Teoria niebieskiego umysłu - błękitna woda działa kojąco

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2025 15:52
Według teorii Wallace'a J. Nicholsa, amerykańskiego biologa morskiego i autora książki "Blue Mind", otwarta woda pozytywnie wpływa na ludzką psychikę i dobrostan. Błękit symbolizuje stan spokoju i dobrego samopoczucia, które mają pojawiać się właśnie podczas obcowania z wodą.
Czym jest teoria niebieskiego umysłu?
Czym jest teoria niebieskiego umysłu?Foto: Shutterstock

Kontakt wodą według tej teorii poprawia samopoczucie, redukuje stres oraz obniża poziomu kortyzolu, jednocześnie wywołując uczucie spokoju i korzystnie wpływając na jakość snu. Przebywanie nad wodą jest również jedną z form leczenia zespołu stresu pourazowego.

Wallace J. Nichols podzielił stany umysłowe na trzy kategorie:

  • Czerwony umysł, który jest stanem pobudzenia, ciągłego działania i niepokoju czy przebodźcowania,
  • Szary umysł, czyli wyczerpanie i smutek,
  • Niebieski umysł, który charakteryzuje się spokojem, skupieniem i pobudzoną kreatywnością.

Przebywanie nad wodą ma wzmagać pokłady kreatywności oraz skupienia poprzez wejście w stan tak zwanej "miękkiej fascynacji" - umysł odpoczywa, ale nadal jest stymulowany przez naturalne i przyjemne bodźce zarówno dźwiękowe, jak i wizualne.


Zobacz także:


Korzyści związane z przebywaniem w okolicy wód ma również podłoże w ewolucji. Gatunek ludzki jest od zarania dziejów związany z wodą, która jest źródłem życia i jednym z centralnych punktów cywilizacji - wiele ośrodków miejskich jest położonych nad rzekami, morzami lub innymi akwenami.

Według Nicholsa, najlepszy wpływ ma otwarta woda, jednak korzyści może zapewnić basen, a nawet prysznic lub kąpiel. Podobną funkcje pełnią także fontanny, oczka wodne i inne błękitne elementy w miastach.

***

kajz

Czytaj także

Woda ułatwia zasypianie. Ten dźwięk jest jak różowy szum

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2022 14:15
Szemrzący strumyk, szumiące morze, odgłosy płynącej rzeki - większość z nas uważa te dźwięki za kojące i ułatwiające zasypianie. To dlatego, że ich profile przypominają różowy szum. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym jest dobrostan? Jak odczuwają go Polki i Polacy?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2024 08:45
Żyjemy w czasach, które wywołują w nas poczucie lęku i niepokoju, powodują utratę poczucia bezpieczeństwa. Mierzymy się z kryzysami - klimatycznym, geopolitycznym, gospodarczym, dotyka nas też kryzys relacji i zaufania. Mimo to chętniej mówimy o dobrostanie, staramy się o niego dbać. W Czwórce zdradzamy, czym jest dobrostan i czy dany jest nam raz na zawsze. 
rozwiń zwiń