- Na teatralne deski przenoszone są dokumentalne materiały, reportaże, często osobiste historie twórców - mówi gość Kasi Dydo. - Wszystko to po to, żeby je ożywić, nadać im emocjonalny kształt i dotrzeć z nimi do wiedza - dodaje.
Przy teatrze non-fiction nad faktami pracujemy za pomocą narzędzi artystycznych Roman Pawłowski
Cechami teatru non-fiction są: próba przetworzenia rzeczywistości, pokazanie problemu, wycinka, doświadczenia, w autorski, osobisty sposób.
- Spektakl non-fiction nie różni się bardzo od tego konwencjonalnego - mówi kurator festiwalu. - Różnica polega na tym, że mamy świadomość, że pracujemy z prawdziwymi postaciami, wydarzeniami. To dużo większa odpowiedzialność - uzupełnia.
Jesteśmy laboratorium, które wysyła wirusy non-fiction. Chcemy tym zarazić innych twórców Roman Pawłowski
Bardzo ciekawą i ważną częścią Festiwalu jest tzw. rezydencja. Na czym ona polega? Jak podczas imprezy artyści i publiczność mogą wspólnie pracować nad koncepcją przedstawienia? Jakie spektakle zostaną zaprezentowane? Co mają z tym wspólnego radzieccy astronauci i Whitney Houston? O tym w nagraniu rozmowy ze "Stacji Kultura".
VII. odsłona Festiwalu Teatru Dokumentalnego i Rezydencja Artystyczna Sopot Non-Fiction 2018 odbędą się w dniach od 26 sierpnia do 1 września w Sopocie. Organizatorami wydarzenia są: Fundacja Teatru BOTO oraz Tatr Wybrzeże w Gdańsku.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Roman Pawłowski (kurator wydarzenia i zastępca dyrektora artystycznego TR Warszawa)
Data emisji: 23.08.2018
Godzina emisji: 10.16
pj/ac