- 15 czerwca na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik. Tegoroczna edycja wydarzenia odbywa się pod hasłem "Nie do wiary!".
- Uczestnicy pikniku będą mogli zobaczyć prezentacje, zaskakujące pokazy naukowe, a także ciekawe doświadczenia.
- Wśród licznych wystawców, na miejscu będzie m.in. Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych.
- Jej studenci zaprezentują samodzielnie poruszającego się robota o nazwie PJATKUŚ, zbudowanego w skali 1:1. na wzór robota R2-D2 z filmu "Gwiezdne wojny".
Pod jakim hasłem odbywa się 27. Piknik Naukowy?
Już 15 czerwca na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik. Tym razem wydarzenie odbywa się pod hasłem "Nie do wiary!" i wiele wskazuje na to, że będzie to niezwykła edycja pikniku. Uczestnicy będą mogli zobaczyć prezentacje, zaskakujące pokazy naukowe, a także ciekawe doświadczenia.
Robot na pikniku prosto z Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych
W pikniku udział zapowiedziało blisko stu wystawców. Wśród nich na miejscu można będzie odwiedzić stoisko Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Studenci z tamtejszego Koła Robotycznego zaprezentują m.in. samodzielnie poruszającego się robota, zbudowanego w skali 1:1. na wzór robota R2-D2 z filmu "Gwiezdne wojny".
- Jest to póki co prototyp robota doskonale znanego fanom sagi Lucasa. Pracujemy nad nim od kilku miesięcy, więc nasza konstrukcja jeszcze nie ma wszystkich funkcjonalności, które mamy nadzieję w przyszłości będzie miała - opowiada Maciej Maciejewski. - Na pikniku robot będzie się poruszał i jeździł. PJATKUŚ będzie miał umieszczoną kamerę, która rozpoznaje twarze, będzie więc do nas podjeżdżał. Możemy mu pomachać, możemy się z nim przywitać, a także przybić wirtualną piątkę.
Źr. Youtube/Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik | NIE DO WIARY!
Z czego jest wykonany robot PJATKUŚ?
Jak mówi gość Czwórki, konstrukcja częściowo wykonana jest z druku 3D, częściowo z kartonu, a projekt jest rozwojowy. - PJATKUŚ podobnie jak jego pierwowzór ma około 110 cm wysokości. Będziemy chcieli, żeby w przyszłości nie tylko się poruszał, rozpoznawał twarze i osoby, ale także miał wyciągane ramiona - tłumaczy rozmówca Marty Zinkiewicz. - Naszym marzeniem jest także hologram, który znamy tak dobrze ze sceny z nagraną księżniczką Leią. To będzie jeden z trudniejszych elementów do uzyskania, ale jest wiele koncepcji na jego wykonanie. Nie ukrywajmy, jest to projekt długotrwały, zachęcamy jednak, żeby śledzić poczynania Koła Robotyki Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych i sprawdzać, jak będzie wyglądał PJATKUŚ na kolejnych etapach jego ewolucji.
Co w programie 27. Pikniku Naukowego?
PJATKUŚ to nie jedna z wielu atrakcji 27. Pikniku Naukowego, który jest okazją do poznania i przyjrzenia się z bliska wielu spektakularnym osiągnięciom naukowym. Podczas wydarzenia każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Będzie można m.in. zobaczyć wybuchowe bakterie, zarejestrować własny głos na płycie winylowej i zbudować gramofon, przetestować specjalne okulary do czytania na leżąco oraz buty do wykrywania metalu.
Ponadto będzie można się dowiedzieć czy woda może być paliwem rakietowym, namalować obrazy farbami, które oczyszczają powietrze, obejrzeć pod mikroskopem komórki hodowane in vitro, a także sprawdzić co myślą zwierzęta. Będzie łazik marsjański, oraz roboty humanoidalne. Chętni będą mieli także okazję zbudować łapacz mgły, pozwalający pozyskać wodę z atmosfery, poznać tajemnicę konstrukcji lewitującego stolika i odkryć jasną stronę polaryzacji.
10:40 CZWORKA/Reset Piknik naukowy PJATK 11.06.2024.mp3 O Pikniku Naukowym i robocie PJATKUŚ opowiada Maciej Maciejewski z Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych (Reset/Czwórka)
27. Piknik Naukowy odbędzie się 15 czerwca na błonia PGE Stadionu Narodowego w godzinach od 11.00 do 20.00. Wstęp wolny.
***
Tytuł audycji: Reset
Prowadzi: Marta Zinkiewicz
Gość: Maciej Maciejewski (Koło Robotyczne PJATK)
Data emisji: 11.06.2024
Godzina emisji: 18.15
aw/mat.pras.