Popatrz, posłuchaj, połącz, czyli pierwsza pomoc dla zdrowia psychicznego

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2025 11:19
Świadomość na temat zdrowia psychicznego i dobrostanu jest coraz wyższa, jednak pomoc osobom w kryzysie to trudne zadanie, które wymaga delikatnego podejścia. Podczas udzielania pierwszej pomocy dla zdrowia psychicznego warto pamiętać o trzech prostych krokach: popatrz, posłuchaj, połącz - które mogą nawet uratować czyjeś życie.
Udzielanie pomocy osobom w kryzysie zdrowia psychicznego
Udzielanie pomocy osobom w kryzysie zdrowia psychicznegoFoto: Shutterstock

Pierwsza pomoc dla zdrowia psychicznego to sprawdzony i rekomendowany przez WHO sposób działania w sytuacji, kiedy wydaje nam się, że ktoś w naszym towarzystwie może przeżywać coś trudnego.


Jak udzielić wsparcia?

- Każdy z nas jest inny. Trudno dawać uniwersalne rady, dlatego że mamy różne temperamenty, różne potrzeby. Dla jednej osoby kontakt z ludźmi i częste przebywanie w tłumie będzie czymś fantastycznym, stymulującym i potrzebnym. Dla drugiej osoby będzie balastem, czymś bardzo trudnym i ciężkim - mówi psycholożka Joanna Szulc. Z tego powodu zostały opracowane następujące kroki, które mogą zapobiec pogłębianiu się kryzysu zdrowia psychicznego u najbliższych.


Posłuchaj audycji "Młode Głowy w Czwórce" o pierwszej pomocy dla zdrowia psychicznego


Popatrz, posłuchaj, połącz

Podczas udzielania pomocy warto stosować się do trzech następujących zasad:

  • Popatrz - zobacz, rozejrzyj się wokół i sprawdź, czy ktoś z twojego otoczenia nie przechodzi przez coś trudnego lub niepokojącego. Zapewnij bezpieczeństwo tej osobie, ale również sobie;
  • Posłuchaj - zapytaj, jak się czuje i stwórz przestrzeń na to, żeby ta osoba w spokojny sposób mogła opowiedzieć. - Ważne, żeby ta osoba wiedziała, że nie jest oceniana, krytykowana i nie usłyszy żadnych "dobrych rad", tylko może powiedzieć, jak się czuje - tłumaczy psycholożka;
  • Połącz - nie próbuj zastąpić specjalisty ani nie bierz na siebie trudności osoby, której pomagasz. Najlepszym wyjściem jest wskazanie odpowiedniej osoby, która może zagwarantować dalszą kompleksową pomoc.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez @mlode_glowy


Wysłuchaj, nie oceniaj

Podczas udzielania pierwszej pomocy dla zdrowia psychicznego bardzo istotne jest wysłuchanie swojego rozmówcy, pokazywanie zainteresowania oraz zaakceptowanie emocji, które są uzewnętrzniane. Pomocy może udzielić każdy, a takie działanie może nawet ratować życie.


Zobacz także:


- Te same kroki możemy wykonywać, kiedy po prostu podejrzewamy, że ktoś zmaga się z nadmiarem wyzwań albo gorzej się ostatnio czuje, zmienił się czy inaczej się zachowuje - mówi gościni Czwórki. - Nawet jeżeli to nie będzie długotrwała pomoc, czasem wystarczy krótka chwila, aby zatrzymać kogoś w impulsywnym działaniu, które mogłoby mu zaszkodzić - dodaje.

***

Nazwa audycji: Młode Głowy w Czwórce

Prowadzi: ZetKacper (Kacper Zembrzucki)

Goście: Joanna Szulc (psycholożka, ekspertka projektu MŁODE GŁOWY), Kuba Nowosiński (twórca internetowy, @kubanowo), Amadeusz Marciniak (twórca internetowy, agencja DDOB)

Data emisji: 10.04.2025

Godzina emisji: 17.06

kajz/kor

Czytaj także

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Jak otwarcie rozmawiać o zdrowiu psychicznym?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2024 12:02
Temat zdrowia psychicznego wciąż w wielu kręgach pozostaje tematem tabu. W Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego przełamujemy je. Z Justyną Żukowską-Gołębiewską podpowiadamy, do kogo zwrócić się o pomoc i jak wspierać bliskich - swoim singlem "Nic nie zmieni?" włącza się w to również Julia Wieniawa.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co dalej z centrami zdrowia psychicznego?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2024 08:38
Gdzie udać się po pomoc psychiatryczną? Do jednego ze 110 centrów zdrowia psychicznego. To placówki oferujące bezpłatne wsparcie dla wszystkich potencjalnych pacjentów. O tych instytucjach oraz pomocy, jaką oferują, rozmawialiśmy w audycji "Bez tabu".
rozwiń zwiń