Emocje, matematyka z muzyką - to łączy akcja "Dziecko się liczy"

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2024 13:00
Matematykę z muzyką łączono już w starożytności - do tej idei wracają twórcy kampanii "Dziecko się liczy!". Przygotowywany przez nich album to 12 utworów muzycznych, wykonywanych nie tylko przez dzieci, ale też znanych i lubianych przez różne pokolenia artystów. - Próbujemy też odczarować matematykę - mówi Mateusz Grabowski. 
Znajomość matematyki dodaje pewności siebie
Znajomość matematyki dodaje pewności siebieFoto: Shutterstock/Grand Picture

"Dziecko się liczy" to kampania społeczno-edukacyjna, która powstała z potrzeby wsparcia dzieci w ich emocjonalnym i psychicznym rozwoju. Za pośrednictwem muzyki i matematyki pomaga się najmłodszym w lepszym zrozumieniu własnych emocji, uczuć, wartości, zachowań i otaczającego ich świata.
Matematyka staje się tutaj pretekstem do odpowiedzi na fundamentalne pytanie: Co tak naprawdę się liczy?


Posłuchaj
17:35 PR4_03.12.2024_8.15_Poranek_Czwórki matematyka 8.15.32 8.33.07.mp3 O akcji "Dziecko się liczy" - Muzyka, która łączy. Matematyka, która nie dzieli. Akcja, która pokazuje, co się liczy! opowiada Mateusz Grabowski (Poranek Czwórki/Czwórka)

 

Matematyka i emocje

- Matematyka budzi emocje, nie zawsze pozytywne. Próbujemy ją odczarować, bo to oznacza dobrą przyszłość dla dzieciaków i dorosłych - mówi Mateusz Grabowski, członek zespołu pomysłodawców i współwłaściciel wydawnictwa Karty Grabowskiego. - Matematyki możemy się uczyć w bardzo różny sposób, także bardzo intuicyjny - w trakcie zabawy, w trakcie różnych gier, m.in. też podczas słuchania muzyki. Matematyką możemy inspirować i niejako przemycać ją zupełnie nieświadomie. 

Ktoś może powiedzieć po co nam ta matma, skoro mamy już AI i inne nowe technologie, dziś nikt nie rozstaje się z telefonem, w którym wyliczymy wszystko. 

Czytaj także:

- Znajomość matematyki daje pewność siebie - odpowiada na to gość Czwórki. - Gdy dzieci czują się pewnie w matematyce, znają tabliczkę mnożenia, potrafią sprawnie dodawać i odejmować, radzą sobie z ułamkami to wzrasta ich pewność siebie. Gdy tej wiedzy brakuje to dzieci często spotykają się z niepowodzeniami, a te ciągną się za nimi latami. Jeśli do obliczeń cały czas będziemy używać telefonu, to nie będziemy używać naszego mózgu. 

Mateusz Grabowski podkreśla, że nauka matematyki pomaga nam w codziennym życiu - w szybkich, sprawnych odpowiedziach, szacowaniu przeróżnych wartości. 

Akcja "Dziecko się liczy" ma na celu nieco odczarować matematykę. Jej podtytuł brzmi "Muzyka, która łączy. Matematyka, która nie dzieli. Akcja, która pokazuje, co się liczy!". 

Muzyka, emocje i matematyka

- Wpadliśmy na pomysł wydania płyty muzycznej. Zauważyliśmy, że jest duża luka na rynku piosenki dla dzieci - są piosenki dla przedszkolaków, a potem dla dorosłych. Nie ma też zbyt dużo piosenek o matematyce. Połączyliśmy to i w 2025 roku wydajemy album. 15 stycznia wypuścimy pierwszy singiel - zdradza gość Czwórki. - To będą piosenki nieprawdopodobne pod względem muzyki i tekstów. Idziemy w stronę poznawania siebie i swoich emocji, budowania relacji. Matematyka staje się naszym pretekstem do rozmawiania o emocjach. 


Gość Uli Kaczyńskiej podkreśla, że każda z tych piosenek sprawia, że od razu chce się przytulić do swojego dziecka. Na ogłoszenie artystów występujących na płycie i ambasadorów akcji "Dziecko się liczy" musimy jeszcze chwilę zaczekać. Mateusz Grabowski zdradza jednak, że album przygotowywany jest pod czujnym okiem ekspertek - Agnieszki Balli oraz Zuzanny Jastrzębskiej-Krajewskiej - znanej jako Pani Zuzia. - Na pewno nie będzie na tej płycie rymowanek w stylu "3x4 - myszki jedzą sery". 

Muzycznemu wydawnictwu towarzyszyć będą też materiały edukacyjne, webinary, ebooki, materiały wideo. 

***

Tytuł audycji: "Poranek Czwórki"

Prowadząca: Ula Kaczyńska

Gość: Mateusz Grabowski

Data emisji: 03.12.2024

Godzina: 8.15

pj

Czytaj także

Matematyka. Ucz się od podstaw podstaw. Pewniaki maturalne!

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2024 12:30
Matematyka to zmora wielu uczniów. Są jednak sposoby, by przez jej naukę przebrnąć bez bólu. Angelika Sak-Olszewską, znaną z sieci jako Mathematyczka, podkreśla, że najważniejsze są podstawy podstaw - ważne by nie robić sobie zaległości. Zdradza też pewniaki maturalne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matematyka - szkolna zmora. Czemu uczniowie boją się tych lekcji?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2024 10:14
Polscy uczniowie boją się matematyki. Lęk przed nauką tego przedmiotu odczuwa aż 90 procent pytanych. Skąd się to bierze i jak sobie z tym poradzić?
rozwiń zwiń