W święta Bożego Narodzenia radiowa Czwórka zapewnia słuchaczom moc muzycznych (i nie tylko) atrakcji.
Rozpoczęliśmy już w Wigilię, 24 grudnia. Przed południem zaprosiliśmy Was na "Kolęderską 4" (11.00-12.00) - było to wyjątkowe, świąteczne wydanie "Hejterskiej". Był to czas totalnie nieprzewidywalnych wersji znanych i lubianych kolęd oraz świątecznych hitów. Nie zabrakło pozdrowień i życzeń słuchaczy. Było dużo radości i uśmiechu.
W "Stacji Nauka" (12.00-13.00) pod lupę wzięliśmy choinkę i zdradziliśmy wszystkie jej sekrety. Popołudniu, w ekologicznej audycji "Ratujemy świat" (15.00-16.00), przygotowaliśmy dla Was temat "Kiedyś, to było... jak ekologii mogą uczyć nas mamy i babcie?". Usłyszycie międzypokoleniowe rozmowy o siatkowych torbach na zakupy, wiadrach na śmieci wykładanych gazetą, serach domowej roboty, samodzielnie zbieranych i suszonych grzybach, barszczu na własnym zakwasie (a nie z kartonu) i własnoręcznie kiszonej kapuście.
Chwilę później w audycji specjalnej "Buon Natale" (z włoskiego: "wesołych świąt"), której gospodarzem był Kuba Jamrozek, wyruszyliśmy w nietypową podróż do Włoch, daleką od tradycyjnej formy obchodzenia świąt w tym kraju. Jak wyglądają włoskie święta ludzi związanych z Polską i Włochami? Jak ich zawody wpływają na to, jak je spędzają? Wśród gości znaleźli się: Magdalena Wolińska-Riedi, dziennikarka i korespondentka TVP z Watykanu, żona gwardzisty szwajcarskiego i przez lata obywatelka Watykanu, a także Artur Pruś, młody jezuita, który spędził rok na Sycylii, pracując w szkole i parafii oraz Alberto Bertolotto, dziennikarz sportowy z Pordenone, autor książek poświęconych polskiej piłce nożnej.
Tego wieczoru spotkaliśmy się w audycji specjalnej "Wigilijna Muzyka Dobrego Słowa" (17.00-19.00), którą poprowadzili Małgorzata Bartas-Witan i Przemysław Goławski. - Jakie czułe nuty budzą się w rodzicach w magicznym okresie Świąt? Podzielili się tym z nami słowami i śpiewem muzycy, którzy swoje rodzicielstwo wyrażają także w kolędach - Agnieszka Cudzich ze śpiewającej kolędy Rodziny Cudzichów i Grzegorz Głuch, lider Gospel Rain.
Po godzinie 19.00 Małgorzata Jakubowska serwowała Wam muzyczną audycję specjalną. W "Świątecznej Czwórce" polscy artyści, których dobrze znacie z naszej anteny, m.in. z duetu Miętha czy Coals, zaprezentowali swoje ulubione utwory kojarzące się ze świętami i opowiedzieli swoje niezwykłe świąteczne historie.
Od godziny 21.00 na "Kolędy świata" zaprosił Was Maciej Szajkowski. W programie m.in. premiera kolęd świata od zespołu Kroke - jednego z ważniejszych polskich przedstawicieli gatunku world music, a także wywiad z członkami formacji. Wigilijny wieczór zakończyliśmy mocnym akcentem - audycją "Rock Blok" (22.00-00.00) Bartka Koziczyńskiego, w której święta były prawdziwie rockowe. Zabrzmiały kolędy i piosenki świąteczne w gitarowym stylu.
W pierwszy dzień świąt przywitaliśmy się z Wami audycją "Cud narodzin" (08.00-10.00), w której o "małych cudach" w życiu porozmawiamy m.in. z ks. Karolem Oparcikiem, duszpasterzem młodzieży. Zastanowimy się również nad przygotowaniem do rodzinnego świętowania oraz nad tym, jak w święta nie przegapić tego, co najważniejsze.
O 10.00 w audycji "Światła wielkiego miasta" wybraliśmy się w kolejną podróż. Tym razem wyruszyliśmy do Ziemi Świętej. Jak wyglądają ulice Betlejem i Jerozolimy w okresie świątecznym? Co tam się dzieje w czasach pandemii? Na te pytania odpowiedzi szukaliśmy w sobotnie przredpołudnie.
