Warszawska Praga - Planeta Praga i mieszkańcy nie z tej ziemi

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2024 09:59
Praga, warszawska dzielnica, wciąż wielu jawi się jako miejsce niebezpieczne, zapomniane, trudne. Tymczasem od wielu lat prężnie się rozwija, a często bywa naszą ulubioną częścią Warszawy. Taką jest dla Doroty i Pawła Bronikowskich, którzy zapraszają na swoją ekspozycję "Planeta Praga. Poznajmy się". 
Dorota i Paweł Bronikowscy i Weronika Puszkar
Dorota i Paweł Bronikowscy i Weronika PuszkarFoto: Michał Piwowarek/Czwórka
  • Warszawska Praga rozkochała w sobie Dorotę i Pawła Bronikowskich. Stała się ich ulubionym miejscem na spędzanie wolnego czasu. 
  • Tu robili też zdjęcia swoim znajomym, mieszkańcom, tym, dzięki którym żyją praskie ulice i kawiarnie. 
  • Swoje zdjęcia i historie swoich bohaterów zaprezentują na wystawie "Planeta Praga. Poznajmy się". 

Obdrapane kamienice, zaniedbane bramy to widoki, które w ostatnich latach znikają z praskich ulic. Praga się rozwija, zmienia w miejsce pełne kultury, tętniące życiem. Taką dzielnicę dostrzegli Dorota i Paweł Bronikowscy, którzy tam się poznali i mieszkali jakiś czas. - Poznaliśmy się, ale też mnóstwo innych niezwykłych osób - mówi Dorota. -  Praga jest naszym ulubionym miejsce w Warszawie. Dziś mieszkamy na Muranowie, ale to po drugiej stronie Wisły spędzamy najwięcej czasu. Tam zawsze spotkamy znajomych, nie musimy się umawiać - dodaje. - Nigdzie w Warszawie nie spotkałem się z taką serdecznością jak na Pradze - przyznaje Paweł. - Ta dzielnica jest niezwykle różnorodna. Tu ludzie nie zamykają się w domach, żyje się w kawiarniach, klubokawiarniach. 

Planeta Praga i ludzie nie z tej ziemi

Dorota i Paweł Bronikowscy widzą Pragę, jako jedną z najbardziej kontrastowych dzielnic stolicy. Dlatego też w swoim projekcie zdecydowali się nazwać ją planetą. - Ta część miasta rządzi się innymi prawami, jest nieporównywalna do reszty. Jej mieszkańcy są trochę nie z tej ziemi - mówi gościni Weroniki Puszkar. - Sam pomysł naszego projektu wypłynął od Pawła. 


Posłuchaj
22:22 czwórka świat 4.0 17.08.2024 planeta praga bronikowscy 16.13.mp3 O wystawie "Planeta Praga" i tej wyjątkowej dzielnicy Warszawy opowiadają Dorota i Paweł Bronikowscy (Świat 4.0/Czwórka)

 

- Bardzo lubię robić zdjęcia, szczególnie portrety i robiłem je. Te fotografie nas urzekły i pomyśleliśmy, żeby coś z nimi zrobić dalej - wspomina. - Część zdjęć robiłem ja, cześć Dorota. Postanowiliśmy stworzyć wystawę, by pokazać tę Pragę, te osoby, które tworzą tę tkankę społeczną na Pradze - dla ich przyjemności i dla innych warszawiaków. 


Planeta Praga fot. Dorota Bronikowska Planeta Praga fot. Dorota Bronikowska

Czytaj także:

Goście Czwórki doskonale znają bohaterów swoich fotografii, znają też ich historie. Wśród modeli są m.in. David Pataria, malarz pochodzenia gruzińskiego, Kamil Ślesiński, współtwórca AKS Zły czy Weronika Pardela, mulitinstrumentalistka, Marek Kania, basista. 

Ekspozycja "Planeta Praga. Poznajmy się" będzie prezentowana pierwszy raz 4 września, w klubokawiarni 4 Pokoje, gdzie poznali się jej autorzy. Następnie zostanie przeniesiona do Składu Butelek, Stacji Praga i OFFside'u. 

Magia cyjanotypii

- Prezentowane przez nas prace wykonane są w trzech technikach. Obok fotografii będzie cyjanotypia - zdradza Dorota. - To druga najstarsza technika fotograficzna na świecie. Powstała w 1842 rok. Z tych dawnych technik szlachetnych jest jedyną, która nie jest toksyczna - można bezpiecznie wykonywać odbitki w domu. Efektem naświetlenia jest biało-niebieskie zdjęcie. Jednak dopiero tu zaczyna się magia - zdjęcia można tonować, nadawać im barwy ziołami, herbatami. Tak można uzyskać przeróżne kolory i osiągnąć niesamowite efekty.  


***

Tytuł audycji: Świat 4.0

Prowadzi: Weronika Puszkar

Goście: Dorota i Paweł Bronikowscy (autorzy wystawy)

Data emisji: 17.07.2024

Godzina emisji: 16.11

pj

Czytaj także

Litografia. Na czym polega ta technika?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2023 22:20
W dobie nowych technologii i pędzącego świata sprawdzamy, na czym polega wymagająca czasu i cierpliwości litografia. - To zanikająca już sztuka wpisana na listę ginących zawodów UNESCO - mówi Paulina Buźniak, doktor sztuki, która jest naszą przewodniczką po pracowni litografii w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Portret artysty. Czy Jan Matejko robił sobie zdjęcia dla sławy?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2024 16:30
Matejko, Boznańska, Malczewski, Siemiradzki, Simmler, Brandt, Bilińska, Mehoffer, Gierymski - to artyści, których dzieła możemy podziwiać w Muzeum Narodowym w Warszawie. Dzięki nowej wystawie w Gabinecie Fotografii mamy szansę przyjrzeć się samym twórczyniom i twórcom. 
rozwiń zwiń