Zrównoważone rybołówstwo. Jaką rybę wybrać na świąteczny stół?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2024 12:34
Przy wyborze ryb warto zastanowić się nie tylko nad gatunkiem, ale również nad jej pochodzeniem. Nawet proste nawyki zakupowe mają duży wpływ na powstrzymywanie pogorszającego się stanu mórz i oceanów, a także wymierania wielu stad ryb.
Czym jest zrównoważony połów?
Czym jest zrównoważony połów?Foto: Shutterstock

Zrównoważone rybołówstwo

- Ważne jest poławianie zgodnie z doradztwem naukowców. Są specjalne ciała doradcze, które weryfikują, ile w danym roku można maksymalnie wyłowić ryb, tak aby pozostała wystarczająca ilość dorosłych osobników - tłumaczy Joanna Ornoch z organizacji pozarządowej MSC (Marine Stewardship Council). - Później podejmowane są decyzje polityczne i uzgodnienia pomiędzy różnymi krajami. Ryby nie mają narodowości; to samo stado może być poławiane przez wiele różnych państw - dodaje.


Posłuchaj
24:17 PR4_18_12_2024_08_18_Poranek_Czwórki.mp3 Joanna Ornoch o zrównoważonych połowach i rybach z hodowli odpowiedzialnych środowiskowo (Poranek Czwórki/Czwórka)

 

Jak mówi gościni audycji, zrównoważone połowy dotyczą zarówno ryb, jak i owoców morza. W obu przypadkach powinniśmy zwracać uwagę na to, skąd pochodzą te produkty. - Żeby móc mówić, że połów jest zrównoważony, musi być prowadzony w sposób niezagrażający innym gatunkom i ich siedliskom - opowiada Joanna Ornoch.


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez MSC Polska (@mscpolska)


- Od ekosystemu morskiego zależy życie nas wszystkich. Oceany regulują klimat, wpływają na redukcję dwutlenku węgla i dostarczają pożywienie - podkreśla gościni Czwórki.

Co z polski dorszem?

W latach 80. ubiegłego wieku dorsz bałtycki królował w rybackich kutrach i był zdecydowanie dominującą rybą. Jednak ze względu na zmiany środowiskowe i bardzo intensywną eksploatację zasobów, populacja dorszów znacznie spadła. Obecnie celowe połowy dorsza bałtyckiego są całkowicie zabronione.


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez MSC Polska (@mscpolska)


- To, że nie możemy zjeść świeżego dorsza bałtyckiego w nadmorskich smażalniach to dobra informacja. Pozwalamy temu stadu odpocząć, dajemy mu czas i przestrzeń na to, aby poprawiła się jego kondycja i liczebność - wyjaśnia rozmówczyni Uli Kaczyńskiej.


Jaką rybę wybrać?

"Niebieska rybka" to certyfikat MSC oznaczający zrównoważony połów. Dzięki niemu konsument może od razu stwierdzić, czy produkt trafił na sklepowe półki z zachowaniem bezpieczeństwa dla środowiska. - W tej chwili certyfikat MSC posiada blisko 20 proc. światowych połowów - zaznacza Joanna Ornoch.


Zobacz także:


Ryby hodowlane - takie jak karp - również są certyfikowane. "Zielona rybka" ASC informuje, że dana ryba pochodzi z hodowli odpowiedzialnych społecznie i środowiskowo.

***

Tytuł audycji: "Poranek Czwórki"

Prowadziła: Ula Kaczyńska

Gościni: Joanna Ornoch (organizacja pozarządowa MSC Polska)

Data emisji: 18.12.2024

Godzina: 8.18

kajz/pg

Czytaj także

Morskie opowieści - przez ocean na gapę

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 15:30
Okazuje się, że skłonności do podróży na gapę mają nie tylko ludzie, ale również morskie stworzenia. Dzięki temu oszczędzają energię i mogą pokonywać dłuższe dystanse.
rozwiń zwiń
Czytaj także

O życiu na dnie oceanów wiemy mniej niż o powierzchni Księżyca i dinozaurach!

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2023 17:45
Oceany zajmują ponad 70 procent powierzchni naszego globu. Ich dna nie dają spokoju naukowcom, gdyż są trudno dostępne – największa głębia ma ponad 11 kilometrów – a przez to wciąż skrywają wiele tajemnic. Wraz z postępem nauki i coraz większymi możliwościami technicznymi badania posuwają się naprzód. Nadal jednak dysponujemy zaledwie wycinkiem pełnego obrazu.
rozwiń zwiń