Powstanie warszawskie. Czego może nas nauczyć?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2024 09:40
- Historie powstańcze pozwalają nam zrozumieć, że życie nie jest czarno-białe, tylko że ma wiele odcieni. I to jest super lekcja. Nie o to chodzi, że ma nas Warszawa tego uczyć, tylko że człowieczeństwo na tym polega. Gdybyśmy się troszkę nad tym pochylili, poczytali, posłuchali, to zauważymy, że jest to coś, co nas wzbogaca jako ludzi, bez względu na to, skąd jesteśmy. To jest uniwersalna historia o byciu człowiekiem wobec drugiego człowieka - mówi Justyna Dżbik-Kluge, dyrektorka-redaktorka naczelna Czwórki, która wraz z Arletą Zalewską, dziennikarką TVN, w Czwórce opowiada o powstaniu i akcji "Korzenie pamięci".
Powstanie warszawskie - na jego temat rozmawiały Arleta Zalewska, Justyna Dźbik-Kluge i prowadząca audycję Ula Kaczyńska
Powstanie warszawskie - na jego temat rozmawiały Arleta Zalewska, Justyna Dźbik-Kluge i prowadząca audycję Ula KaczyńskaFoto: Czwórka/Monika Góral
  • 80. rocznica wybuchu powstania warszawskiego skłania do wspomnień, refleksji oraz dyskusji. 
  • W Czwórce o powstaniu warszawskim, jego znaczeniu dla kolejnych pokoleń oraz inicjatywie "Korzenie historii" mówią Arleta Zalewska, dziennikarka TVN, oraz Justyna Dżbik-Kluge, dyrektorka-redaktorka naczelna Czwórki. 

Godzina "W" - wzruszenie i wdzięczność

1 sierpnia o godz. 17.00 w Warszawie co roku słychać odgłos syren, zatrzymują się przechodnie, zamiera ruch. To godzina "W" - symboliczny początek powstania warszawskiego. Hołd powstańcom Warszawy od pewnego czasu oddają także mieszkańcy innych miast, jednak nie zawsze tak było. W studiu spotkały się trzy dziennikarki, z których żadna nie wychowała się w Warszawie. Jak podkreślają, ten symboliczny moment zawsze jest dla nich bardzo poruszający.  

- Kiedy jest godzina "W", gdy słyszę syreny, widzę stojące tramwaje, samochody, których kierowcy trąbią; ludzi, którzy się zatrzymują - to jestem duma z tego, że jestem uczestnikiem czegoś ważnego - mówi Justyna Dżbik-Kluge. - Ta minuta syren to jest moment, w którym się turbo wszyscy łączymy. Jest to moment wspólnoty. Niezależnie, czy jesteś ze Śląska, ze Słupska, czy z Ciechanowa, to w tej godzinie, w tej danej chwili jesteś razem ze wszystkimi innymi w tym przeżywaniu czegoś szczególnego. Każdy ma inny obraz w głowie, ale przeżywamy razem.


 


"Korzenie pamięci" - rodzinne wspomnienia 

Arleta Zalewska i Justyna Dżbik-Kluge współpracują z Muzeum Powstania Warszawskiego przy projekcie "Korzenie pamięci", w ramach którego przeprowadziły wiele wywiadów z powstańcami i ich potomkami. Wyłania się z nich złożony obraz tamtych dni i rodzinnej o nich pamięci. - To nie jest tak, że jedna prawda jest gorsza niż druga. Bo są równorzędne - podkreślają gościnie Czwórki. - Może to jest czas, żeby oddać ludziom prawo do tego, żeby przeżywali to po swojemu w rodzinach. Dla niektórych to bohaterskość ich dziadów, dla innych trauma.

