Dzień Języka Ojczystego. "Język polski literacki przejmuje słowa z rapu"

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2025 11:33
Rap to ekspresja językowa kultur wielkiego miasta. Zdaniem profesora Kazimierza Ożóga ma niemałe znaczenie dla rozwoju języka polskiego. - Rap pokazuje mechanizmy językowe, które tworzą nowe słowa, nowe wyrażenia - opowiada. - Zdarza się, że język polski literacki przejmuje słowa z rapu, np. spoko. 
Język raperów wpływa na język ojczysty
Język raperów wpływa na język ojczystyFoto: Shutterstock

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który został ustanowiony przez UNESCO w dniu 17 listopada 1999 roku. Święto to ma pokazywać różnorodność językową, stanowiącą fundamentalny element dziedzictwa kulturowego. Jednocześnie wskazuje też na wyjątkowość języków ojczystych.

Język nie jest jednak tworem stałym, on ewoluuje, rozwija się. Każda subkultura tworzy własne słowa, wyrażenia. Nie inaczej jest w języku raperów, co doskonale wie profesor nauk humanistycznych Kazimierz Ożóg. - Urodziłem się i wychowałem w czasach komunistycznych, wtedy muzyka była oficjalna, pojawiała się też muzyka ludowa. Rapu nie było - wspomina. - Gdy rap się pojawił, w latach 70., to był objawieniem, w latach 80. - eksplodował. 


Posłuchaj
29:24 PR4_21.02.2024_8.14_Poranek_Czwórki 8.14.34 8.43.58.mp3 O języku ojczystym i języku rapu opowiada profesor Kazimierz Ożóg profesor nauk humanistycznych (Poranek Czwórki/Czwórka)

 

Rapowanie po polsku

Gdy rap dotarł do Polski, słuchaliśmy piosenek w języku angielskim, nasz język ojczysty uważany był za mało elastyczny dla sztuki rapowania. - Język polski jest normalnym, zwyczajnym językiem i do śpiewu, i do rapowania. Tylko kwestia przyzwyczajenia słuchaczy czy odbiorców do tego, że w języku polskim możemy świetnie zarapować - wyjaśnia profesor. - Ja z rapem w języku polskim spotkałem się w latach 90. i stwierdziłem, że to niegłupie. W dodatku rozumiemy, o co raperowi chodzi. 

Czytaj także:

Profesor Kazimierz Ożóg podkreśla, że rap to ekspresja językowa kultur wielkiego miasta. - Wielkie miasto, blokowisko, ulica, kamienice czy wielka płyta to cudowna domena rapu. Tam rap posługuje się różnymi zabiegami, żeby to odzwierciedlić w sposób młodzieżowy, humorystyczny, dowcipny, ale też proponując wartości i ganiąc antywartości. To jest cały rap - definiuje gość Czwórki. 

Nie bez znaczenia dla języka jest również rodowód rapu, ta muzyka wywodzi się z marginesu społecznego. - Ludzie zaczęli rapować o tym, co widzą. Zaczęli opowiadać. Młodzież, która doszła do głosu w rapie, reprezentowała wartości młodości, ekspansji życia, ale także te antywartości, które narażały ją na zniszczenie - narkotyki, nadmierny sex - podkreśla profesor. - Rap to ekspresja grup młodzieżowych z blokowisk, nie z elitarnych szkół. 

Język rapu a język literacki

Polski rap mówi językiem młodzieży raperskiej. Profesor zwraca uwagę, że często jest prowokacją w stosunku do języka ojczystego, pełen anglicyzmów, ale też spolonizowanych anglicyzmów. - Rap pokazuje mechanizmy językowe, które tworzą nowe słowa, nowe wyrażenia - opowiada. - Zdarza się, że język polski literacki przejmuje słowa z rapu, np. spoko. 

Profesor przywołuje też tekst piosenki Pezeta "Slang", w którym autor wyjaśnia, co znaczą poszczególne słowa w slangu rapowym. 

Gość Numera Raza opowiada o neosemantyzmach, czyli wyrazach, które już istnieją, ale dostają nowe znaczenia. - Młodzież bawi się językiem i to jest dobre - ocenia. - Raperzy traktują język polski serio, mimo że z przymrużeniem oka. 

Wśród zalet języka rapu profesor Kazimierz Ożóg wymienia:

  • otwartość na rap w języku polskim
  • rymy raperskie, z których można robić muzykę.

Zwraca uwagę też na wady, jakimi są: duża ilość wulgaryzmów czy zbyt dużo zapożyczeń. Mimo to uważa rapowanie za poważną pracę intelektualną. 

***

Tytuł audycji: "Poranek Czwórki"

Prowadzący: Michał "Numer Raz" Witak

Gość: prof. Kazimierz Ożóg (profesor nauk humanistycznych Uniwersytet Rzeszowski)

Data emisji: 21.02.2025

Godzina: 8.16

pj/kor

Czytaj także

Język polski dla obcokrajowców. Co ich śmieszy, a co jest trudne?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2024 11:36
21 lutego to Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. My mówimy w tym języku od dziecka, choć zdarza się, że sprawia nam problemy. Dla obcokrajowców jest prawdziwym wyzwaniem - Chińczycy mają problem z naszym "r", osoby anglojęzyczne z przypadkami. A jak jest z ortografią?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Języki zagrożone i powoli ginące. Jak można ocalić je od zapomnienia?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2024 19:05
Na świecie w użyciu jest blisko sześć tysięcy języków. Jak jednak przewidują specjaliści, do końca tego stulecia może zniknąć niemal połowa z nich. W Polsce języki zagrożone i powoli ginące to między innymi kaszubski i łemkowski, a także wilamowski. Dr Stanisław Kordasiewicz z Wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego opowiada o zanikających językach i przedstawia przykłady, jak można tego uniknąć.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Włodi: to jest muzyka kierowana do takich ludzi jak ja [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2025 15:15
- Bardzo przyjemnym uczuciem jest to, że młodzi ludzie są ciekawi tego, jak to było na początku - mówi Włodi. Raper w rozmowie z Numerem Razem opowiedział, co przyciąga młodych do oldschoolu, a także zdradził muzyczne plany na przyszłość.
rozwiń zwiń