Pinokia znamy wszyscy czy to z książki Carla Collodiego, czy z licznych ekranizacji m.in. bajki animowanej Walta Disneya. Kolejna odsłona pod tym samym tytułem, jednak o zgoła innym charakterze trafiła na nasz rynek. Tym razem jest to komiks, nie dla dzieci.
Autorem "Pinokia" jest Winshluss, czyli Vincent Paronnaud, współautor filmu "Persepolis". Winshluss jest grafikiem, ilustratorem, komiksiarzem, twórcą. Szymon Holcman z Kultury Gniewu mówi o nim - artysta renesansu. Winshluss zaczął tworzyć „Pinokia” w 2003 roku i przez następne dwa lata publikował go w odcinkach w magazynie „Ferraille Illustré”. Gdy tylko komiks ukazał się na francuskim rynku (w 2008 roku), na festiwalu w Angoulême dzieło zostało uznane najlepszym komiksem roku.
Jedna z plansz komiksu "Pinokio"
- "Pinokio" ma wiele wspólnego z bajką Collodiego, jednak jest to obraz współczesnego świata, pogubionego, dziwnego. Jest satyrą na kapitalizm, media, polityków, tyranie, dyktatury - wyjaśnia Szymon Holcman, w trójkowym Radiowym Domu Kultury.
Ciekawym jest, że u Winshlussa nie spotykamy się z drewnianym chłopcem, ale ze stworzonym przez pewnego inżyniera bojowym androidem. Autor wplótł w komiks losy jeszcze kilkunastu osób, a wszystko to wyrysował na najwyższym poziomie. Na uwagę zasługuje wydanie komiksu, w dużym stopniu wiernie odtwarzające francuską publikację.
Aby wysłuchać, co jeszcze Szymon Holcman powiedział o komiksie "Pinokio" wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie Posłuchaj po prawej stronie.
(pj)