Charlie Chaplin
en.wikimedia.org-Unknown
Sir Charles Spencer Chaplin bawił i wzruszał jako aktor, scenarzysta, reżyser i producent filmowy. Komponował także muzykę do swoich filmów. Do grona wielbicieli Chaplina należeli Pablo Picasso, Zygmunt Freud i Michael Jackson. Miał melonik, wielkie buty, za ciasną marynarkę, laseczkę i charakterystyczny wąsik. Tak zapamiętał go świat, choć w rzeczywistości Charlie Chaplin nosił się zupełnie inaczej. Dziś o tym stroju krążą prawdziwe legendy. Jedna z nich głosi, że na początku swojej kariery Chaplin chciał się wyróżnić w bardzo licznej grupie aktorów, z którymi przyszło mu współpracować.
Charles Chaplin miał starszego brata, Sydney’a. Po śmierci ich ojca w 1900 roku rodzinie nie powodziło się najlepiej, choć samotna matka robiła wszystko, by utrzymać chłopców. – Chaplin pisał, że gdy jako dziecko zademonstrował matce ten charakterystyczny chód, wykorzystany potem w filmach, naśladował starego sąsiada, który miał krzywe nogi i szorował nogami po ziemi – mówi Agnieszka Kubera, związana z kinem "Nowe Horyzonty" i fanka Charliego Chaplina. – Podobno matka skarciła go, by nie naśmiewał się ze starszych schorowanych osób, a potem zamknęła się w sąsiednim pokoju i chichotała przez 10 minut.
Czytaj także: wywiad z Geraldine Chaplin <<<
Ciekawym wątkiem w życiu Chaplina były… kobiety. Wybierał on bowiem partnerki o wiele lat od siebie młodsze. Między Chaplinem a jego ostatnią, czwartą żoną było 36 lat różnicy. – Wydaje się, że pierwsza wielka młodzieńcza miłość zdeterminowała jego obraz idealnej kobiety – opowiada Kubera w "Ściądze z popukultury". – Gdy miał 19 lat poznał tancerkę Hatty Kelly. I choć ich romans trwał bardzo krótko, widać, że miał on silny wpływ na jego późniejsze życie.
Dziś triumfy na ekranach kin święci Geraldine, córka legendarnego komika, która, dzięki nazwisku Chaplin na karierę aktorską była właściwie skazana, choć sam Charles nie chciał, by jego dzieci podążały tą drogą. – Widzę go wszędzie: na sklepowych półkach, w nadrukach na koszulkach – mówi Geraldine Chaplin. – Wiem, że on ciągle jest kochany przez ludzi. Jest moim bohaterem.
(kd)