Nowe technologie i gadżety. Korzyści i zagrożenia

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2024 14:00
Technologie ubieralne, inteligentne urządzenia domowe, zaawansowane rozwiązania komunikacyjne - to tylko niektóre z obszarów, w których wykorzystywanie są nowe technologie. W Czwórce sprawdzamy, jakie gadżety odmienią nasze życie w najbliższych latach.
Nowe technologie - to o nich w Czwórce opowiada Jakub Wątor, ekspert od rynku nowych technologii. Na zdj. z prowadzącym audycję Piotrem Firanem
Nowe technologie - to o nich w Czwórce opowiada Jakub Wątor, ekspert od rynku nowych technologii. Na zdj. z prowadzącym audycję Piotrem FiranemFoto: Czwórka/Kamil Jasieński
  • Nowe technologie są obecne niemal w każdej dziedzinie naszego życia i korzystamy z nich coraz powszechniej.
  • Urządzenia wykorzystujące różnego rodzaju algorytmy nie tylko stanowią wyposażenie domu, ale także nosimy je przy sobie na co dzień.  
  • Specjaliści zwracają uwagę, że oprócz niewątpliwych zalet, upraszczania życia, mogą być także zagrożeniem. 
  • W Czwórce gościem jest Jakub Wątor, ekspert od rynku nowych technologii.
  • Mówi o najnowszych osiągnięciach technicznych i jest naszym przewodnikiem po tym temacie.  

Nowe technologie. Inteligentne obrączki - jak działają?

Jednym z najbardziej ekscytujących gadżetów, które zyskują na popularności, są inteligentne obrączki, znane również jako smart rings. - To małe, noszone na palcu urządzenia elektroniczne oferujące szeroki wachlarz funkcji. Mają różnego rodzaju czujniki, które zbierając dane, sprawdzają właściwości i parametry naszego organizmu - opowiada Jakub Wątor. - Dzięki nim można sprawdzać tętno, liczbę przebytych kroków, spalone kalorie, parametry snu, zmierzyć saturację czy badać zmienność rytmu serca. Opcji jest mnóstwo.

Dzięki niewielkim rozmiarom i dyskretnemu wyglądowi inteligentne pierścienie stanowią wygodną alternatywę dla większych urządzeń noszonych na nadgarstku, takich jak smartwatche. Jednak, jak zwraca uwagę gość Czwórki, to także źródło informacji o nas, które trafiają do baz różnych instytucji i firm.



Nowe technologie a nasza prywatność?

- Najbardziej intymne informacje o nas będą trafiały na różnego rodzaju serwery. Generalnie dane dotyczące naszego zdrowia i naszego organizmu to są tzw. dane osobowe wrażliwe, a więc jeszcze istotniejsze niż imię i nazwisko - zaznacza specjalista. - To są bardzo cenne informacje o naszym zdrowiu, takie, które można w najróżniejszych sytuacjach wykorzystać. Zarówno w dobrej wierze, jak i przeciwko osobie, której one dotyczą.

  

Sprawdź także:


Robot - osobisty asystent

Technologie mogą zmieniać nasze życie nie tylko w sferze gadżetów, ale także codziennego funkcjonowania. Coraz więcej mówi się o asystentach osobistych w postaci robotów.

- To jest trend, który będzie się bardzo rozwijał i to jest przyszłość, zwłaszcza w kontekście dzieci i osób starszych. Lepiej będzie dla rodziny kupić robota seniorowi, niż na co dzień zapewniać opiekę. Taki robot mógłby nie tylko potowarzyszyć w chwilach samotności, ale także kontrolować parametry zdrowotne - przewiduje Jakub Wątor. - Korzystając z algorytmów sztucznej inteligencji, podpięty do sieci robot będzie mógł po badaniu wysłać dane do prawdziwego lekarza. Ten, nie ruszając się z miejsca, będzie mógł zdiagnozować, co się dzieje z pacjentem. W razie potrzeby robot też mógłby wezwać pomoc. Jak najbardziej tego typu asystenci to jest przyszłość. Nie należy zapominać, że generalnie roboty w przemyśle i w biznesie już teraz są chlebem powszednim.


Posłuchaj
32:46 CZWORKA/Świat 4.0 - nowe technologie - gadżety 24.07.2024.mp3 O nowych technologiach opowiada Jakub Wątor, ekspert od rynku nowych technologii (Świat 4.0/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Świat 4.0

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Jakub Wątor (ekspert rynku nowych technologii)

Data emisji: 24.07.2024

Godzina emisji: 17.15

aw/wmkor

Czytaj także

Rower elektryczny. "100 kilometrów niezależności"

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2023 16:40
Jeżdżąc w plenerze na rowerze z akumulatorem podejmujemy niemal ten sam wysiłek, jaki musimy podjąć jeżdżąc na zwykłym jednośladzie. - Ale możliwości, jakie mamy, są znacznie większe - przekonuje Łukasz Żurek, miłośnik e-bikeów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co autor miał na myśli? Podpowie ChatGPT

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2023 17:30
Napisał 97 książek w niecały rok, ale nie spędzał całych dni przy biurku. Tim Boucher skorzystał z pomocy sztucznej inteligencji, która - jak zapewnia autor powieści science fiction - okazała się niezwykłym katalizatorem jego kreatywnej pracy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piknik Naukowy i spotkanie z robotem jak z "Gwiezdnych wojen"  

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2024 19:45
Wielkimi krokami zbliża się 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik. Jedną z gwiazd wydarzenia stanie się z pewnością robot niczym z "Gwiezdnych wojen", którego będzie można podziwiać z bliska. Za jego wykonaniem stoją studenci z Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Jak działa PJAKTUŚ, jak go czule nazywają? O tym opowiada Maciej Maciejewski.
rozwiń zwiń