Akrobatyka powietrzna. "Buduje świadomość ciała"
Od 15 do 20 listopada niesłyszący pływacy i ich kibice opanują obiekt Olimpijczyk w Gliwicach. Zawodnicy wystartują na basenie o długości 25 metrów, tzw. krótkim.
05:51 czwórka 4 bieg 22.10.2021.mp3 Jak trenują niesłyszący pływacy i co zobaczymy na Mistrzostwach Świata w Gliwicach? (4 bieg/Czwórka)
- Niestety w kalendarzu imprez na 2021 nie była planowana impreza na długim basenie. Imprezy na krótkim basenie w formie mistrzostw Europy czy mistrzostw świata zarówno słyszących, jak i niesłyszących są formą uzupełnienia - mówi Marek Jabczyk, trener kadry niesłyszących i wiceprezes Polskiego Związku Pływackiego.
Jak zdradza gość Piotra Galusa, częstsze nawrotki, z którymi mamy do czynienia na krótkim basenie, nie zajmują pływakom zbyt dużo czasu. Dodatkowo, większość naszych zawodników krajowych trenuje na krótkich basenach, więc na mistrzostwach poczują się jak w domu.
- Różnice odczuwalne są w programie takich mistrzostw, akcentowane są dystanse bardziej sprinterskie, na 50 czy 100 metrów - wyjaśnia trener.
Posłuchaj także:
Zawodnik niesłyszący musiał nauczyć się dobrze oddychać, krzyczeć, bo jego płuca są w całkowicie innej fazie rozwojowej Marek Jabczyk
Mimo że wielu wydaje się, że niesłyszący pływak ma takie same warunki do pływania jak osoba słysząca, to nie jest to prawda. - Osoba niesłysząca to nie osoba jedynie z dysfunkcją słuchu - wyjaśnia gość Czwórki. - Ubytek słuchu związany jest też z percepcją myślową. Dopływ informacji do takiego zawodnika jest ograniczony, inny. Możliwości wydolnościowe też są inne - dodaje.
- Płuca osoby z dysfunkcją słuchu rozwijają się inaczej. Osoba, która cały czas komunikuje się za pomocą aparatu mowy, cały czas używa też płuc, osoba niesłysząca używa ich inaczej - wyjaśnia Marek Jabczyk. - Wszystkie osoby, które uczą się pływać, zaczynają od ćwiczeń oddechowych. W przypadku osób niesłyszących te ćwiczenia trwają troszeczkę dłużej. Inaczej dociera do nich informacja - jedynie w formie obrazu, a nie w formie werbalnej - dodaje.
Sport - dysfunkcja wzroku w niektórych dyscyplinach nie przeszkadza
Wyniki niesłyszącego pływaka zależą jednak przede wszystkim od treningów. Wydolność jego organizmu będzie wzrastała w zależności od wdrożonego programu treningowego.
Nasza drużyna z niecierpliwością czeka na mistrzostwa. - Mamy nadzieję, że okres pandemii nie bardzo nam zaszkodził - mówi gość Czwórki. - Ja nigdy nie rozdaję medali przed imprezą, ale myślę, że będziemy jedną z czołowych reprezentacji - dodaje i podkreśla, że w obiekcie Olimpijczyk w Gliwicach nie zabraknie miejsca dla kibiców.
***
Tytuł audycji: 4 bieg
Prowadzi: Piotr Galus
Gość: Marek Jabczyk (trener kadry niesłyszących i wiceprezes Polskiego Związku Pływackiego)
Data emisji: 22.10.2021