Sławomir Mrożek kończy 80 lat

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2010 13:21
We wrześniu zostanie wydany 1. tom jego "Dzienników", odbędzie się też festiwal "Mrożek na XXI wiek".

Sławomir Mrożek, klasyk polskiej dramaturgii, we wtorek 29 czerwca skończy 80 lat. We wrześniu zostanie opublikowany pierwszy tom jego "Dzienników", odbędzie się też festiwal "Mrożek na XXI wiek", którego gościem będzie sam pisarz, rzadko odwiedzający Polskę.

Sławomir Mrożek prowadził "Dzienniki" przez 27 lat (od 1962 do 1999 roku), na trzech kontynentach, w kilku państwach i kilkudziesięciu miastach. Ich publikacja oczekiwana jest jako wydarzenie literackie sezonu. W notatkach dramaturga przewijają się nazwiska największych polskich postaci kultury tamtego okresu: Lema, Miłosza, Jeleńskiego, Herlinga-Grudzińskiego, Błońskiego, Giedroycia i Czapskiego, których Mrożek spotykał, i z którymi wymieniał listy. Jednak najważniejszym bohaterem zapisków jest Witold Gombrowicz. Notatki ze spotkań z autorem "Ferdydurke", którego Mrożek nazywał "szefem" oraz "padrone", rzucają nowe światło na relacje tych dwóch gigantów polskiej literatury.

Pierwsze rozdziały "Dzienników" powstały w październiku 1962 roku, jeszcze przed wyjazdem pisarza na emigrację (w czerwcu 1963 roku). Początek zapisków jest maszynopisem - Mrożek akurat uczył się pisać na maszynie i wykorzystywał każdą okazję, żeby ćwiczyć. Podczas prowadzenia zapisków pisarz ćwiczył również swój włoski, kilka rozdziałów powstało w tym języku. Im późniejsze zapiski, tym częściej powstawały one odręcznie, pod koniec jest to już wyłącznie rękopis.

– Mrożek przeważnie pisał codziennie, czasem są kilkudniowe przerwy. Fakt, że zapiski w dzienniku nie powstawały z myślą o publikacji, stanowi o ich wielkiej wartości, bo pokazują oblicze pisarza bez żadnych masek, nie sposób dopatrzyć się tam jakiejś pozy. W ”Dziennikach” jest pewien ton szczerości wobec samego siebie, brak złudzeń i chęci samookłamywania się, co może wyglądać na pesymizm, ale nim chyba nie jest – mówi Anna Zaremba z Wydawnictwa Literackiego. "Dzienniki" opublikowane zostaną w trzech tomach. Tom pierwszy, który ukaże się we wrześniu, zawiera zapiski z lat 1962 - 1969. Kolejne części obejmować będą lata 70. i 80.

Mieszkający obecnie w Nicei Sławomir Mrożek odwiedzi Polskę w dniach 21 - 26 września. Będzie gościem festiwalu "Mrożek na XXI wiek". Program imprezy wypełnią wydarzenia teatralne, wystawy, a także konkursy dla młodzieży i nauczycieli.

W tym roku, poza pierwszym tomem "Dzienników", spodziewać się można publikacji kolejnego, czwartego już tomu listów Sławomira Mrożka. Tym razem będzie to korespondencja z Erwinem Axerem, która w listopadzie ukaże się nakładem Wydawnictwa Literackiego. Natomiast Oficyna Wydawnicza Noir Sur Blanc zapowiada na jesień wydanie nieznanych utworów scenicznych Sławomira Mrożka - książka zatytułowana "Sztuki odnalezione - małe i mniejsze" ukaże się w październiku.

(PAP)

Czytaj także

"Tango z samym sobą"

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2009 09:26
„Tango z samym sobą” to antologia wybranych dzieł Sławomira Mrożka, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od faktów do fikcji: W podróży z Olgą Tokarczuk

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2009 15:33
29 grudnia 2009, godz. 21:30
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sławomir Mrożek w 'Kabaretowych numerach i klimatach'

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2010 16:12
29 czerwca Sławomir Mrożek kończy 80 lat. W najbliższą sobotę przypomnimy słynne "Mrożki" z radiowych Podwieczorków
rozwiń zwiń
Czytaj także

Znamy nominowanych do nagrody Nike

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2010 15:01
Na liście 7 tomów poezji, 6 książek z zakresu literatury faktu, sześć tomów prozy i jeden dramat.
rozwiń zwiń