Manga bez tajemnic. Czwórka z Muzeum Karykatury

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2024 15:09
Według statystyk manga stanowi ponad 40% rynku komiksowego w Polsce. Podobnie jest w innych krajach Europy. Skąd ten fenomen, skąd ta popularność? Na czym polega polska manga? Czym różni się od tej oryginalnej? O tym porozmawiamy w specjalnej audycji Czwórki z Muzeum Karykatury. 
Alicja Michalska i Marta Zinkiewicz poprowadzą specjalną audycję Manga bez tajemnic. Czwórka z Muzeum Karykatury
Alicja Michalska i Marta Zinkiewicz poprowadzą specjalną audycję "Manga bez tajemnic. Czwórka z Muzeum Karykatury"Foto: Cezary Piwowarski / Polskie Radio

W związku z wystawą "Manga. Droga Wojownika", która trwa od 27 września w Muzeum Karykatury odbędzie się dyskusja poświęcona znaczeniu mangi na rynku komiksu. Rozmowa odbędzie się w piątek (29.11) o godzinie 18.00 przy ul. Koziej 11 w Warszawie, ale będzie można ją wysłuchać również na żywo na antenie Czwórki. 



Wzrost popularności mangi na przełomie tysiącleci pchnął rzeszę fanów do naśladownictwa, a zachodnie wydawnictwa do monetaryzowania tego fenomenu. manga – czyli japoński komiks – inspiruje twórców europejskich i amerykańskich do tworzenia swoich prac w tym stylu. Pojawiły się mangi z Europy (euromangi) czy z USA (amerimangi). Nasze krajowe produkcje próbowano nazywać polmanga, ponga lub nawet (nieco złośliwie) panga.

Pojawia się zatem pytanie: Czym w zasadzie jest manga i jak ją rozpoznać? W Japonii manga to każdy komiks. Na świecie manga to "komiks japoński" i na tym można by zakończyć dyskusję. Niektórzy próbując zdefiniować styl, sprowadzają mangę do schematów, które znajdziemy w tytułach dla młodszych odbiorców. Wyróżnikami są duże oczy, charakterystyczne usta, dynamiczne kadrowanie czy filmowość. Mimo powtarzalnych elementów nikt nadal nie stworzył idealnej definicji mangowego stylu.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez PASTA TV (@pasta_tv_dsh)


Bez względu na to, jak i czy zdefiniujemy mangę, bez wątpienia jest to pewnego rodzaju fenomen, który ma ogromny wpływ na pokolenia artystów. Nie inaczej jest w Polsce. Manga w naszym kraju była jednym z czynników rozwoju działań twórczych całej grupy artystek. Dzięki temu kobiety, które były w mniejszości, wreszcie zaczęły stanowić istotną część świata komiksowego. Wiele z tych publikacji pojawia się oryginalnie w Internecie, jest kolorowa, czytana w porządku europejskim (od lewej do prawej). Mimo tego część autorek definiuje się jako "tworzące mangi". Nie chodzi tu o nawiązania stylistyczne do mangi, ale identyfikację twórczyń ze społecznością, do której kierują swoje tytuły.



Gośćmi audycji będą:

  • Radek Bolałek - japonista, tłumacz, wydawca mang – wydawnictwo Hanami
  • Aleksandra Siemiradzka - wydawczyni – wydawnictwo Waneko
  • Luiza Malinowska - twórczyni mang
  • Klaudia Robat (javvie) - twórczyni mang

***

Na audycję "Manga bez tajemnic. Czwórka z Muzeum Karykatury" w piątek (29.11) o godzinie 18.00 zapraszają Alicja Michalska i Marta Zinkiewicz

gV