"Grody, garnki i uczeni". Skarby wykopane z ziemi

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2022 12:00
Na naszych ziemiach nie brakuje tajemnic ukrytych w ziemi. Od glinianych garnków, przez dawno zatopione łodzie, po nietypowe pochówki. 
Archeolog przy pracy
Archeolog przy pracyFoto: Shutterstock/Elnur

O czym mówią „gadatliwe” kości i odcięte głowy? Gdzie w Polsce są święte jeziora? Czy można ustalić DNA Piastów? Odpowiedzi na te pytania poszukamy z Agnieszką Krzemińską, archeolożką i autorką książki "Grody, garnki i uczeni". To fascynujący przegląd najnowszych teorii i odkryć archeologicznych. Rozbudzająca wyobraźnię i głód wiedzy opowieść o naszych praprzodkach, ich duchowości i przedsiębiorczości, przybyszach z dalekich stron i relacjach z sąsiadami, żmudnych wykopaliskach i przypadkowych znaleziskach, nietypowych pochówkach łączonych z lękiem przed wampirami, poszukiwaniu (i rozkradaniu) skarbów, archeologii podwodnej i autostradowej oraz lotniczym skanowaniu lasów. Ta przygoda nie ma końca. Książka naszego gościa to oparte na imponującym materiale źródłowym kompendium, które w brawurowy sposób wypełnia lukę w publikacjach na temat naszej historii.

W audycji sprawdzimy też jakie ślady pozostawiła na terenie Polski kultura łużycka. Ten termin został stworzony w drugiej połowie XIX wieku przez niemieckiego patologa, antropologa i prehistoryka Rudolfa Virchowapoczątkowo jedynie do oddania zjawisk występujących na obszarach Łużyc, gdzie na przełomie epoki brązu i wczesnej epoki żelaza pojawiły się cmentarzyska składające się z grobów popielnicowych. Najbardziej charakterystycznym elementem tej kultury łużyckiej była ceramika, doskonała z punktu widzenia wykonania technicznego, ale nade wszystko artystycznego.

***

Na "Zaklinaczy czasu" - w sobotę (10.09) o godz. 14.05 - zaprasza Jakub Jamrozek.

kul


Czytaj także

Wrota do przeszłości - tajemnice megalitów

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2022 11:00
Na całym świecie możemy trafić na budowle megalityczne - monumentalne, wzniesione z ziemi i wielkich głazów. Niektóre są znane, o istnieniu innych wiedzą nieliczni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnice wikingów. Rusz ich śladem po Polsce

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2022 12:28
Hasło "wikingowie" rozpala wyobraźnię. Przez cztery stulecia, począwszy od VIII wieku, byli obecni w rodzącej się średniowiecznej Europie. W Polsce jest wiele miejscowości, w których ich ślad jest obecny do dziś. 
rozwiń zwiń