Jak dbać o mózg w erze przebodźcowania?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2024 21:45
- Gdy wykonujemy zadania wymagające dużego skupienia, mózg nadaje im dużą wagę, co obciąża system odpowiedzialny za koncentrację. Nasz mózg ma ograniczoną wydolność i potrzebują regeneracji. Problem pojawia się, gdy czas skupienia jest zbyt długi lub mamy za dużo zadań, nie dbamy o odpoczynek i odpowiednią ilość przerw - mówi prof. Wojciech Glac, neurolog z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.  
Jak dbać o swój mózg?
Jak dbać o swój mózg? Foto: Shutterstock

Nasze mózgi codziennie dostają mnóstwo bodźców zarówno w pracy, w szkole, jak i w naszym czasie wolnym. Cały czas jesteśmy bombardowani danymi, czasem nawet nie będąc tego świadomymi, ponieważ bodźce dochodzą od nas z różnych stron. 


Posłuchaj
40:03 CZWORKA Świat 4.0 2024_12_10-16-13-04.mp3 Jak dzisiejsza technologia wpływa na nasz mózg? (Świat 4.0/Czwórka)

 

- Mózg w naturalnym środowisku działa spokojniej, podczas gdy w mieście musi przetwarzać znacznie więcej informacji i bodźców. Nieprzewidywalne sytuacje wymagają większej czujności i skupienia, co pochłania ogromne ilości energii - tłumaczy prof. Wojciech Glac. 

Jak dbać o swój mózg? Podzielna uwaga
Profesor w rozmowie w audycji "Świat 4.0" zauważył, że dużym problemem jest tendencja ludzi, do "przeskakiwania" między zadaniami. - Powinniśmy koncentrować się na jednej czynności naraz. Badania pokazują, że wykonywanie kilku zadań wymagających uwagi znacznie obciąża mózg. Podczas "przeskakiwania" między zadaniami mózg musi tymczasowo zapisywać i odtwarzać dane potrzebne do realizacji każdego z nich. Pochłania to dużo energii i jest męczące, a w efekcie wydajność wykonywanych zadań jest znacznie niższa, niż gdybyśmy realizowali je po kolei - zauważa neurolog. Warto zauważyć, że takimi czynnościami, które wymagają naszej uwagi jest nawet niepozorne sprawdzenie powiadomienia na naszym telefonie. 
Zobacz też:

Potrzeba przerwy

Oprócz zadbania o to, żeby skupić się na jednej czynności, ważne jest też, żeby od niej odpowiednio odpocząć. - Zdrowym nawykiem podczas intensywnej pracy intelektualnej jest robienie przerw. Kluczowe jest, aby podczas przerwy nie narzucać umysłowi konkretnego zadania, lecz pozwolić myślom swobodnie płynąć. Często zamiast naprawdę odpocząć, sięgamy po telefon w poszukiwaniu przyjemności, jako rekompensaty za trudne i monotonne zadania. To jednak nie sprzyja regeneracji - tłumaczy ekspert. 

Reset

- Najlepiej dawać sobie prawdziwy reset, np. spacerując po lesie, łące czy parku albo spotykając się ze znajomymi. Jeśli już korzystamy z telefonu, warto ograniczyć liczbę bodźców, które docierają do naszego mózgu. Zamiast oglądać filmy, które angażują zarówno wzrok, jak i słuch, można wybrać aplikacje o mniejszej intensywności, np. do słuchania audycji radiowych. Dźwięk dostarcza mniej bodźców niż obraz, co pozwala mózgowi lepiej odpocząć. Oprócz tego należy pamiętać o aktywności fizycznej. Nie musi to być jakiś szczególnie skomplikowany sport, ale po prostu ruch, ponieważ w momencie, w którym zaczynami prowadzić osiadły tryb życia, to nasz mózg stwierdza, że nie potrzebujemy ładować w niego tak dużo energii, skoro wszystko jest stabilne i pod kontrolą - wyjaśnia gość Czwórki.

***

Tytuł audycji: Świat 4.0 

Prowadzący: Piotr Firan

Gość: profWojciech Glac (neurobiolog)

Data emisji: 10.12.2024

Godzina emisji: 16.15

gV

Czytaj także

Żołnierze przyszłości. Postęp technologii i dylematy etyczne

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2023 19:01
W Centrum Nauki Kopernik rozpoczął się Festiwal Przemiany. Jednym z punktów jego programu jest rozmowa na temat człowieka przyszłości i żołnierzy przyszłości. Prace nad nowoczesnymi technologiami trwają, a wraz z nimi pojawiają się pytania o moralność i etykę. 
rozwiń zwiń