Dzień Zakochanych. Gdzie dzisiaj szukamy miłości?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2022 18:50
Niektórzy mówią, że miłości się nie szuka, że znajduje się ona sama. Jednak nie wszyscy chcą czeka bezczynnie i biorą sprawy w swoje ręce. 
Niektóre sposoby  wzbudzają kontrowersje, ale może niesłusznie, skoro chodzi o to, żeby znaleźć miłość.
Niektóre sposoby wzbudzają kontrowersje, ale może niesłusznie, skoro chodzi o to, żeby znaleźć miłość. Foto: shutterstock.com/aslysun

Stan zakochania to wielka psychofizyczna kaskada, która doprowadza w organizmie człowieka do zmian w zakresie funkcjonowania mechanizmów metabolicznych i hormonalnych. - Wyzwalają się endorfiny, co powoduje dalsze uwalnianie się poczucia zadowolenia i wewnętrznego zaspokojenia - tłumaczył w Czwórce neurolog Piotr Ślifirczyk. Kiedyś poszukujący drugiej połówki zostawiali ogłoszenia w biurach matrymonialnych, dzisiaj kojarzą nas portale randkowe. I podobno związki, które dzięki nim powstają są trwalsze. Jak grzyby po deszczu pojawiają się też programy telewizyjne, do których zgłaszają się samotni. Niektóre wzbudzają kontrowersje, ale może niesłusznie? Porozmawiamy o tym z psychologiem i psychoterapeutą Magdaleną Chorzewską.

Opowiemy też o miłości do kolei. Pociągi są w jego życiu od zawsze. Już jako dziecko Michał Szymajda obserwował tory i czekał na przejeżdżające lokomotywy. Później zaczął kolekcjonować kolejki, a dzisiaj pracuje w branży kolejowej. W wolnych chwilach podróżuje pociągami, często za granicę, do miejsc, do których większość z nas wybrałaby się samochodem czy samolotem. Jaka jest jego ulubiona trasa? Kogo spotyka podczas kolejowych wypraw? Sprawdzi to Oliwia Krettek.

Zajrzymy również do dzielni. 4 lata temu w Niemczech narodziła się idea foodsharingu. To niezależny, oddolny ruch skupiający ludzi, którym leży na sercu zapobieganie marnowaniu żywności. W Niemczech obecnie działa ponad 200 jadłodzielni, a w ruch zaangażowanych jest kilkadziesiąt tysięcy aktywistów. Foodsharing jest ten znany w Polsce. W maju 2016 powstała u nas pierwsza Jadłodzielnia. Dziś w "dzielniach" można zostawiać, albo z nich zabierać, ubrania, zabawki, książki, a nawet rośliny. Kto z nich korzysta? Czym jeszcze chętnie się dzielimy?

Posłuchaj także:

***

Na audycję "Czat Czwórki" zapraszamy w poniedziałek (14.02) po godz. 15.05. Program poprowadzi Piotr Firan.

 


Czytaj także

Nastoletnia miłość. Różowe okulary kontra złamane serce?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 13:43
Jako młodzi ludzie patrzymy na świat przez różowe okulary, albo wręcz przeciwnie - wyłącznie w czarnych barwach. - Miłość to tylko chemia w mózgu. Najczęściej trwa około dwa lata, a potem ludzie zostają z pytaniem: co dalej? - mówiły w rozmowie z Czwórką psycholog Aleksandra Żyłkowska-Wójcik oraz psychoterapeuta Magdalena Sękowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stara panna czy spełniona singielka? "Wszystko jest w naszej głowie"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 13:19
- Single to nowy styl życia, to ludzie, którzy dają sobie czas na rozwój zawodowy i realizowanie pasji. Jednak pamiętajmy, że singlem zostać można z wyboru, przypadku, albo z... przymusu - tłumaczyła psycholog Diana Walters. 
rozwiń zwiń