AI Friend - sztuczna inteligencja w roli przyjaciela?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2024 22:01
Coraz szerzej mówi się, że samotność to choroba XXI wieku. Korzystając z rozwoju nowych technologii i wykorzystując m.in. sztuczną inteligencję, firmy z branży IT prześcigają się w wymyślaniu "przyjaciół", którzy mogliby wypełnić pustkę. Czy jednak jest to bezpieczne i do czego może nas zaprowadzić?
Sztuczna inteligencja przenika w różne dziedziny naszego życia. W Czwórce zastanawiamy się czy może zastąpić ma, przyjaciela.
Sztuczna inteligencja przenika w różne dziedziny naszego życia. W Czwórce zastanawiamy się czy może zastąpić ma, przyjaciela.Foto: shutterstock/Blue Planet Studio

Sztuczna inteligencja obecna jest w wielu dziedzinach naszego życia, teraz coraz bardziej wchodzi w sferę interpersonalną. - AI Friends to są wirtualni przyjaciele, którzy nie istnieją w realu, a napędzani są przez sztuczną inteligencję. Czyli możemy sobie z nimi porozmawiać i możemy się z nimi zaprzyjaźnić. Potencjalnie mogą nam zastąpić naszych prawdziwych "białkowych" przyjaciół, czyli innych ludzi - mówi Paweł Pilarczyk, dziennikarz, Digital University. - Tego typu rozwiązania jeszcze nie są tak naprawdę stosowane na masową skalę, chociaż pojawia się coraz więcej pomysłów.


Posłuchaj
30:36 CZWORKA/Świat 4.0 - sztuczna inteligencja 13.09.2024.mp3 O AI friends opowiada Paweł Pilarczyk, dziennikarz, Digital University (Świat 4.0/czwórka)

 

AI friends - Japonia w czołówce

Gość Czwórki zauważa, że w tym względzie wiedzie prym Japonia. - Tam jest bardzo dużo ludzi samotnych i Japończycy wymyślają bardzo różne rozwiązania. Są to friendsi, którzy są zupełnie wirtualni. To są aplikacje dostępne na komputerach, czy na smartfonach, ale tworzą również roboty, które mają zastąpić nam prawdziwych przyjaciół - tłumaczy gość Czwórki. - Są to roboty, które są albo humanoidami, albo które wyglądają jak roboty. One też z nami rozmawiają, więc zastępują nam w pewnym sensie przyjaciół, a nawet mamy hologramy, więc tych rozwiązań jest naprawdę bardzo dużo.



"Pogadać jak z człowiekiem"

Jak zaznacza Paweł Pilarczyk, jeszcze jesteśmy na bardzo wczesnym etapie tworzenia tego typu rozwiązań. - Natomiast to, co się obecnie dzieje przy okazji generatywnej sztucznej inteligencji i dużych modeli językowych, całkowicie rewolucjonizuje obszar AI friends - zauważa. - Ponieważ z takim friendem będziemy mogli sobie porozmawiać jak z prawdziwym człowiekiem. On nam odpowie w taki sposób, że bardzo trudno będzie go odróżnić od prawdziwego człowieka. W tym miejscu myślę, że chyba bardzo trafne będzie przywołanie filmu "Her" z 2013 roku. To jest obraz, w którym jego twórcy przewidzieli to, co się dzieje w tej chwili. W tamtym czasie wydawało się, że jest to science fiction, a dzisiaj to, co w nim widzieliśmy jest już rzeczywistością.

***

Tytuł audycji: Świat 4.0

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Paweł Pilarczyk (dziennikarz, Digital University)

Data emisji: 13.09.2024

Godzina emisji: 17.15

aw/kk

Czytaj także

Etyka sztucznej inteligencji - czy istnieje i kto za nią odpowiada?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2023 19:00
Sztuczna inteligencja ma pomagać ludzkości osiągać jej cele. Uczące się algorytmy są częścią naszej rzeczywistości, jednak wykorzystywane bez odpowiedniego kontekstu mogą stać się siłą niszczącą. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe technologie i gadżety. Korzyści i zagrożenia

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2024 14:00
Technologie ubieralne, inteligentne urządzenia domowe, zaawansowane rozwiązania komunikacyjne - to tylko niektóre z obszarów, w których wykorzystywanie są nowe technologie. W Czwórce sprawdzamy, jakie gadżety odmienią nasze życie w najbliższych latach.
rozwiń zwiń