Kopenhaga - miasto rowerów, hot dogów i Małej Syrenki

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2024 12:37
- Nie ma złej pogody, jest tylko złe ubranie - przekonuje Kathrin Grzegożewicz. Skandynawistka poleca odwiedzić stolicę Danii bez względu na porę roku. Ale co tam zobaczyć? Jak się tam dostać? Co zjeść? 
Kopenhaga
KopenhagaFoto: Shutterstock

Kolejną Czwórkową propozycją na europejski city break jest Kopenhaga, stolica Danii, po której oprowadzi nas Kathrin Grzegożewicz, skandynawistka, która mieszkała i studiowała w tym mieście. 


Posłuchaj
95:09 CZWORKA City break Europa 2024_11_09-16-11-32.mp3 Czwórkowy przewodnik po stolicy Danii - Kopenhadze (City break Europa/ Czwórka)

 


- W Danii jest takie powiedzenie "nie ma złej pogody, jest tylko złe ubranie". Kiedy my narzekamy na szarość, na deszcz i zimno, tam ludzie normalnie żyją i robią dokładnie te same rzeczy, które robiliby wiosną czy latem - mówi Kathrin Grzegożewicz. 


Budynek w Kopenhadze Budynek w Kopenhadze

Lot do Kopenhagi 

Do stolicy Danii dostać się stosunkowo łatwo. Tanie loty można znaleźć przez cały rok, a sam przelot z Polski trwa średnio półtorej godziny. - Nie musimy brać taksówki z lotniska, żeby dostać się do centrum miasta. Przy lotnisku mamy stację metra i jedną linią dojedziemy do każdego najważniejszego punktu w mieście - tłumaczy skandynawistka. 

Poruszanie się po mieście

Metro jeździ często i jest dobrze przystosowane dla ludzi, którzy odwiedzają Kopenhagę po raz pierwszy. Jednak mimo dobrego zorganizowania metra i całej komunikacji miejskiej zachęcamy do innej formy przemieszczania się po mieście. - Kopenhaga z Amsterdamem co roku kłóci się na temat tego, które miasto, która stolica, ma więcej rowerów. I to właśnie rowerami najlepiej poruszać po tym mieście. Drogi są świetnie przystosowane dla rowerzystów i większość mieszkańców tego miasta właśnie tym się przemieszcza - przekonuje gościni Czwórki. 


Rower to najlepszy sposób przemieszczania się po stolicy Dani Rower to najlepszy sposób przemieszczania się po stolicy Dani

Skandynawska drożyzna 

Ceny w Kopenhadze są dużo wyższe niż w Polsce, więc najlepiej poszukać okazyjnych ofert noclegowych przed wyjazdem. Ceny pokoi na wynajem krótkoterminowy nie różnią się znacząco od cen pokoi hotelowych. Jeśli chodzi o koszty jedzenia, to najtaniej zjemy poza obszarem centrum, w dzielnicy Nurebro, gdzie ceny są porównywalne do cen np. w Warszawie.

Co zobaczyć?

Jeżeli interesują Was muzea, to warto sprawdzić ich strony, ponieważ prawie każde muzeum ma jeden dzień w tygodniu ze wstępem za darmo. - Jest jedno muzeum, które jest naprawdę godne uwagi, i to jest Carlsberg Glyptotek - poleca ekspertka. 


Pomnik Małej Syrenki w Kopenhadze Pomnik Małej Syrenki w Kopenhadze

Oprócz muzeów gościni Czwórki proponuje zobaczyć tzw. must-see Kopenhagi, czyli pomnik Małej Syrenki oraz pałac królewski - Amalienborg. W niedziele o 12.00 odbywa się tam zmiana warty, która jest szczególnie warta uwagi. 

Co zjeść? 

Propozycjami gastronomicznymi od Kathrin Grzegożewicz są:

  • Hot dogi - popularny i tani fast food w Kopenhadze, na każdym kroku w mieście znajdziecie tzw. pulsewohn, czyli wagoniki podające to danie. 
  • Frikadello - duńskie klopsiki, robione z mięsa wieprzowego lub rybnego. 
  • Smørrebrød - klasyczna duńska kanapka.

Zobacz też:

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji "City break Europa" poświęconej Kopenhadze. Swoimi szlakami po mieście oprowadziła słuchaczy również Kinga Eysturland, o specyfice tego miasta opowiedziała autorka książki "Dania, tu mieszka spokój" Sylwia Izabela Schab, a podstawowych zwrotów po duńsku uczyła Kasia Dmowska, lektorka języka duńskiego.

***

Tytuł audycji: City break Europa

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gościnie: Kathrin Grzegożewicz, Kinga Eysturland, Sylwia Izabela Schab, Katarzyna Dmowska

Data emisji: 9.11.2024

Godzina emisji: 16.10

gV/wmk

Czytaj także

Kopenhaga nie spełni ekologicznych obietnic. Nie zdąży, ale i tak jest dobrze

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2022 09:11
Kilka lat temu ogłoszono, że Kopenhaga do 2025 roku stanie się pierwszym na świecie miastem neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla. Tak się nie stanie, choć wiele już zrobiono i stolica Danii pozostaje w czołówce ekologicznych miast.
rozwiń zwiń