Swetry świąteczne - ikona kina, która przedostała się na sklepowe półki

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2024 10:08
Charakterystyczne, ciepłe, jednak zdaniem wielu osób niezbyt ładne. Grudzień to czas, kiedy świąteczne swetry zapełniają półki w sklepach odzieżowych. Popularność tych swetrów zawdzięczamy największym kinowym produkcjom, choć są miejsca na świecie, gdzie historia świątecznych swetrów jest o wiele bardziej zaskakująca. 
Świąteczne swetry - kinowy symbol świąt
Świąteczne swetry - kinowy symbol świątFoto: Shutterstock

- Początki świątecznych swetrów były skromne. Pojawiły się w okresie powojennym, a noszono jest ze względów praktycznych - były bardzo ciepłe. Zmagano się wtedy z kryzysem, a ręcznie robione swetry stanowiły niemal towar luksusowy. Funkcjonowały pod nazwą jingle bells sweaters - wyjaśnia Weronika Puszkar.


Posłuchaj
26:44 PR4_12_12_2024_16_12_Świat_4,0.mp3 Historia świątecznych swetrów (Świat 4.0/Czwórka)

 

Początkowo świąteczne swetry miały dużo bardziej stonowaną kolorystykę. Dopiero w latach 60. i 70. zaczęło się to zmieniać. Pojawiały się wyraziste kolory, soczyste i odważne odcienie, a także świąteczne wzory.


Zobacz także:


Według Kingi Eysturland, brzydkie swetry świąteczne stały się symbolem humorystycznych i ciepłych scen w amerykańskich komediach. Ich bardzo przesadna forma, która często wpisywała się w konwencję parodii, miała podkreślać otaczający świąteczny nastrój. Bardzo duża popularność świątecznych swetrów w filmach sprawiła, że przedostały się z ekranów do prawdziwego życia.

***

Tytuł audycji: "Świat 4.0"

Prowadzący: Piotr Firan

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 12.12.2024

Godzina: 16.12

kajz/DS

Czytaj także

Jak uniknąć stresu w święta? Słowa i myśli mają moc

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2023 14:25
Przygotowania do świąt pochłaniają mnóstwo naszego czasu, a także cierpliwości, i czasem bywa tak, że kiedy siadamy przy wigilijnym stole, emocje biorą górę. Warto zatroszczyć się o siebie i pamiętać, że słowa i myśli mają moc - mogą pomóc uniknąć stresu w święta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rudolf czy Rudolfina? Naukowcy o zaprzęgu św. Mikołaja

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2023 17:58
W zaprzęgu Świętego Mikołaja zajmuje szczególne miejsce. Według przekazów, jego czerwony, magiczny nos oświetla drogę w wigilijną noc. Rudolf to najsłynniejszy renifer ciągnący sanie z prezentami, nieodłącznie kojarzący się ze Świętami Bożego Narodzenia. Spoglądamy na niego naukowym okiem. 
rozwiń zwiń