W tym roku odbędzie się już 17. edycja Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Jego termin ustalono na 15 czerwca. A miejscem imprezy będzie Stadion Narodowy.
- Szukaliśmy miejsca, które byłoby w stanie pomieścić Piknik, które byłoby centralne i prestiżowe. W dodatku, żeby w perspektywie 2-3 lat nie miałoby ulec kompletnej przebudowie - mówi Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki Kopernik. Szef CNK na tę naukową imprezę zaprasza każdego, kto jest gotów zmierzyć się z tym, jak fascynujący i niezwykły świat nas otacza, gotów jest zadawać pytania sobie i innym oraz wysłuchać ciekawych odpowiedzi, a potem powiedzieć co o tym sądzi.
- Piknik to jest przykład połączenia wspaniałej marki Centrum Kopernika, doświadczenia i marki Polskiego Radia z tym, co staramy się na Stadionie wdrażać - mówi Marcin Herra prezes spółki PL 2012. - Stadion ma być miejscem, które jest bardzo przyjazne inspirujące i dla całych rodzin - dodaje.
Umowa między Polskim Radiem, Centrum Nauki Kopernik i przedstawicielami Stadionu Narodowego została podpisana na 5 lat. Plan piknikowych wydarzeń jest już gotowy. Organizatorzy zapewniają, że stadion na pewno nie ucierpi w skutek piknikowych eksperymentów.
Konferencja dotycząca organizacji Pikniku Naukowego Centrum Nauki Kopernik i Polskiego Radia
W tym roku na temat przewodni Pikniku wybraliśmy życie - mówi Robert Firmhofer. - Życie jest tym fenomenem, któremu czasem przestajemy się dziwić, wydaje nam się czymś naturalnym, a w skali wszechświata jest czymś absolutnie niezwykłym i niepowtarzalnym - dodaje.
Na XVII Pikniku Naukowym będzie można zobaczyć kości dinozaurów, wyrobić sobie kartę biometryczną, wykonać operację na czaszce wydrukowanej techniką 3D, poznać tajemnice ludzkiego mózgu, uczestniczyć w wielu eksperymentach i naukowych zabawach.
Nie zabraknie tam też naszych, radiowych stanowisk, reporterów i dziennikarzy. - Będziemy obecni z naszymi mikrofonami i będziemy starali się relacjonować to wszystko, co dzieje się w laboratoriach i na stoiskach instytutów naukowych - zapewnia Andrzej Siezieniewski, Prezes Zarządu Polskiego Radia. - Chcielibyśmy, aby Piknik zainteresował w maksymalnym stopniu także inne media - to święto nauki, którą my staramy się prezentować w naszej codziennej działalności.
Wysłuchaj załączonego materiału o XVII Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.
(pj)