Święto kina w Zwierzyńcu. Trwa 25. Letnia Akademia Filmowa

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2024 12:45
Filmy z 38. krajów wyświetlane w ramach 14 sekcji i 3 retrospektyw, spotkania i debaty o polskim kinie. Do 15 sierpnia w Zwierzyńcu trwa Letnia Akademia Filmowa. Z terenu festiwalu Katarzyna Dydo poprowadzi najbliższe wydanie "Pocztówek z wakacji".
Dyrektorka LAF Dagmara Molga i Katarzyna Dydo
Dyrektorka LAF Dagmara Molga i Katarzyna DydoFoto: Monika Góral/Polskie Radio
  • Jubileuszowa 25. edycja Letniej Akademii Filmowej odbywa się w dniach 8-15 sierpnia.
  • Zgodnie z tradycją miejscem imprezy jest Zwierzyniec - miasteczko położone nad Wieprzem, nieopodal Roztoczańskiego Parku Narodowego.

W tym roku na uczestników wydarzenia czekają filmy z 38 krajów prezentowane w ramach 14 sekcji. Pokazom będą towarzyszyć koncerty, warsztaty, wystawy oraz konkurs na najlepszą prelekcję filmową. Na festiwal zaproszono ponad 80 gości ze świata filmu. Są wśród nich m.in. Krzysztof Zanussi, Ewa Szykulska, Edyta Jungowska i Zbigniew Zamachowski.


Joanna Łapińska: na Roztoczu szukam inspiracji

Do Zwierzyńca na wydarzenie przybyła również Joanna Łapińska, dyrektorka Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jak zaznaczyła na antenie Czwórki, w wydarzeniu bierze udział przede wszystkim jako miłośniczka kina. Oprócz tego dyrektorka FPFF poprowadzi spotkanie na temat sytuacji młodych filmowców w Polsce. - Szukam inspiracji. Dużo rozmawiam, uważnie słucham; mam nadzieję, że urodzi mi się w głowie coś, co będę mogła wykorzystać w Gdyni - wymienia Joanna Łapińska.


Katarzyna Dydo i Joanna Łapińska, dyrektorka artystyczna FPFF w Gdyni; fot. Monika Góral/Polskie Radio Katarzyna Dydo i Joanna Łapińska, dyrektorka artystyczna FPFF w Gdyni; fot. Monika Góral/Polskie Radio

- Istnieje mocna współpraca między festiwalami w Polsce. Myślę, że to jedyna droga, jeśli chodzi o organizowanie wydarzeń kulturalnych - zaznacza dyrektorka FPFF. - Nie da się tego robić w swojej bańce. Musimy być uważni na to, co dzieje się wokół. I nie na zasadzie przypatrywania się konkurencji, a łączenia sił i wspierania się. Myślę, że każdy z nas ma coś, czym może dzielić się z innymi - podkreśla rozmówczyni Katarzyny Dydo.


Posłuchaj
13:40 CZWORKA (mp3) 2024_08_11-14-12-03.mp3 Joanna Łapińska o współpracy między festiwalami i aktualnej sytuacji polskich filmowców (Pocztówka z wakacji/Czwórka)

 

Produkcje dla dzieci i młodzieży

W ramach 25. Letniej Akademii Filmowej produkcje są prezentowane między innymi w ramach sekcji "Król LAF". Jest ona skierowana do najmłodszych widzów. Pokazom towarzyszyć będą spotkania i dyskusje, podczas których organizatorzy porozmawiają z dziećmi i młodzieżą przyjaźni, dojrzewaniu, akceptacji, ekologii czy zdrowiu psychicznym.

- Wyszliśmy od doboru filmów, które mówią o tematach ważnych, aktualnych dla młodszych widzów i nastolatków - opowiada Anna Równy, koordynatorka warsztatów w ramach sekcji "Król LAF". - Nie ma w tej chwili drugiego takiego festiwalu filmowego w Polsce, który ma tak zadbaną sekcję dziecięcą. To zadziało się między innymi dlatego, że tutaj dyrekcja ma świadomość, że do Zwierzyńca przyjeżdżają też rodziny i warto zaopiekować się najmłodszymi - dodaje. 


Posłuchaj
18:13 CZWORKA (mp3) 2024_08_11-14-33-38.mp3 Letnia Akademia Filmowa również dla młodszych miłośników sztuki filmowej (Pocztówka z wakacji/Czwórka)

 

Blisko wszystkiego i wszystkich w Zwierzyńcu

Niektórzy nazywają Letnią Akademię Filmową "małym Cannes". Czy to określenie na wyrost? Dyrektorka LAF Dagmara Molga wyjaśnia, że można tak na to patrzeć. - Nie mamy wielkich czerwonych dywanów i tych pięknych strojów, ale chodzi bardziej o nasz repertuar. Staramy się przywieźć z Cannes jak najwięcej dobrych filmów, w tym roku mamy ich aż 12. Staramy się też pokazać filmy z innych festiwali: Wenecji, Berlina i Sundance - tłumaczy gościni Czwórki.

