Jest bezpłatna, przysługuje każdemu ubezpieczonemu w NFZ i przydaje się, kiedy nagle zachorujemy. - Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument, który potwierdza nasze prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w krajach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii - wyjaśnia Zbigniew Gniatkowski, przedstawiciel Komisji Europejskiej w Polsce
Karta najczęściej wydawana jest tego samego dnia. Jedynie w przypadku braku potwierdzenia regularnego opłacania składek zdrowotnych, fundusz ma 7 dni na rozpatrzenie wniosku. - Warto też pamiętać, że taka karta ma krótki okres ważności - ostrzega gość "Śniadania europejskiego". I tłumaczy: - Najczęściej wydawana jest na czas naszego pobytu za granicą.
Kiedy EKUZ wyląduje w naszym portfelu możemy ruszać w drogę. Oczywiście autostopem.
- W Hiszpanii "łapanie okazji" jest mniej popularne niż na przykład we Francji - opowiada Marysia Brzezińska z miesięcznika "Podróże". - Ale najgorzej pod tym względem podróżowało mi się po Skandynawii. Czasami czekałam nawet pół dnia.
Więcej o autostopie, swobodnym przemierzaniu świata i spontanicznych noclegach dowiesz się słuchając całej rozmowy Kasi Kornet i Michała Żakowskiego z zaproszonymi gośćmi.
Zapraszamy do wysłuchania "Śniadania Europejskiego".
kul