Bieganie to jeden z najłatwiejszych sportów, jakie można zacząć uprawiać. Jednak niski próg wejścia nie oznacza, że będziemy umieć wszystko już od pierwszego dnia. Podczas biegania należy zadbać o poprawną technikę, która zminimalizuje ryzyko ewentualnych kontuzji.
Częste kontuzje
Aby osiągać najlepsze efekty w bieganiu, bardzo ważne jest przygotowanie całego ciała po przerwie, szczególnie po zimie, kiedy intensywność treningów zazwyczaj jest mniejsza. Choć bieganie wydaje się bardzo naturalną formą ruchu, w okresach roztrenowania należy zadbać o regenerację i, najlepiej stopniowo, zwiększać intensywność treningu.
Bardzo częstymi dolegliwościami i kontuzjami wśród biegaczy są bóle piszczeli, zespół pasma biodorowo-piszczelowego, który powoduje stan zapalny w okolicy stawu kolanowego.
Zobacz także:
Poprawna technika
W dużej mierze powodem urazów jest niepoprawna technika biegu. Aby podczas treningu nie uszkodzić swojego ciała, wystarczy zwrócić uwagę na parę zasad. Po pierwsze, po wybiciu najlepiej nie lądować na palcach ani na pięcie, ale na śródstopiu, a sam krok powinno się stawiać pod sobą, a nie przed sobą.
Plecy powinny być proste, cała sylwetka lekko wychylona do przodu, a klatka piersiowa - niewypięta. Biodra i głowa powinny być przedłużeniem linii pleców. W przypadku trudności z utrzymaniem bioder pomóc mogą ćwiczenia rozwijające mięśnie głębokie.
Ruch rąk powinien być przeciwstawnie zsynchronizowany z ruchem nóg - przy kroku lewą nogą, ruch wykonuje prawa ręka. Podczas biegu barki powinny być luźne i raczej nieruchome; każdy zbędny ruch utrudnia proces biegania, a także kosztuje nasze ciało energię.
Posłuchaj audycji "Rozgrzewka" z Markiem Wiłą, fizjoterapeutą i biegaczem
Regeneracja
Proces regeneracji po treningu składa się z paru istotnych elementów. To w szczególności uzupełnienie kalorii oraz odpowiednie nawodnienie. Kolejnym z nich jest rolowanie lub masowanie mięśni, które je rozluźni, poprawi ukrwienie i ich zakres ruchu. Trywialnym, ale bardzo ważnym aspektem jest sen, dzięki któremu szybciej wrócimy do pełni sił.
***
kajz/kor