Maciek Kozieł: kino science-ficton wykorzystuje społeczne obawy i ludzkie niepokoje

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2024 10:08
Nie można narzekać na brak seriali z gatunku science-fiction, co z pewnością cieszy jego fanów. W tym roku maniaków tego gatunku porwały m.in.: "From", "Silos" czy "Diuna: Proroctwo", a na co czekamy w 2025 roku?
Seriale s-f przyciągają przed ekrany
Seriale s-f przyciągają przed ekranyFoto: shutterstock.com/r.classen

Science-fiction i fantasy to dwa różne gatunki, które często się mieszają. Maciej Kozieł, Coolturoznawca, podkreśla, że dziś ciężko znaleźć film, który jest jednogatunkowy. Wyjaśnia jednak, że wspomniane gatunki w swoich założeniach mocno się od siebie różnią. - Sci-fi zwykle osadzony jest w jakiejś rzeczywistości, raczej symuluje przyszłość i operuje na jakiś podstawach naukowych - opowiada. - Fantasy to zwykle światy magiczne, nierzeczywiste. SF musi mieć ten aspekt rzeczywisty, technologiczny, naukowy. 


Posłuchaj
40:19 PR4_15.12.2024_19.11_Audycj_filmowa_Jacka_Cygana 19.11.49 19.52.09.mp3 O serialach science-fiction Jacek Cygan rozmawia z Maciejem Koziełem (Audycja filmowa Jacka Cygana/Czwórka)

Science-fiction a fantasy 

Zdaniem Czwórkowego gościa założenia filmów i seriali science-fiction nie zmieniły się mocno na przestrzeni lat. Nie zauważymy mocnych różnic, między tym, co oglądamy dziś, a z czym mamy do czynienia w klasyce gatunku. 

- Na pewno na fabuły filmów sci-fi rzutuje aktualna sytuacja społeczna; rzutowała kiedyś i rzutuje teraz. Większość opowieść tego gatunku nawiązuje do problemów społecznych, które są nam bliskie - ocenia. - Kiedyś obce nam było eksplorowanie kosmosu - wtedy SF skupiało się na podróżach kosmicznych. Dziś kontekst jest inny, pojawiają się tematy związane np. z katastrofą klimatyczną, tym jak nasz świat może wyglądać za parędziesiąt lat; odwołuje się do tego czego się boimy, z jakimi problemami się zmagamy. 

Czytaj także:

W ostatnich produkcjach science-fiction można zauważyć mocny motyw multiwersum, który został spopularyzowany przez Marvela. Równoległe rzeczywistości możemy oglądać np. w serialu "Mroczna materia", ale też w filmie "Wszystko, wszędzie, na raz". 

Tematy seriali science-fiction

- Częściej i mocniej pojawiają się tematy polityczne - mówi Maciej Kozieł. - Ta polityka w SF była zawsze, ale ostatnio jest coraz bardziej dosłowna. Wciąż obecny jest też strach przed obcym, tabuizowanie obcości. To kino mocno wykorzystuje społeczne obawy, ludzkie niepokoje. 

Wśród serialowych premier science-fiction 2024 roku było wiele takich, które na długie godziny przykuły widzów do ekranu. Mocno dyskutowanym jest serial "From" ("Stamtąd"), który opowiada o mieszkańcach miasteczka, z którego nie można uciec. - Dla mnie ten serial niczym się nie wyróżnia, nie jestem jego gigantycznym fanem - przyznaje gość Jacka Cygana. - Opowieść mocno wykorzystuje ludzie fobie. Są tu humanoidalne potwory, są pasożyty, wiele rzeczy abstrakcyjnych, nierealnych. 

Fani sci-fi czekali też na drugi sezon opowieści "Silo" ("Silos"), w której ogromna społeczność ludzka zamieszkuje podziemny kilkusetpiętrowy silos. - Świat zewnętrznym jest tu toksyczny, niebezpieczny. To ciekawa perspektywa "co by było gdyby" - mówi gość Czwórki. - To co mnie intryguje w tym serialu to powstanie silosu, jego założyciele i obowiązujący kodeks, w którym przewidziana jest każda sytuacja, która może mieć miejsce. Serial pokazuje role społeczne, potrzebę społecznej użyteczności. Aktualnie zmierza w stronę serialu politycznego. 

Serialowym hitem sci-fi jest też "Dune: Prophecy" ("Diuna: Proroctwo"), będący prequelem do filmowej Diuny. - Jeśli chodzi o uzupełnienie filmowej mitologii to ten serial jest fenomenalny - podkreśla Maciej Kozieł. - Serial skupia się na historii sióstr Harkonnen, założycielek zakonu Bene Gesserit. Przez to ta tajemnicza organizacja traci nieco na swojej auratyczności. 

Na co czekamy w 2025 roku?

Producenci seriali nie ustają w staraniach by zaskakiwać widzów i przyciągać ich do swoich opowieści. Maciej Kozieł przyznaje, że najbardziej wyczekiwana przez niego produkcja to drugi sezon serialu "Severance" ("Rozdzielenie").


A w kolejce są też:

  • "28 lat później"
  • "Blade Runner 2099"
  • "Alien: Earth"

***

Tytuł audycji: Audycja filmowa Jacka Cygana

Prowadzący: Jacek Cygan

Gość: Maciek Kozieł (Coolturoznawca)

Data emisji: 15.12.2024

Godzina emisji: 18.10

pj/kajz

Czytaj także

Kultowe filmowe fryzury. Od Mii Wallace, przez Nożycorękiego po Marka Mostowiaka

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2024 13:17
Fryzura to ważna wizytówka dla każdego, a już szczególnie dla filmowych postaci. W historii kina było wielu aktorów i wiele aktorek tak charakterystycznych ze względu na samą fryzurę, że po latach ich wygląd pamięta się równie mocno, co filmową rolę. O fryzjerskich kreacjach filmowych opowiadał nam Pomadowy, ale fryzjerskimi doświadczeniami z planów podzielili się też aktorka Barbara Wypych i aktor Piotr Witkowski. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Klara Kochańska-Bajon: "Matki Pingwinów" są stworzone na bazie historii ludzi

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2024 08:38
"Matki Pingwinów" to serial, który podbija serca widzów w całej Polsce i nie tylko. Klara Kochańska-Bajon, reżyserka opowieści doskonale pomięta jak narodził się pomysł na tę historię. Nie brakuje tu osobistych doświadczeń pomysłodawczyni projektu, ale też mnóstwa przeczytanych, opowiedzianych, zasłyszanych opowieści rodziców dzieci z niepełnosprawnościami. 
rozwiń zwiń