- W tym roku hasłem, które nas bardzo dobrze charakteryzuje słowo "bliżej". Jesteśmy bliżej widzów, twórców i kina. Nie mamy dywanów, ale mamy twórców na wyciągnięcie ręki. Spotkań jest bardzo dużo; rozmawiamy z tymi twórcami po filmach, ale też rozmawiamy w przestrzeniach zwierzynieckich - podkreśla Dagmara Molga. - To jest taka charakterystyka naszego festiwalu, że nie stawiamy granic - dodaje.


Posłuchaj
15:54 CZWORKA (mp3) 2024_08_11-15-13-28.mp3 Dagmara Katarzyna Molga: jesteśmy bliżej widzów, twórców i kina (Pocztówka z wakacji/Czwórka)

 

"Zrozumieć Strefę Gazy". Artur Zaborski: kino palestyńskie nie jest należycie spopularyzowane

W programie Letniej Akademii Filmowej znalazła się również sekcja "Zrozumieć Strefę Gazy". Jej koordynatorem jest krytyk filmowy Artur Zaborski. Jak wyjaśnia, w ramach sekcji prezentowane są m.in. filmy znane z największych festiwali i produkcje nominowane do Oscarów. Jednocześnie zaznacza, że kino palestyńskie wciąż nie jest należycie spopularyzowane. - To wciąż jest bardzo mała kinematografia. W związku z tym, jak wygląda obecnie życie Palestyńczyków, robienie filmów przez nich jest prawie niemożliwe - wyjaśnia krytyk i zaznacza, że palestyńscy twórcy wciąż starają się produkować filmy.


Artur Zaborski i Katarzyna Dydo Artur Zaborski i Katarzyna Dydo

- Mamy mnóstwo reżyserów palestyńskich, którzy próbują tworzyć, ale w większości to są osoby mieszkające w Izraelu. Trudno im zdobyć finansowanie na filmy, które dotykają stricte tematów palestyńskich. Bez wsparcia koproducentów europejskich to niemal niemożliwe. Większość filmów, które tu pokazujemy, to właśnie koprodukcje - podkreśla Artur Zaborski. 


Posłuchaj
13:43 CZWORKA (mp3) 2024_08_11-15-37-46.mp3 Artur Zaborski: kino palestyńskie nie jest należycie spopularyzowane (Pocztówka z wakacji/Czwórka)

 

Praca marzeń niespełnionych

- Program zawsze jest kolektywną pracą, i to nie banał - mówi Bartek Pulcyn, główny programer Letniej Akademii Filmowej. Gość radiowej Czwórki wyjaśnia, że jego zawód to praca marzeń, ale tych niespełnionych. - Chcielibyśmy pokazać na festiwalu wszystkie filmy, które pokochaliśmy. A prawda jest taka, że 40 proc. tych filmów nie możemy pokazać - przyznaje programer.


Posłuchaj
09:31 CZWORKA (mp3) 2024_08_11-16-12-28.mp3 Czym zajmuje się programer? (Pocztówka z wakacji/Czwórka)

 

Katarzyna Dydo i Bartek Pulcyn Katarzyna Dydo i Bartek Pulcyn

Film staje się kobietą?

W tym roku na Letniej Akademii Filmowej pojawi się również sekcja "Widzialne Kobiety Filmu". Podczas niej organizatorzy zachęcą do przyjrzenia się branży filmowej z perspektywy producentki, reżyserki, montażystki i trenerki aktorstwa. 

- Sytuacja kobiet w branży filmowej w 2024 roku jest coraz lepsza, bo kobiet jest więcej. (...) Dzięki temu mam wrażenie, że mogą walczyć o wspólną sprawę. Na przykład, z punktu widzenia kierowniczki produkcji czy reżyserki, zabezpieczenie socjalne jest być bardzo kiepskie - wymienia Alicja Myśliwiec, koordynatorka cyklu "Widzialne Kobiety Filmu". 


Posłuchaj
16:10 CZWORKA (mp3) 2024_08_11-16-28-29 (1).mp3 Kino z kobiecej perspektywy (Pocztówka z wakacji/Czwórka)

 

***


Tytuł audycji: Pocztówka z wakacji

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Data emisji: 12.08.2024 

Godzina emisji: 14.10

qch/wmkor

Czytaj także

Filipiny - kraj "skazany" na naturę

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2024 06:30
Filipiny mają dwa oblicza - biały piasek i turkusowa woda oraz tajfuny, pożary i powodzie. Podróżnik Witold Jąkalski spędził tam cztery tygodnie i choć - jak sam podkreśla - to za mało, żeby zwiedzić 7 tys. wysp, to z pełną odpowiedzialnością deklaruje, że to piękny kraj, z fauną i florą, jakiej nie znajdziemy nigdzie indziej na świecie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Azerbejdżan - kraina ognia. Dlaczego warto tam pojechać?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2024 15:09
Azerbejdżan nie jest najpopularniejszym kierunkiem wakacyjnych wypraw, jednak coraz bardziej otwarty na turystów kraj przyciąga swoją różnorodnością. Po swojej ojczyźnie oprowadza nas studiujący w Polsce Azer Heybat Naghiyev.  
rozwiń zwiń