Aquascaping. Natura zamknięta w akwarium

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2025 14:58
Za szybą akwarium można stworzyć niesamowity świat roślin i elementów martwej natury, do którego ryby są tylko dodatkiem. Aquascaping jest sztuką a najlepsi zawodnicy rywalizują w międzynarodowych mistrzostwach. O aranżowaniu akwariów opowiedział czołowy polski aquascaper, Michał Adamek.
Aquascaping to sztuka aranżacji akwariów
Aquascaping to sztuka aranżacji akwariówFoto: Shutterstock

Aquascaping, czyli modelowanie w wodzie

Aquascaping to szuka zakładania akwariów z naturalnych elementów. - Mówiąc sztuka, mam na myśli, że to musi być ładne - mówi Michał Adamek, jeden z najlepszych polskich aquascaperów i zwycięzca The Art of the Planted Aquarium 2019.


Posłuchaj
38:29 PR4_12_01_2025_09_11_Szanuj_zieleń.mp3 Michał Adamek o aquascapingu, czyli sztuce dekorowania akwariów (Szanuj zieleń/Czwórka)

 

- Zakładanie akwarium to jest proces czasami bardzo długi. Akwaria konkursowe tworzy się kilka miesięcy. Budowanie hardscape'u, czyli pierwszej części, to klejenie kamień po kamieniu, korzonek po korzonku - mówi rozmówca Marty Hoppe. Jak zaznacza, wykorzystywany klej jest w pełni bezpieczny dla ryb.


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Aqua Show (@aqua_show.pl)


Jak mówi Michał Adamek, w aquascapingu najważniejsza jest aranżacja roślin i dekoracji. Ryby są jedynie dodatkiem, a czasem nawet nie wpuszcza się ich do akwarium. - Jest grupa zwierząt, która powinna być, czyli "obsada sprzątająca". To krewetki, glonojady i ślimaki pomagają utrzymać szkło w czystości - tłumaczy aquascaper.


Sztuka cierpliwości

- W tej pasji nie wolno dać się ponieść ideałom. Akwarium jest naturalne, nigdy nie jest perfekcyjne. Zawsze są jakieś glony, martwe rybki czy krewetki. Jak chcemy się tym cieszyć, to nie można się temu zbyt bardzo przyglądać, bo zawsze znajdziemy coś, co mogłoby się nam nie podobać - mówi aquascaper.


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Aqua Show (@aqua_show.pl)


Jak mówi Michał Adamek, aquascaping to sztuka kompromisu. - Musimy się najpierw zastanowić, czego od niego oczekujemy. Ważniejsze są ryby czy aranżacja, bo jedno czasami wyklucza drugie - mówi gość Czwórki. - To wymaga cierpliwości. Im mniej się przejmujemy, tym lepiej to działa. To podstawa aquascapingu - zaznacza.


Zobacz także:


Międzynarodowe konkursy aquascapingu

Michał Adamek zwyciężył w konkursie The Art of the Planted Aquarium 2019. Aquascaperzy z całego świata rywalizowali ze sobą na żywo, zakładając akwaria w zaledwie sześć godzin. - Jeżeli jest coś stresującego w akwarystyce to zawody live. To kilka godzin na zrobienie akwarium, od pustego szkła do takiego efektu, żeby wyglądało, jakby miało już kilka miesięcy za sobą. W pracach konkursowych ważna jest dynamika - mówi aquascaper. - Trzeba bardzo dobrze podzielić czas pracy - dodaje.

***

Tytuł audycji: "Szanuj zieleń"

Prowadząca: Marta Hoppe

Gość: Michał Adamek (czołowy polski aquascaper, zwycięzca The Art of the Planted Aquarium 2019)

Data emisji: 12.01.2025

Godzina: 9.11

kajz

Czytaj także

Fotografia zwierząt - sztuka uchwycenia natury

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2024 12:55
Fotografowanie zwierząt to wyjątkowe zajęcie, wymagające cierpliwości i wrażliwości. Jak pracuje się z czworonożnym modelem, który nie rozumie po "naszemu"? O robieniu zdjęć psom, a także dzikim, egzotycznym zwierzętom opowiedziała Magda Głogowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karmniki dla ptaków - pomoc czy zagrożenie?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2025 16:36
Jak się okazuje, temat dokarmiania ptaków budzi coraz więcej emocji i kontrowersji. Wyniki badań zespołu naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu rzucają nowe światło na ten problem.
rozwiń zwiń