Powódź na południu Polski pozostawiła wiele osób w kryzysie psychicznym. - Często ludzie w takim szoku zamrażają swoje emocje, odkładają je na później i mogą wyglądać jakby nic się nie stało i działać automatycznie, a inni pogrążają się w smutku związanym ze stratą, zarówno bliskich, jak i dóbr materialnych, ale przede wszystkim ze stratą poczucia, że świat jest bezpieczny - mówi Ewelina Bazyluk, psycholożka i terapeutka udzielająca pomocy ludziom w kryzysie, która odwiedziła studio Czwórki w audycji "Młode Głowy w Czwórce", żeby porozmawiać o tym, jak wspierać ludzi w kryzysach.
26:32 CZWORKA Młode Głowy w Czwórce - Ewelina Bazyluk (mp3) 2024_09_25-22-04-07.mp3 Jak pomagać psychicznie ludziom w kryzysie związanym z katastrofą? (Młode Głowy w Czwórce/Czwórka)
- Badania pokazują, że ludzie czują się komfortowo i odzyskują swoje siły wtedy, kiedy wiedzą, że dostaną wsparcie i że ktoś przy nich jest, nawet jak z tego wsparcia nie skorzystają - tłumaczy ekspertka.
Wsparcie i informacje
Zanim zaczniemy podchodzić do wsparcia psychicznego, warto najpierw zająć się praktycznymi i konkretnymi informacjami. - Ważne jest to, żeby pomagając osobie, która przeżyła katastrofę, przekazywać jej konkretne informację o jej sytuacji, ponieważ często jest tak, że ludzie w szoku nie pamiętają co się stało i co ktoś do nich mówił - opowiada psycholożka. - Poszkodowanym trzeba dawać informację o naszej obecności i gotowości do wysłuchania i pomocy, czyli np. należy pytać „jak mogę Ci pomóc?” i robić to chętnie, ale nie nachalnie, ponieważ badania pokazują, że ludzie czują się komfortowo i odzyskują swoje siły wtedy, kiedy wiedzą, że dostaną wsparcie i że ktoś przy nich jest, nawet jak z tego wsparcia nie skorzystają.
Zobacz też
Skupienie na osobie poszkodowanej
- To co pomaga, to jest bycie dostrzeżonym, dlatego dobrym początkiem takiej pomocy psychologicznej jest skupienie się na naszym rozmówcy, bo to jest coś, co takiemu poszkodowanemu się należy - zaznacza gościni Czwórki. - Częstym błędem osób pomagających jest duży zapał, który zaślepia to, co widzimy u osoby, której chcemy pomóc i koncentrujemy się bardziej na sobie.
Czego nie robić?
Warto pamiętać, że czasem nawet chcąc pomóc, możemy zaszkodzić, dlatego warto pamiętać o tym, czego nie należy robić podczas wspierania osoby w kryzysie. - Ważne jest, żeby pamiętać o nieudzielaniu rad i niewybieganiu za daleko w przyszłość - radzi terapeutka. - Bardzo istotne jest też to, żeby nie bagatelizować tego co się stało.
Wrażliwość przede wszystkim
- Jeżeli osoba się zamyka w sobie i odsuwa od nas, to ważne jest, żeby nie przekraczać jej granice i podchodzić do tego z dużą uwagą - mówi ekspertka. - Warto próbować pomagać, nawet jak nie jesteśmy psychologami i innymi ekspertami, bo nawet nieudana próba jest sygnałem dla drugiej osoby, że ktoś jest.
Zobacz też:
Najpierw sobie potem innym
Częstym błędem popełnianym przez ludzi jest chęć pomocy innym, zaniedbując samych siebie. - Osoba, która jest wykończona nikomu nie pomoże, trzeba dbać też o swoje zdrowie psychiczne - zauważa Ewelina Bazyluk. - Służby pomocowe mają na to taki sposób, że rotują zadania i dbają o to, żeby ekspozycje na sytuacje traumatyczne była jak najkrótsza.
Istota wspólnoty
- Jednym z czynników, który pozwala budować odporność na traumatyczne sytuacje jest poczucie wspólnoty, poczucie, że jesteśmy razem - opowiada gościni audycji "Młode Głowy w Czwórce". - Człowiek jest istotą społeczną, dlatego warto jest zadbać o relacje.
***
Nazwa audycji: Młode Głowy w Czwórce
Prowadzi: ZetKacper (Kacper Zembrzucki)
Gościni: Ewelina Bazyluk (psycholożka)
Data emisji: 25.09.2024
Godzina emisji: 22.15
gV