Na własną rękę, na własne ryzyko - niebezpieczna gra z samoleczeniem

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2025 16:04
Leki ratują życia, jednak tylko stosowane z głową. Lekomania to uzależnienie od leków - zarówno tych na receptę, jak i tych ogólnodostępnych w aptekach czy nawet dyskontach. Jedna niewłaściwa pigułka nie spowoduje wielkich konsekwencji zdrowotnych, ale nadużywanie czy niepoprawne stosowanie lekarstw może wyrządzić więcej krzywdy niż pożytku.
Czym jest lekomania?
Czym jest lekomania?Foto: Shutterstock

Lekarze wskazują, że najczęściej rozwija się uzależnienie od leków przeciwbólowych, nasennych, dopingujących. Osoby uzależnione od medykamentów sięgają po nie niezależnie od tego czy w danej chwili ich potrzebują czy nie. 

 

Konsultacja z farmaceutą

Lekarstwa mają pomagać, a nie szkodzić. Zadbanie o własne zdrowie nie wymaga ogromnego wysiłku. Aby wyeliminować ewentualne zagrożenia, które mogą szczególnie pojawić się podczas zażywania leków na receptę, wystarczy stosować się do zaleceń z ulotki, a w przypadku dalszych wątpliwości, najlepszym źródłem wiedzy jest specjalista.


Posłuchaj audycji "Bez tabu" o lekomanii


Konsultację w sprawie odpowiednich leków może zapewnić nie tylko lekarz, ale również farmaceuta, który pracuje w aptece. To osoby z wykształceniem medycznym, posiadające odpowiednią wiedzę, jakie lekarstwa mogą pomóc, a jakich lepiej nie zażywać.


Samoleczenie

Jednym z zagrożeń jest nierozważne samoleczenie. Samodzielne zwalczanie małych infekcji ogólnodostępnymi lekami to zupełnie normalne działanie. Bardzo często jednak wiedzę medyczną czerpiemy z internetu, która może wskazać niewłaściwy sposób leczenia czy farmakoterapii.

Zażywanie antybiotyków na własną rękę może prowadzić do powikłań, a między innymi do antybiotykoodporności, co czyni szkodliwe bakterie w organizmie trudniejszymi do zwalczania. Długotrwałe stosowanie antybiotyków może prowadzić również do zaburzania mikrobioty, czyli tych bakterii, które sprzyjają organizmowi i chronią zdrowie.


Wielolekowość

Innym potencjalnym zagrożeniem jest również zażywanie rutynowo wielu leków. Według NFZ, polipragmazja - czyli przyjmowanie co najmniej pięciu substancji jednocześnie - dotyczy co trzeciej osoby powyżej 65 roku życia. Przy dużej ilości przypisanych lekarstw może okazać się, że z pozoru dwa różne leki mają identyczną substancję aktywną lub taką, które wzajemnie się wykluczają. Ta sytuacja może dotyczyć każdego, szczególnie gdy dana osoba pobiera recepty od więcej niż jednego specjalisty. 


Zobacz także:


Uzależnienie

Szczególnie niebezpieczna jest sytuacja, gdy przypisane substancje mogą powodować uzależnienie; to przede wszystkim opioidy czy benzodiazepiny i inne leki, które stosuje się w leczeniu bezsenności czy zaburzeń lękowych. Samodzielne odstawienie takich substancji po długotrwałym stosowaniu może okazać się niemożliwe, a pomóc może jedynie hospitalizacja.

***

kajz

Czytaj także

Czy leki mogą pomóc w leczeniu otyłości?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2025 21:00
4 marca obchodziliśmy, bo przecież nie świętujemy, Światowy Dzień Otyłości. To bardzo niebezpieczna choroba cywilizacyjna. Szacuje się, że za 10 lat będą na nią cierpieć 4 miliardy osób na świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koniec z unikaniem szczepień? Nowy system ma uderzyć w antyszczepionkowców

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2025 07:40
Chodzi o to, by utrudnić przeciwnikom unikanie obowiązkowych szczepień. Elektroniczny system kontroli szczepień dzieci ma powstać do końca tego roku.
rozwiń zwiń