Magiczne właściwości bursztynu. Sprawdź, jak je wykorzystać w domu

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 14:13
Bursztyn ma szerokie zastosowanie w kosmetyce. Wyrabia się z niego m.in. maść bursztynową, która ma działanie rozgrzewające, ale także regenerujące szampony, odżywki do włosów, czy balsamy do ciała. Czy możemy sami zrobić coś z bursztynu?
Bursztyn
BursztynFoto: ntv/Shutterstock.com

kosmetyki sh f 1200.jpg
SPRAWDŹ TAKŻE Kosmetyki naturalne, czyli jakie?

Bursztyn jest jedynym kamieniem szlachetnym pochodzenia roślinnego. - W około 70-80 proc. składa się z węgla. 15 proc. stanowi tlen, a ok. 5 to wodór. W zależności od miejsca pochodzenia w bursztynie mogą także znajdować się śladowe ilości siarki, krzemu, jodu czy wapnia. Zawarty jest w nim także kwas żywiczny, zwany bursztynowym - mówiła kosmetolog Katarzyna Miłosek. Na świecie istnieje ponad 60 odmian bursztynu, a największe jego złoża znajdują się w Rosji.

Posłuchaj
04:08 2020_07_30-12-49-04_CZWÓRKA_Bursztyn.mp3 Bursztyn - złoto Bałtyku. Jak wykorzystać go w domu? (Stacja Nauka/Czwórka) 

shutterstock maseczka kobieta uroda kosmetyki 1200.jpg
Kosmetyki własnej roboty. Które zioła stosować na problemy z cerą?

Bursztyn jest nie tylko ładną ozdobą, bardzo pozytywnie wpływa także na naszą skórę i włosy. - Szampony z dodatkiem bursztynu mają przede wszystkim działanie pielęgnacyjne, wzmacniające cebulki włosa. Hamują przetłuszczanie się skóry głowy. Bursztyn jest także naturalnym filtrem UV, więc chroni nasze włosy przed promieniowaniem słonecznym - tłumaczyła. - Kremy i balsamy z bursztynem wpierają naturalne mechanizmy obronne skóry, przyspieszają zdolność do regeneracji, poprawiają mikrokrążenie. Sole z bursztynem bogate są w mikroelementy, które ograniczają działanie wolnych rodników.

Posłuchaj także:

Jak podkreślała, na rynku jest mnóstwo produktów zawierających bursztyn, ale nie wszystkie warto kupić. Wybierając kosmetyki zawierające bursztyn należy dokładnie czytać etykietę produktu. - Dość często producenci traktują go jako zwykły chwyt marketingowy. Po dokładniejszej analizie składu okazuje się, że bursztynu w naszym kremie czy szamponie jest śladowa ilość. Wybierajmy kosmetyki, gdzie na liście składników bursztyn jest jak najwyżej - mówiła Katarzyna Miłosek.

Dlatego warto samodzielnie próbować stworzyć kosmetyki na bazie bursztynu, wówczas mamy pewność, że będzie on skuteczny. - Najprostsze jest stworzenie domowego peelingu. W tym celu używamy sproszkowanego bursztynu, łącząc go z kilkoma kroplami oliwy z oliwek bądź oleju kokosowego, który natłuści naszą skórę. Pamiętajmy jednak, że bursztyn, podobnie jak miód traci swoje właściwości w wysokiej temperaturze - tłumaczyła Katarzyna Miłosek.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 30.07.2020

Godzina emisji: 12.30

kd/kul

Czytaj także

Piknik z zachowaniem ostrożności. Z bliskimi i na odludziu

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2020 13:00
Łąka, dzika plaża, obrzeża górskich szlaków - te miejsca wydają się idealne na piknik w czasach koronawirusa. O tym, gdzie znaleźć je w Polsce, opowiadają autorzy bloga Polska po godzinach i Korpopirania.pl
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sandwich cubano. Wyczaruj karaibski smak we własnej kuchni

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2020 11:45
Sandwich cubano to kanapka, której historia zaczyna się na karaibskiej wyspie, ale została spopularyzowana na Florydzie. Składa się z pieczeni wieprzowej, szynki, ogórków konserwowych, sera i musztardy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Glampingi - luksus na campingu

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 07:48
Wakacje pod namiotem biją rekordy popularności, zyskują też swoją luksusową odsłonę. Glamping to jurty, domki w drzewach, na wodzie, stare vany przekształcone w minihotele. W dodatku z licznymi luksusami dla wynajmujących.  
rozwiń zwiń