Jaki wrestling jest naprawdę?

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2024 21:31
Wrestling wielu osobom kojarzy się z czymś na wzór sportowego teatru. Jednak jakie są fakty? - Wszystkie upadki i rzuty, które wykonujemy są prawdziwe i bolą - mówi Michał Piecyk, który na ringu posługuje się pseudonimem "Michał Fux". Piotr Galus rozmawiał z Michałem Piecykiem, Erykiem Lesakiem i Krystianem Czekajem z Kombat Pro Wrestling o tym, jaki wrestling jest naprawdę.
Wrestling w Polsce. Jak zacząć trenować?
Wrestling w Polsce. Jak zacząć trenować?Foto: Polskie Radio/Cezary Piwowarski
  • Goście "Rozgrzewki", Michał Piecyk, ps. Michał Fux, Eryk Lesak, Krystian Czekaj opowiadają o wrestlingu od kuchni.
  • Czy wrestling jest udawany? Wbrew powszechnej opinii, wrestling jest niekiedy naprawdę bolesny.
  • Wrestlerzy zawalczą w Gdyni na gali KPW Godzina Zero 2024 już 7 września.

Wrestling - wyjątkowa sportowa rozrywka

Wrestling zatacza coraz szersze kręgi na świecie. Wyjątkiem nie jest Polska, którą na światowej scenie reprezentuje organizacja Kombat Pro Wrestling. Choć z pozoru wygląda to na zwykłą bijatykę, nie jest to wolna amerykanka. - Zasady są proste; należy przyłożyć dwie łopatki przeciwnika do maty w tym samym momencie. Ja wtedy odliczam do trzech - jeżeli doliczę do końca, to walka się kończy - tłumaczy Krystian Czekaj, sędzia wrestlingu. - Nie można gryźć przeciwnika, drapać, ciągnąć za włosy lub uderzać w "czułe miejsca".

Czy wrestling jest reżyserowany?

Wielu uważa, że cały wrestling jest wyreżyserowany. Są jednak elementy, których nie da się upozorować. - Na pewno to nie jest udawane, to złe słowo. Wszystkie akcje, które wykonujemy na ringu kosztują nas bardzo dużo wysiłku i mnóstwo godzin treningu. Musimy uważać, żeby nie zrobić sobie krzywdy. Oczywiście, chcemy skrzywdzić przeciwnika, ale musimy zadbać o siebie. Wszystkie upadki i rzuty, które wykonujemy są prawdziwe i bolą. Na ostatniej gali walczyłem z Erykiem - dostał w nos i krew się polała - opowiada Michał Piecyk, który na galach ukazuje się pod pseudonimem Michał Fux.

YouTube: Leon Lato vs. Red Scorpion/Kombat Pro Wrestling

- Pamiętam jak byliśmy na gali podczas Pyrkonu. Fani po zakończeniu podchodzili do ringu, stukali ręką i mówili: "ale to jest twarde, to jest naprawdę!" - wspomina Krystian Czekaj.

Wielkie show i wyjątkowe stroje

- Nasze stroje zakładamy tylko na walki i gale. Tak samo jak chirurg, który udziela wywiadu po operacji już w cywilu - mówi Michał. - Są osoby z ogromnym doświadczeniem, które szyją tylko stroje wrestlingowe. Taki strój nie kosztuje mało; ceny zaczynają się od półtora tysięcy złotych - dodaje Eryk.

- Ja od małolata oglądałem wrestling w telewizji i kiedyś stwierdziłem, że spróbuję - powiedział Eryk. - Najbardziej podoba mi się połączenie walki i ogromnego show. Każdy z nas osobno jest produktem. Wszyscy staramy się "sprzedać" galę, ale również zaprezentować siebie w najlepszy możliwy sposób. - Każdy z nas ma swój charakterystyczny ruch. Ja wdrapuję się na trzecią linę ringu i skaczę na przeciwnika z łokcia - wyjaśnia Michał Fux.

- Razem z moim bratem, Filipem Fuxem, jesteśmy mistrzami drużynowymi KPW Tag Team - mówi Michał. - Na Godzinie Zero w Gdyni będziemy mieli okazję tego pasa bronić.

Jak zostać wrestlerem?

Kombat Pro Wrestling prowadzi profesjonalną szkołę, która kreuje przyszłe gwiazdy i gwiazdorki ringu  - Każdy może przyjść i zobaczyć, czy to jest dla niego. W naszej szkole wrestlingu mamy również adeptki. Jednak to naprawdę boli i jest bardzo wymagające. To nie są lekkie treningi - mówi Michał. - Szkolimy też potencjalnych komentatorów i sędziów, więc każdy może się tam odnaleźć. Ja właśnie jestem sędzią i komentatorem - dodaje Krystian Czekaj.

***

Tytuł audycji: Rozgrzewka

Prowadzi: Piotr Galus

Goście: Michał Piecyk, Eryk Lesak, Krystian Czekaj (Kombat Pro Wrestling)

Data emisji: 30.08.2024

Godzina emisji: 18.04

kajz/pj

Czytaj także

Boks. Sport, w którym droga na szczyt staje się sposobem na życie

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2022 13:25
Boks, kickboxing, kung-fu, muay thai, krav maga - sztuki walki są coraz bardziej popularne. - Treningi warto zacząć od boksu. To ogólnorozwojowy sport, po bokserskim treningu można być dobrym w wielu innych dyscyplinach - mówili młodzi bokserzy Oliwia Toborek i Kirill Globenko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przygotowanie treningowe do zawodu. Jak trenuje astronauta, kierowca rajdowy i policjant?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2024 18:00
W audycji "Co Was kręci" sprawdzamy, jak istotne jest sportowe przygotowanie w pracy astronauty kierowcy rajdowego i policjanta. Swoimi doświadczeniami podzielili się Sławosz Uznański, naukowiec, astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej, Mikołaj Marczyk, kierowca rajdowy, i młodszy aspirant Monika Nawrat-Krupa z Wydziału Doskonalenia Zawodowego Komendy Stołecznej Policji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wziąć udział w rowerowych ustawkach i czym jest gravel?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2024 10:00
Rowerowe przejażdżki wyzwalają hormony szczęścia - przekonują naukowcy. Wiedzą o tym goście Piotra Galusa - ekipa "rowerowych ustawek" i Monika Cacek - pasjonatka gravelowej jazdy długodystansowej. 
rozwiń zwiń