technologicznych, przede wszystkim internetu, niespotykanych wcześniej możliwości i form komunikacji, wymiany i organizacji.

Zobacz także:

Artysta do współpracy przy tworzeniu wystawy zaprosił Radosława Derubę - artystę wizualnego, motion designera i projektanta instalacji interaktywnych i przestrzennych, który zadbał o stronę technologiczną projektu. Warstwą dźwiękową zajęła się Gosha Savage - młoda producentka muzyki elektronicznej, zafascynowana syntezą fm. Czwórka jest patronem medialnym tej ekspozycji.

***

Tytuł audycji: "Girls' talk"

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Mariusz Waras (M-City, artysta street-artowy) 

Data emisji: 24.07.2024

Godzina emisji: 19.10

kul

Czytaj także

Arkadius. "Projektant, który stał się odkryciem nowego milenium"

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2024 17:00
Arkadiusz Weremczuk urodził się w 1969 roku w Parczewie i jest jedną z kilku pochodzących z Polski osób, które zapisały się w dziejach europejskiej mody. W 2001 roku "The Independent" umieścił go w dziesiątce największych mistrzów brytyjskiej mody. - Arkadius był odkryciem nowego milenium - mówi Marcin Różyc, kurator wystawy "Arkadius. Wielkie namiętności. Konfrontacje". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

NeSpoon: daję koronkom drugie życie

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2024 11:00
- Koronki są dla mnie symbolem harmonii, miłości, dobroci, dobrych emocji. Kojarzą mi się one z domem, z kobietą, ze wszystkim - mówi NeSpoon, artystka tworząca na pograniczu street artu, ceramiki i malarstwa, która w swoich pracach wykorzystuje bogatą koronkarską tradycję świata. 
rozwiń zwiń