Świat Jerzego Pilcha w teatrze i na dużym ekranie. Wspomnienie o pisarzu

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2020 08:00
29 maja 2020 odszedł Jerzy Pilch, jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy współczesnych. Jego dorobek literacki to ponad 20 tytułów, z których wiele zostało wyróżnionych - w tym nagrodą im. Kościelskich i nagrodą Nike, zaadaptowanych na potrzeby teatru albo przeniesionych na duży ekran.
Jerzy Pilch
Jerzy PilchFoto: PAP/Jacek Turczyk

Pisarz, dramaturg, kibic


Czytaj także
pap_20160521_0SN jerzy pilch 1200.jpg
Skomplikowane życiorysy i wyraziste detale. Co teatr zawdziecza Jerzemu Pilchowi?

Jerzy Pilch urodził się w roku 1952 w Wiśle. Był pisarzem, publicystą, felietonistą, dramaturgiem i scenarzystą filmowym. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez lata współpracował z Tygodnikiem Powszechnym.

Był autorem ponad 20 dzieł literackich. Do jego najważniejszych powieści należą "Spis cudzołożnic", "Miasto utrapienia" i "Pod Mocnym Aniołem". Debiutował w roku 1975 jako krytyk literacki, a jako pisarz - w 1988 roku książką "Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej". W 1989 roku został laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich za udany debiut. W 2004 roku, na zamówienie Teatru Narodowego napisał komedię "Narty Ojca Świętego".

W 2019 roku ukazała się jego książka zatytułowana "Żółte światło". W swojej powieści Jerzy Pilch przeszukiwał własny życiorys i twórczość, kreując z nich monografię o poczuciu winy.

Jerzy Pilch był także jednym z najbardziej znanych w Polsce kibiców krakowskiego klubu piłkarskiego Cracovia. 

Powieści o filmowym potencjale

Powieść Jerzego Pilcha "Pod Mocnym Aniołem" została w 2014 roku zekranizowana i wyreżyserowana przez Wojciecha Smarzowskiego. Wcześniej - w 1994 roku - książkę "Spis cudzołożnic" na język filmu przełożył Jerzy Stuhr. 

Napisał również scenariusze do dwóch filmów z cyklu "Święta polskie": "Żółtego szalika" (2000; nagrodzonego między innymi na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni) oraz "Miłości w przejściu podziemnym" (2006). W filmie Witolda Adamka "Wtorek" (2001) wystąpił jako aktor – zagrał zgorzkniałego inteligenta, który przeobraził się w producenta krasnali ogrodowych. Jest też bohaterem dokumentu "Jerzy Pilch. Wyznania człowieka piszącego po polsku" (1991).

Sztuki Pilcha jak i adaptacje prozy doczekały się przeniesień na sceny, były też adaptowane dla potrzeb Teatru Telewizji ("Monolog z lisiej jamy", 1998 i "Narty Ojca Świętego", 2006). Ponadto na podstawie powieści Pilcha "Inne rozkosze" powstało widowisko telewizyjne pod tym samym tytułem (1998) w reżyserii Rudolfa Zioły.

***

O adaptacjach teatralnych i filmowych powieści Jerzego Pilcha rozmawialiśmy w Czwórce w sobotę (30.05) w audycji "W to mi graj". Na kolejne spotkanie zapraszamy w niedzielę (31.05) w audycji "Hrapkowidz".

IAR, PAP/ mbl / kul


Czytaj także

Luterski kryminał, czyli demony Pilcha w teatrze

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2017 10:30
– Thriller jest kanwą opowieści, ale mamy tu też narracje społeczną, obyczajową, przygodową i metafizyczną – mówił Mikołaj Grabowski o spektaklu "Wiele demonów" na podstawie książki Jerzego Pilcha.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Pilch: w dzieciństwie marzyłem, że jestem sam w sklepie

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2018 19:00
- Te wyobrażenia dotyczyły głównego sklepu towarowego w Wiśle. Były tam stoiska, po których mógłbym buszować przez kilka dni. Łącznie z tym, że było tam też chyba stoisko zabawkowe, a jak nie, to zabawki z czymś tam jeszcze, powiedzmy że z zeszytami i gitarami. Pisząc "Żywego ducha" ani razu jednak o tym nie pomyślałem - mówił w Dwójce pisarz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie żyje Jerzy Pilch, jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy współczesnych

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 21:14
Nie żyje Jerzy Pilch, pisarz, prozaik, publicysta, dramaturg, scenarzysta filmowy. Odszedł w wieku 67 lat. Był laureatem licznych nagród. W 1989 roku otrzymał Nagrodę Fundacji im. Kościelskich, w 1998 roku jego proza "Tysiąc spokojnych miast" została uhonorowana tytułem Krakowska Książka Miesiąca. Za powieść "Pod Mocnym Aniołem" w 2001 roku otrzymał Nagrodę Literacką Nike.
rozwiń zwiń