Podróżnicy zawsze podkreślają, że trzeba mierzyć siły na zamiary i w złych warunkach lepiej wycofać się z podróży niż ryzykować zdrowie czy życie. - Kiedyś miałem okazję przemierzać granicę Europy z Azją. Od obszarów za kręgiem polarnym, od Uralu Polarnego aż po Kazachstan. W pewnym momencie wyschła rzeka i gdyby nie zdrowy rozsądek, to pewnie nie siedziałbym w tym studiu - mówi Michał Witkiewicz z Polskiego Klubu Przygody.
Warto pamiętać, że niebezpiecznie może być także w Polsce. Wojciech Lewandowski z Warszawskiego Klubu Górskiego przyznaje, że w polskich górach niebezpieczne są nie tylko załamania pogody, gwałtowne spadki temperatury, śnieg, deszcz, mgła, ale… - Również niebezpieczeństwem są ludzie. Dziwne zachowania na szlakach, przepychanie się, nawet wieczór kawalerski urządzony na Orlej Perci - dodaje.
Obecnie władze Nepalu rozważają wprowadzenie obostrzeń związanych ze zbyt długimi kolejkami w drodze na szczyt Mount Everest. – Nepal jest biednym krajem, który żyje głównie z pozwoleń na 8-tysięczniki, a uściślając na Everest, który jest najdroższym szczytem świata. Byłoby mnieh wypadków, gdyby było mniej ludzi – twierdzi Kacper Tekieli z portalu "Wspinanie.pl".
Do ilu wypadków śmiertelnych doszło na najtrudniejszym szlaku w polskich Tatrach? Dlaczego w Amazonii lepiej uważać na tubylców? Czy wyprawy polarne, jak i w rejony objęte konfliktami zbrojnymi cieszą się popularnością wśród naszych rodaków? Jak przygotować się do zbliżającej się podróży?
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
***
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadzi: Sława Bieńczycka
Goście: Wojciech Lewandowski (Warszawski Klub Górski), Kacper Tekieli (portal „Wspinanie.pl), Michał Witkiewicz (Polski Klub Przygody)
Data emisji: 5.06.2019
Godzina emisji: 9.15
DS/kh