Po wielkiej powodzi do zdrowia psychicznego wraca się małymi krokami

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2024 16:18
W wielu miejscach na południu i zachodzie kraju trwa usuwanie skutków powodzi. Wielka fala zabrała dobytek wielu, przyniosła ogromne starty, ale też też traumy, strach i poczucie utraty nad życiem. Kolejne organizacje oferują potrzebującym pomoc psychologiczną. 
Po zabezpieczeniu podstawowych potrzeb warto zadbać o pomoc psychologiczną.
Po zabezpieczeniu podstawowych potrzeb warto zadbać o pomoc psychologiczną.Foto: Shutterstock/Chatchai.wa

Bezpłatną pomoc psychologiczną dla powodzian oferują m.in. psychologowie z Uniwersytetu SWPS. Agnieszka Ogłaza, psychoterapeutka z Kliniki terapii poznawczo-behawioralnej tej uczelni podkreśla, że dobrostan psychiczny jest bardzo ważny i o niego też powinniśmy zadbać, gdy już przyjdzie na to czas.


Posłuchaj
06:19 czwórka poranek czwórki 25.09.2024 pomoc 7.30.mp3 Pomoc psychologiczna dla ofiar powodzi - jak okiełznać lęk i beznadzieję (Poranek Czwórki/Czwórka)

 

Pomoc psychologiczna po powodzi 

- Powrót do dobrostanu po tych wszystkich wydarzeniach jest bardzo ważny. Istotne jest, żebyśmy reagowali szybko, bo tak pomoc psychologiczna będzie skutecznie minimalizować straty - mówi ekspertka. - Pomoc, którą oferujemy na Uniwersytecie SWPS właśnie taka jest - nie trzeba czekać na nią długo. Wystarczy zadzwonić pod numer 22 5179696 i umówić się na wizytę. Nasza infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku, od 8.00 do 20.00. Pomoc jest bezpłatna. Wizyty umawiane są nawet tego samego dnia, czasem kolejnego. Każdy może z tej pomocy skorzystać. 

Zobacz także:

Pomoc psychologiczna oferowana jest przez psychologów, psychoterapeutów, ale też osoby związane z interwencją kryzysową czy służbami mundurowymi, które wspierają powodzian.  

- Ja pochodzę z Jeleniej Góry, u nas ta powódź przyszła szybko, gwałtownie. Dziś widzę ludzi jeżdżących do domów położonych wzdłuż rzeki, którzy pytają czy nie jest potrzebne jakieś wsparcie - dzieli się spostrzeżeniami rozmówczyni Weroniki Puszkar. 

Najpierw podstawowe potrzeby - później pomoc psychologiczna

Agnieszka Ogłaza podkreśla, że w sytuacjach tak ekstremalnych jak powódź najważniejszą kwestią jest zadbanie o bezpieczeństwo ludzi. - Nie ma miejsca na pomoc psychologiczną, na rozmowę, jeśli człowiek jest w niebezpieczeństwie, nie jest suchy, najedzony, napojony czy nie ma gdzie zasnąć. Dopiero gdy podstawowe potrzeby są zabezpieczone możemy świadczyć pomoc psychologiczną. 

Wiele osób po doświadczeniu powodzi odczuwa silne emocje: smutek, lęk, gniew. Są też osoby, u których emocje uległy zamrożeni - nic nie czują. - Te silne emocje: beznadzieja, bezradność i totalne poczucie utraty kontroli są naturalne. Wiele osób chce się ich pozbyć - ale to by nie było dobre rozwiązanie. Ten strach, lęk są po coś. One motywują nas do działania, do ewakuacji, do ochrony siebie. Jednak, gdy one nie puszczają, gdy zagrożenie minie, to trzeba się tym zająć - zgłosić się do specjalisty - radzi Agnieszka Ogłaza. 

Powrót do zdrowia - jak odzyskać kontrolę

Rozmówczyni Czwórki zwraca uwagę na potrzebę posiadania kontroli nad własnym życiem, nad planami na jutro, najbliższy tydzień czy kilka lat. - Powódź zabrała to wielu. Ich pragnieniem często jest powrót do życia sprzed powodzi - ocenia. - Jedyną drogą jest droga małych kroków, trzeba robić małe rzeczy - mały krok, mała decyzja, mała zmiana, która poprawia moje życie w tym momencie. Tak wygląda powrót do zdrowia. 

Bezpłatna pomoc psychologiczna Uniwersytetu SWPS - infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku od 8 do 20 pod numerem telefonu 22 5179696.

***

Tytuł audycji: "Poranek Czwórki"

Prowadzący: Dominika Płonka

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 25.09.2024

Godzina: 7.30

pj

Czytaj także

Jak skutecznie pomagać ludziom dotkniętym powodzią?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2024 19:00
Od dwóch dni wiele miejsc na południu Polski jest dotkniętych powodzią, która zalała mnóstwo domów i budynków użyteczności publicznej powodując ogromne straty. O tym, jak można pomóc ludziom dotkniętym tą katastrofą, opowiedzieli goście "Popołudniówy". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pomoc nie tylko dla ludzi. Zwierzęta w powodzi

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2024 11:47
Marta Zinkiewicz w Czwórce mówi, jak obecnie wygląda pomoc zwierzętom na terenach dotkniętych powodzią i podpowiada, na co należy zwrócić uwagę, kiedy sami tej pomocy chcemy udzielić. Do jakich służb się zwracać, jak reagować i o czym pamiętać?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Harcerki i ich pomoc dla powodzian

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2024 21:48
Harcerki angażują się w pomoc powodzianom. Przedstawicielki ZHP Olga Junkuszew i Julia Czekalska w audycji "Girls' talk" opowiedziały o harcerskiej akcji pomocowej. 
rozwiń zwiń