"Otwarte studio Czwórki": Porozmawiajmy o naszej obojętności [OGLĄDAJ TERAZ]

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2024 19:30
"To nie moja sprawa. O naszej obojętności" to hasło kolejnej odsłony "Otwartego studia Czwórki". Justyna Dżbik-Kluge i Jakub Jamrozek porozmawiają ze swymi gośćmi o tym, dlaczego nie reagujemy, czemu nie pomagamy. 
Otwarte studio Czwórki odbywa się pod hasłem Porozmiawiajmy o naszej obojętności. Spotkanie prowadzą Justyna Dźbik-Kluge i Kuba Jamrozek.
Otwarte studio Czwórki odbywa się pod hasłem "Porozmiawiajmy o naszej obojętności". Spotkanie prowadzą Justyna Dźbik-Kluge i Kuba Jamrozek.Foto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

Łatwiej odwrócić głowę, łatwiej pomyśleć "to nie moja sprawa" czy "inni się tym zajmą - to mnie nie dotyczy", niż zareagować, pomóc, stanąć w czyjejś obronie. To właśnie "nasza obojętność" została wybrana na temat drugiej audycji z cyklu "Otwarte studio Czwórki", w której Czwórka zaprasza do rozmowy. 



Agresja na ulicy, przemoc w rodzinie, przemoc emocjonalna, finansowa, seksualna, ale też rówieśnicza, hejt w sieci, mowa nienawiści, negatywny stosunek do mniejszości, rasizm i mobbing często są zjawiskami, wobec których nie reagujemy. Sprawdzimy czy rzeczywiście tak jest i co zrobić, żeby to zmienić?

Naszymi gośćmi w "Otwartym studiu Czwórki" będą m.in.:

  • dr Dominika Bulska, Centrum Badań nad Relacjami Społecznymi SWPS, Współpracowniczka Centrum Badań nad Uprzedzeniami
  • Dominika Sadowska, Ekspertka z obszaru polityki i prawa antydyskryminacyjnego, inicjatorka i założycielka Divercity+, certyfikowana mediatorka specjalizująca się w sporach i konfliktach w środowisku pracy
  • Anna Starzyńska-Brzuska, psycholog, pedagog, trener umiejętności miękkich i biznesowych Fundacji A.R.T., projekt "Powiedzmy o TYM komuś", którego celem jest edukacja społeczna i specjalistyczna oraz profilaktyka w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej. Spotkania w szkołach podstawowych na terenie gmin wiejskich. Warsztaty w grupach prowadzone przez mówcę motywacyjnego, artystę, rapera, sportowca, psychoterapeutę, pedagoga oraz sędzię Sądu Okręgowego.
  • Anna Rywczyńska - Kierowniczka Działu Profilaktyki Cyberzagrożeń w NASK – mowa nienawiści w sieci
  • Maja Kuźmicz, Kierowniczka Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" - przemoc domowa, molestowanie w miejscach publicznych
  • dr Małgorzata Godlewska, psycholog z Uniwersytetu SWPS, Kampania społeczna "Mów do mnie grzecznie", powstała jako sprzeciw wobec coraz powszechniejszej mowie nienawiści. Bazuje na asertywnej i empatycznej komunikacji, propagowanej przez Marshalla Rosenberga (Nonviolent Communication, NVC/Porozumienie bez przemocy, czyli język serca).
  • Krystian Kędzior - streetworker/partyworker, psycholog, socjolog i seksuolog w trakcie certyfikacji, Stowarzyszenia Program STACJA
  • Helena Tokarz i Nela Zielińska, KOLEKTYW CHEMIA (zajmują się budowaniem świadomości i edukowaniem osób wokół tzw. "pigułki gwałtu" - jej działania, objawów zatrucia, potencjalnie ryzykownych sytuacji
  • dr Radosław Kaczan, psycholog SWPS, był kierownikiem wdrożeniowego projektu badawczego "Monitorowanie środowiska szkolnego i zapobieganie zachowaniom ryzykownym, w tym przemocy rówieśniczej", czego efektem jest system RESQL
  • Jacek Rąbiński, ratownik medyczny
  • Oliwia Liczewska - uczennica Liceum im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie, organizatorka konferencji dla młodych w modelu obrad ONZ. Członkini projektu "Senat na Ty". Parlamentarzystka obecnej kadencji Parlamentu Młodych RP.
  • Robert Szkop - absolwent liceum im. Tomasza Zana w Pruszkowie, student politologii Uniwersytetu Warszawskiego. Członek projektu "Senat na Ty". Harcerz.
  • Hubert Zimny, uczeń 4. klasy Szkoły w Chmurze

Zobacz także:

***

Do "Otwartego Studia Czwórki" w czwartek (12.09) o godzinie 20.00 zapraszają Justyna Dżbik-Kluge, Jakub Jamrozek.

pj

Czytaj także

Akcja HejtOutLoveIn. Jak zmniejszyć moc hejtu w sieci?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2024 17:00
Akcja HejtOutLoveIn ruszyła 6 lutego, w Dniu Bezpiecznego Internetu. - Mamy nadzieję, że przyczyni się ona do zmniejszenia mocy hejtu w sieci - mówi w Czwórce koordynatorka akcji Agata Polak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Bezpieczny powrót" SEXEDPL. Zadbaj o siebie i swoich przyjaciół

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2024 12:20
Trwają festiwale, koncerty, imprezy w plenerze. O nasze bezpieczeństwo dbają ich organizatorzy, ale o bezpieczny powrót do domu musimy zadbać sami. O tym, jak to zrobić mówi kampania edukacyjna SEXEDPL "Bezpieczny powrót", która wspiera działanie Antyprzemocowej Linii 720 720 020.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmiany w prawie - by pomóc ofiarom gwałtów. Co to oznacza dla kobiet?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2024 14:13
W czerwcu sejm znowelizował Kodeks karny, w tym definicję zgwałcenia, która obowiązywała od 1932 roku. W Czwórce rozmawiamy o konsekwencjach aktu przemocy, jakim jest gwałt, o przeżyciach osób po takim doświadczeniu, a przede wszystkim o tym, gdzie szukać pomocy, i tłumaczymy, czym jest "zgoda". 
rozwiń zwiń