Jak się robi kosmiczną karierę? MACKI od studentów

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2024 12:24
Od lat na Politechnice Wrocławskiej prężnie działa koło naukowe PWr in Space. Ostatni ich sukces to MACKI - kosmiczny chwytak - poważne narzędzie, którego nazwa to słowny żart. 
Polacy mocno angażują się w rozwój technologii kosmicznych.
Polacy mocno angażują się w rozwój technologii kosmicznych.Foto: Gorodenkoff/shutterstock

O kosmicznej karierze marzy wielu. Nie przed każdym stanie taka szansa, jaka stoi przed Sławoszem Uznańskim, który już za chwilę może być drugim Polakiem, który poleci w kosmos. Studenci polskich uczelni technicznych udowadniają, że praca w sektorze kosmicznym to nie tylko ścieżka astronauty, a ta branża przyciąga wielu.


Posłuchaj
24:53 PR4_2.12.2024_8.22_Poranek_Czwórki 8.22.16 8.47.10.mp3 O najnowszych wynalazkach studentów koła naukowego PWr in Space opowiada Wiktoria Mrowiec (Poranek Czwórki/Czwórka)

 

Do pracy w kosmosie czy z kosmosem na pewno nie trzeba mieć specjalnej konstrukcji umysłu - odpowiada na pytanie Numera Raza Wiktoria Mrowiec, studentka Politechniki Wrocławskiej, uczestniczka programu PWR in Space. - Moja fascynacja związana z tematyką kosmosu i sektorem kosmicznym zaczęła się od udziału w kole naukowym na Politechnice Wrocławskiej - PWr in Space. Spodobała mi się atmosfera i projekty i postanowiłam zostać. Aktualnie moje największe doświadczenie kosmosu to doznanie mikrograwitacji, ale też budowanie rakiet. 

Studenckie rakiety z PWr in Space jeszcze nie latają w kosmos, ale już odnoszą pewne sukcesy. - Tworzymy eksperymentalne rakiety sondujące. Jeździmy z nimi na zawody do USA i Portugalii. Do tej pory startowały w kategorii na lot do 3000 km - wyjaśnia studentka. - W tych lotach liczy się jak najbardziej precyzyjne osiągnięcie wyznaczonego pułapu. 

Każda studencka rakieta wyposażona jest w system odzyskiwania. Z wysokości wraca na Ziemię na spadochronie, co umożliwia studentom dalsze prace nad nią, bez strat dotychczasowych mechanizmów.

Czym są MACKI? 

Ostatni kosmiczny sukces studentów z PWr in Space jest kosmiczny chwytak zwany MACKI. - Nazwa MACKI wzięła się z naszego żartu językowego, a pełne rozwinięcie tego skrótu to Microgravity Actuated Capturing Kinetic Instrument. To długa nazwa, pod którą kryje się nasz chwytak, który sprawdza się w warunkach mikrograwitacji - opowiada Wiktoria Mrowiec. - Zbudowany jest z silikonowych macek, które mają otwór niesymetryczny. Gdy wprowadza się do nich niewielkie ciśnienie jesteśmy w stanie wywołać w nich skręt, jak spirala. Wtedy chwytak przypomina wyglądem macki ośmiornicy. Chwytak jest w stanie opleść się wokół elementu - jest w stanie go przeciągnąć czy ponieść. 

Gościni Czwórki wyjaśnia, że technologia kosmiczna daje ogromne możliwości zawodowe. Podkreśla też, że robienie rakiet to nie tylko fucha dla mężczyzn, a w kole naukowym PWr in Space jest coraz więcej dziewczyn. 

***

Tytuł audycji: "Poranek Czwórki"

Prowadzący: Michał "Numer Raz" Witak 

Gość: Wiktoria Mrowiec (studentka Politechniki Wrocławskiej, uczestniczka programu PWR in Space)

Data emisji: 02.12.2024

Godzina: 8.22

pj

Czytaj także

Co potrafi Kalman? To supernowoczesny łazik marsjański krakowskich studentów

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2023 14:25
- Nasz łazik nie poleci na Marsa, ale tu na Ziemi ma dużo ważniejszą misję: dzięki niemu budujemy kompetencje przyszłych pracowników i badaczy w przemyśle kosmicznym - podkreślał Jan Brzyk, student automatyki i robotyki, lider sekcji łazików AGH Space Systems, czyli twórców Kalmana. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poznańscy studenci zdobyli amerykańskie niebo. Hexa 4 zajęła pierwsze miejsce!

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2023 14:48
Studenci Koła Naukowego PUT Rocketlab z Poznania odnieśli ogromny sukces na amerykańskim kosmodromie - ich rakieta, Hexa 4, zajęła pierwsze miejsce w swojej kategorii w zawodach Spaceport America Cup.
rozwiń zwiń