- To, co się pojawia w rozmowach naszych z wnukami i dziećmi powstańców, to odwaga. W zależności od tego, kogo pytaliśmy, była inaczej interpretowana. To jest potężna, moim zdaniem, jeszcze nie zapisana karta, jeśli chodzi o opisywanie powstania - mówi Arleta Zalewska. - Jak pamiętam te rozmowy z potomkami powstańców, to odwaga była w tym, żeby potem żyć. Żeby po wojnie po prostu żyć, to znaczy żeby odbudowywać Warszawę, czasem - żeby wyjechać z niej i przeprowadzić się do innego miejsca. Żeby mieć siłę, żeby wstawać, żeby wychowywać dzieci. To bardzo mocno w tych rozmowach rezonuje. I oni też to podkreślali; że ta codzienność, że przyzwoitość, solidarność, empatia, takie dobro w tej codzienności, to była ta odwaga powstańców.



Powstanie warszawskie i pamięć

W audycji poruszono także temat tego, jak przedstawiać powstanie i jak do niego podchodzić.

- Kiedy słyszę syreny, pojawia mi się w głowie fragment filmu "Wszystkie nieprzespane noce" i widzę człowieka, który tańczy między stojącymi w trakcie godziny "W" samochodami. Nie uważam, że jest to bezczeszczenie pamięci - mówi Ula Kaczyńska. - Ja widzę w tym nadzieję na nowe. Nie widzę w tym nic złego, bo bardzo chciałabym myśleć o tej godzinie jako o takim symbolu, że trzeba ruszyć się z miejsca, że idziemy dalej - w ukłonie głębokim dla przeszłości.



- Myślę, że w ogóle pamięć i mówienie o powstaniu przez ostatnie 20 lat - odkąd istnieje Muzeum Powstania Warszawskiego - ewoluowało. Na początku to była ochrona, próba budowania powstańców na nowo po latach ciszy. Potem to się rozchodziło w różne rejony, czasem być może zbyt patetyczne i jednowymiarowe. Jednak jak słucham dyrektorów Muzeum Powstania Warszawskiego, powstańców i różnych osób, które się angażują w organizację obchodów rocznicy wybuchu powstania, to myślę sobie, że panuje pewna wolność, o której tu mowa, tzn. nikt nikomu niczego nie narzuca - zauważa Arleta Zalewska. - Co więcej, dużo się mówi dzisiaj właśnie o przyszłości i o tym, żeby te wartości trochę przemieszać, uaktualnić i przekazywać dalej.


Posłuchaj
28:54 CZWORKA/Girl's talk - powstanie warszawskie Arleta Aalewska, Justyna Dźbik kluge (mp3) 2024_08_01-20-06-11.mp3 Arleta Zalewska i Justyna Dźbik-Kluge o "Korzeniach pamięci" i powstaniu warszawskim z perspektywy mieszkańców innych miast (Girl's talk/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: "Girls' talk"

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Gościnie: Arleta Zalewska, dziennikarka TVN, która wzięła udział w inicjatywie Muzeum Powstania Warszawskiego "Korzenie pamięci", Justyn Dżbik-Kluge (dyrektorka-redaktorka naczelna Czwórki, autorka książki "Jacy byli? Jacy Jesteśmy? Opowieść o pamięci, miłości, wartościach i rodzinie")

Data emisji: 1.08.2024

Godzina emisji: 19.15

aw/wmkor

Czytaj także

Nagrody BohaterON im. Powstańców Warszawskich - kogo wyróżniono?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2023 20:20
Już po raz piąty przyznano nagrody BohaterONy imienia Powstańców Warszawskich. W studiu imienia Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbyła się Gala Finałowa BohaterON 2023.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"D'ARC" - opera Krystiana Lady na 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego  

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2024 16:00
W tym roku przypada 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji przygotowano wiele inicjatyw, które mają uczcić ten zbrojny zryw. Wśród nich jest "D'ARC" - opera site-specific Krystiana Lady - największy projekt teatralny w historii Muzeum Powstania Warszawskiego, której premiera będzie miała miejsce dokładnie 1 sierpnia.
rozwiń zwiń