Co kryje dno Tamizy? Wyjątkowa wystawa londyńskiego muzeum

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2025 15:13
Żelazny nóż, monety czy pudełko na krem z pełną zawartością - to tylko wybrane artefakty wyłowione z drugiej najdłuższej brytyjskiej rzeki. Wiele z nich można obejrzeć na żywo w Londynie. Jakie skarby kryje jeszcze muł na dnie Tamizy?
Co wyłowiono z Tamizy?
Co wyłowiono z Tamizy?Foto: Shutterstock

W londyńskim Museum Docklands otworzono nową wystawę, która dokumentuje skarby wydobywane z dna Tamizy na przestrzeni wieków. "Secrets of the Thames" to ponad 350 obiektów, które przetrwały nawet tysiące lat zakopane w rzecznym mule.

 

Pamiątki historii odzyskane z dna

Z Tamizy wyłowiono na przykład monety - jedna z nich ma około 1,5 tys. lat. Mimo swojego wieku jest w idealnym stanie. Z rzeki odzyskano też ponad tysiącletni żelazny nóż z wygrawerowanym imieniem właściciela, a także podeszwy butów z I wieku p.n.e. Wydobyto również pudełko na krem sprzed 400 lat, w którym nadal znajduje się pierwotna zawartość.


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez HistoryExtra (@historyextra)


Same artefakty są w zaskakująco dobrym stanie, o czym świadczy chociażby wspomniany krem. Archeolodzy zawdzięczają to mułowi z dna rzeczki, który dobrze "zakonserwował" przedmioty.

Przez tysiąclecia Tamiza była głównym szlakiem handlowym i podróżnym między wyspą a Europą. Zaczynając od Rzymian, którzy rozszerzali starożytne imperium, przez średniowieczny handel, kończąc na coraz bardziej współczesnych czasach.


Mudlarks - poszukiwanie skarbów Tamizy

Pierwsze zapisy w źródłach o tak zwanych "mudlarks" pojawiły się w XVII wieku. Były to osoby skrajnie ubogie, które przeszukiwały dna i wybrzeża rzecz w poszukiwaniu czegokolwiek, co można byłoby sprzedać, aby zapewnić sobie przetrwanie.



Przez lata ten osobliwy sposób na życie przerodził się w hobby. Współcześni mudlarks w korytach rzek poszukują skarbów historii, które wylądowały w rzece. Na przestrzeni historii Tamiza zastępowała śmietnik, była miejscem pochówku, ale służyła też jako kryjówka na skradzione dobra.

***

kajz/kor

Czytaj także

Malarki warszawskie. Kobiecy rozdział sztuki nieprofesjonalnej

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2022 14:36
Po opowieści o Nikiforze, najbardziej znanym reprezentancie nurtu nazywanego sztuką naiwną, w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie przyszła kolej na panie. Marię Korsak, Leokadię Płonkową, Halinę Walicką i Łucję Mickiewicz łączy Warszawa, ale każda z nich w sztuce realizowała się w zgodzie ze sobą. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

National Gallery w Londynie zaprasza na nocleg. Prześpij się z van Goghiem i Botticellim

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2025 10:02
National Gallery w Londynie nieco wywraca dobrze nam znaną formułę "Nocy Muzeów", podczas której mamy okazję zwiedzać ulubione galerie i muzea. Brytyjczycy postanowili zaprosić jedną osobę na prawdziwy nocleg w łóżku ustawionym we wnętrzu placówki. To szansa, by przespać się pod jednym dachem z mistrzami malarstwa europejskiego. 
rozwiń zwiń