Jak wykazują badania, już co ósmy Polak wybiera rower jako środek dojazdu do biura. To wzrost aż o piętnaście procent w stosunku do lat ubiegłych. Okazuje się, że inicjatywa związana z dojazdem rowerem do pracy sprawdza się nie tylko w dużych miastach, ale także w mniejszych ośrodkach. Na wynik przekłada się sytuacja pandemiczna i chęć unikania transportu zbiorowego, propagowanie zdrowego stylu życia oraz przychylność coraz większej grupy pracodawców. Taki rodzaj aktywności fizycznej to także korzyści zdrowotne.
– Godzina jazdy dziennie zmniejsza ryzyko zawału serca. Żartobliwie mówi się, że rowery powinny być wydawany na receptę, ponieważ stanowią rozwiązanie dla wielu doskwierających nam chorób cywilizacyjnych. Rower to nie tylko kwestia dbania o zdrowie, ale też moda, która pokazuje, że fajnie jest przemieszczać się w niezależny sposób – wyjaśniał w Trójce Piotr Łuczyński ze Stowarzyszenia Zdrowy Rower.
Ruszyć w drogę!
– Gdyby nie było rowerów, byłoby smutno. Zamiast parków mielibyśmy parkingi, a stężenie smogu i spalin wzrosłoby. Za to my siedzielibyśmy tylko w szarych, metalowych puszkach – dodał.
Rejonów, w których bez przeszkód można poruszać się rowerem, nie brakuje. Infrastruktura rozwija się nawet w mniejszych ośrodkach. W miastach coraz częściej pojawiają się nowoczesne systemy rowerowe, z których mogą korzystać zarówno mieszkańcy, jak i przyjezdni.
03:06 PR3_MPLS 2022_05_20-06-47-07.mp3 Dwa kółka mogą zmienić życie na lepsze. Dzień Dojazdu Rowerem do Pracy (Pora na Trójkę)
Rowerem do pracy - praktyczne porady / BikeWorld.pl
***
Tytuły audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Łukasz Sobolewski
Autor relacji: Józef Niewiarowski
Data emisji: 20.05.2022
Godziny emisji: 6.47