Offowe frytkobranie

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2012 12:00
Zapraszamy na częstochowską ulicę Piłsudskiego na Festiwal Kultury Alternatywnej - "Frytka OFF".
Audio
  • Kuba Kukla i Kasia Dydo zapraszają na festiwal Frytka Off

Ulica Piłsudskiego, najpiękniejsza z tych mniej pięknych częstochowskich ulic, zwana frytkową aleją, po raz drugi będzie świadkiem wielkiego alternatywnego święta. Na znanej z lokalnego kolorytu ulicy przy dworcu PKP 22 i 23 czerwca odbędzie się kulminacja Frytki OFF, czyli Częstochowskiego Festiwalu Kultury Alternatywnej. Kogo możemy się spodziewać? Jak wynika z zapowiedzi - przede wszystkim czołówki polskiej muzycznej sceny niezależnej, wyjątkowych artystów teatralnych i performance, tancerzy i kuglarzy i warsztatów twórczych. Kultura otwarta na odbiorcę, także przypadkowego, to jedno z podstawowych założeń festiwalu, który swoją siłę manifestuje Wielką Paradą Uliczną. Tak jak w ubiegłym roku wezmą w niej udział ludzie pełni energii i radości, w czasie marszu nie zabraknie kolorów, ognia i bębnów.
 

Zamysł

Jak deklarują organizatorzy, czyli urzędnicy z miejskiego Wydziału Kultury, Promocji i Sportu, Frytka OFF jest próbą stworzenia wspólnej przestrzeni dla unikalnych projektów z pogranicza różnych dziedzin sztuki, reprezentowanych przez twórców wywodzących się ze środowisk tych już kultowych, jak i tych dopiero raczkujących. Częstochowska "aleja frytkowa" ma szansę stać się miejscem, gdzie skoncentruje się życie społeczności lokalnej, zaś kultura, prezentowana będzie w nowych, dynamicznych formach, wychodząc w ulicę… poza schematy i mury teatrów, galerii czy muzeów.

Co w tym roku?
Muzyczne uderzenie Frytki w tym roku to silne osobowości i ciekawe zjawiska sceny alternatywnej - Brodka, R.U.T.A., Negatyw, Neony, The Lollipops.

Małej drobnej dziewczyny z Podhala, który święciła triumfy w telewizyjnym programie „Idol”, nie trzeba specjalnie przedstawiać. Monika Brodka, udanie prezentująca się na scenie pop, zrobiła woltę i wybrała ambitną drogę śpiewania po swojemu, z pazurem, który raczej docenią słuchacze muzyki alternatywnej niż fani radiowych hitów. Nowe utwory Brodki to większa dawka elektroniki, lżejszego rocka a nawet folkloru. W Częstochowie wystąpi jako gwiazda, jej koncert poprzedzi ciekawy projekt założyciela Kapeli ze Wsi Warszawa. R.U.T.A. To etniczno-punkowa petarda. Chłopskie pieśni o krzywdzie wykrzyczane w akompaniamencie liry korbowej, fideli i tym podobnych oryginalnych instrumentów to prawdziwy eksperyment. Dla osób, które wolą bardziej kojące i znane dźwięki stary dobry Negatyw może zahipnotyzować gitarową harmonią. Ciekawe gitarowe brzmienia powinny też zaprezentować Neony z Wrocławia. Granie na scenie głównej ma otworzyć garażowa psychodelia w wykonaniu The Lollipops. Co do teatralnej częśći, ważny udział Sopockiego Teatru Tańca, Teatru Delikates i Tomasza Bazan z teatru MAAT. Spektaklom wyżej wymienionych będą towarzyszyły prezentacje kuglarskie, happeningi, performance Pani Frytka i instalacja ukraińskiej Grupy Koma.

Gdzie przyjść?

Centralnym miejscem festiwalu będzie ulica Piłsudskiego w Częstochowie, która zostanie niebanalnie oświetlona iluminacją na budynkach i girlandami zawieszonymi nad głowami przechodniów. Jednak część działań odbędzie się w Centrum Promocji Młodych (warsztaty teatralne, śniadanie z artystami) i Teatrze Muzycznym Parking (warsztaty filmowe).


Impreza pod patronatem Czwórki!

Czytaj także

"Gruby Brzuch" GrubSona

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2012 05:00
Informujemy zniecierpliwionych fanów GrubSona, którzy czekają na jego kolejne wydawnictwo. Jego nowy album, "Gruby Brzuch" jest już dostępny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czwórka zaprasza na kolejną odsłonę PRZEprojektu

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2012 11:20
W trzeciej odsłonie PRZEprojektu w toruńskim CSW poszukując nowej przestrzeni, nowych doznań, nowych wyzwań, wspólnie z organizatorami chcemy wniknąć w tkankę miejską Torunia. Wychodząc poza przestrzeń galeryjną sferą inspiracji i polem naszej gry staje się miasto. Patronem PRZEprojektu jest Czwórka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pan Lodowego Ogrodu" autorstwa Jarosława Grzędowicza

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2012 13:20
W sklepach jest już dostępne wydanie kolekcjonerskie sagi. Czwórka objęła patronatem wszystkie 3 tomy. Polecamy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Odwołanie końca świata"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2012 12:45
Spektakularne widowisko edukacyjno artystyczne w Toruniu
rozwiń zwiń
Czytaj także

Płyta tygodnia: "Ludzie i miejsca" zespołu Instytut

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2012 08:00
Na antenie i stronie internetowej możecie zdobyć płytę zespołu Instytut, która ukazała się pod patronatem Czwórki!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Moje 89 Pokolenie – kino w świecie Web 2.0

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2012 13:20
Moje 89 Pokolenie to nowatorski projekt „crowdsourcingowego” filmu dokumentalnego portretującego generację ludzi urodzonych w nowej Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tatarak Music Festival 20 – 22 lipca 2012

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2012 11:50
Tatarak Music Festival to pierwsza edycja festiwalu, którego główną ideą jest promowanie najnowszych trendów muzycznych oraz oblicza kultury klubowej.
rozwiń zwiń