"Święta bez dramy" - czy to możliwe? Szymon Jaworski udowodnił Wam, że tak! Podczas audycji specjalnej licealiści z L.O. im. Juliusza Słowackiego w Warszawie opowiedzieli o tym, jakim czasem są dla nich święta i czy miewają trudne rozmowy z krewnymi przy stole. Podpowiedzieliśmy też, jak przeżyć święta bez awantur i wzajemnych fochów.
Już popołudniu w "PoMOVEmy o muzyce" Oliwia Krettek zaserwowała najlepsze soundtracki ze śniegiem w tle. Usłyszeliśmy przyjemne dźwięki, które przeniossły nas tam, gdzie jest biało. Zawędrowaliśmy do śnieżnej Minnesoty i przypomnimy kompozycje do filmu "Fargo", posłuchaliśmy dźwięków, które towarzyszyły Christopherowi w jego samotnej wędrówce przez dzicz, zajrzymy do magicznej Narnii. Wstąpiliśmy także do złowrogich lasów przykrytych białym puchem dzięki muzyce z filmu "Zjawa". Podróż zawiła i bardzo zróżnicowana, jednak każdy przystanek będzie inną opowieścią o autorze ścieżki filmowej, ciekawostkach z filmu i o tym, czego nie da się pokazać tylko i wyłącznie obrazem.
Sobotni "Zaklinacze czasu" (14.00-15.00) przenieśli Was do Izraela z początku naszej ery. Jakie było ówczesne społeczeństwo i podstawowe zawody, które wykonywano? Na ten temat rozmawialiśmy z profesorem Piotrem Dyczkiem, archeologiem Uniwersytetu Warszawskiego.
W ostatniej odsłonie cyklu "Slang wojenny" temat: jak wyglądały święta internowanych w stanie wojennym.
Audycja specjalna "Święta Południa" Weroniki Puszkar to podróż po Argentynie, gdzie tuż po północy w wigilijny wieczór wzlatują do góry papierowe lampiony, nazywane globos. Według tradycji ludzie wrzucają tam karteczki z życzeniami dla siebie. Jaką karteczkę wrzucilibyście Wy?
Wieczorem "Muzykę dalekiej Północy" (18.00-19.00), czyli dźwięki z krajów skandynawskich, zaserwowała Wam Małgorzata Jakubowska, a w specjalnym wydaniu audycji "Teraz kpop!" (19.00-20.00) Klaudii Tyszkiewicz sprawdziliśmy, dlaczego Koreańczycy spędzają święta z drugimi połówkami i dlaczego koreański Święty Mikołaj jest ubrany na… niebiesko? Do tego posłuchaliśmy najpiękniejszych, świątecznych ballad.
Wieczór zakończyliśmy muzyczną świąteczną elektroniką, a w programie "Piosenki z dzwoneczkami" (20.00-22.00) Uli Kaczyńskiej pojawiły się dźwięki od Bicep, SIO, Sofii Kourtesis, ale też Tęskno i Kasi Konstance.
Źr. Bicep/Atlas
W drugi dzień świąt Beata Kwiatkowska w "Sztuce jedzenia" (13.00-14.00) przedstawiła Wam nieoczywisty związek jedzenia z… operą! Sam Luciano Pavarotti i jego przepisy stały się częścią książki kucharskiej "Opera cookbook", a kulinaria często stanowią metaforę miłości, stąd liczne utwory "gastro-liryczne".
"Akt przerywany" - to słuchowisko z 2014 r. według dramatu Tadeusza Różewicza usłyszycie po godzinie 15.00. Jego opracowaniem muzycznym, adaptacją i reżyserią zajął się Krzysztof Czeczot, natomiast realizatorem był Andrzej Brzoska. Za mikrofonem usłyszelismy ówczesnych studentów PWSFTviT w Łodzi: Alicję Juszkiewicz, Martę Herman, Sylwię Madejską, Marcina Miodka, Jakuba Koniecznego i Grzegorza Otrębskiego.
W niedzielne popołudnie w "Funkadelii" (17.00-19.00) o świąteczny groove zadba Harper. Specjalna selekcja wypełniona muzyką soul, funk i hip-hop w gwiazdkowym wydaniu, ale też zupełnie nieświąteczna muzyka, która w tym wyjątkowym czasie zabrzmi jeszcze bardziej magicznie – spodziewajcie się niespodziewanego!
W wieczornej "Muzyce Dobrego Słowa" (20.00-21.00) wspólnie z Przemysławem Goławskim sprawdzimy, dlaczego kolędy to nie tylko polska specjalność, a świętowanie zakończymy wyjątkowym wydaniem audycji "Off control" (22.00-00.00) Mateusza Tomaszuka.
Święta z Czwórką będą pełne muzyki
*** mat. pras./kd/pj